Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2011.11.305 A perújítás esetében nem a bizonyítási eszköznek, hanem a bizonyítéknak kell újnak lennie, ehhez képest ugyanaz a bizonyíték, de más forrásból, más bizonyítási eszköz révén: nem új bizonyíték [Be. 408. § (1) bek. a) pont.].

Az ítélőtábla a 2011. március 11-én meghozott végzésével a III. r. terhelt védője által benyújtott perújítási indítványt, mint alaptalant elutasította.

Az alapügy jogerős ítélete a III. rendű terhelttel szemben társ-tettesként, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette [Btk. 318. § (1) bek., (2) bek. a), c) pont, (7) bek. b) pont] és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétsége (Btk. 276. §) miatt - halmazati büntetésként - 4 év 6 hónapi börtönbüntetést, a közügyektől 5 évi eltiltást, 100 000 forint pénzmellékbüntetést szabott ki, és 20 844 822 forint vagyonelkobzást rendelt el.

Az ítélőtábla indokai szerint a perújítási indítványhoz mellékelt, ideg-elmegyógyász főorvos által kiállított átirat nem új bizonyíték, nem alkalmas a Be. 408. § (1) bekezdés a) pontjának 1. alpontja szerinti joghatás kiváltására.

Az alapeljárásban a másodfokú bíróság előtt ugyanis a védő már csatolt orvosi iratokat és indítványozta a III. r. terhelt elmeorvos-szakértői vizsgálatát. Bizonyítási indítványát azonban a másodfokú bíróság elutasította, annak részletes indokát adta, illetve megalapozottnak tartotta az elsőfokú ítélet tényállásának a III. r. terhelt személyi körülményeit érintő részét. A becsatolt orvosi iratok alapján pedig a tényállást kiegészítette azzal, hogy a III. r. terhelt jelenleg bipoláris affektív zavar miatt orvosi kezelés alatt áll, amit enyhítő körülményként értékelt.

Mindazonáltal - az ítélőtábla szerint - a III. r. terhelt elkövetéskori elmeállapotának esetleges korlátozottsága sem jelentene perújítási okot. Az ugyanis - figyelemmel a másodfokú bíróság büntetéskiszabásnál kifejtett álláspontjára - nem eredményezné a büntetés lényeges enyhítését.

A végzés ellen az indítványozó - a III. r. terhelt védője - jelentett be fellebbezést.

Indokai szerint a perújítási indítványhoz mellékelt - 2011. január 13-i keltezésű - okirat új bizonyíték. Annak tartalma ugyanis lényegesen eltér az alapügy másodfokú eljárásában becsatolt, 2010. november 5-i keltezésű ambuláns laptól.

Az alapügy elsőfokú eljárásában nem vetődött fel a III. r. terhelt kóros elmeállapotával kapcsolatos tény, és ezirányú bizonyíték beszerzésére sem került sor. A másodfokú eljárásban becsatolt - 2010. november 5-i keltezésű - ambuláns lap folytán merült csupán fel az a tény, hogy a III. r. terhelt az elkövetéskor kóros elmeállapotú lehetett.

A 2010. november 5-i ambuláns lap, mint okirati bizonyíték azonban kizárólag annak bizonyítására volt alkalmas, hogy a III. r. terhelt az ambuláns lap kiállításakor az adott diagnózisú betegségben szenved.

A perújítási indítványhoz csatolt, 2011. január 13-i dátummal ellátott okirat, orvosi vélemény szerint viszont a III. rendű terhelt az elkövetés időszakában, 2003-2004. évben beszámítási képességet befolyásoló betegségben szenvedett. Ezt a fellebbezéshez csatolt 2011. március 17-i keltezésű orvosi irat is alátámasztja.

Következésképpen az alapügyben eljárt másodfokú bíróság nem ismerhette, így nem is értékelhette a perújítási indítványhoz csatolt, a perújítás alapját képező okirat tartalmát. Ehhez képest pedig az - szemben az ítélőtábla álláspontjával - új, az alapeljárásban nem értékelt bizonyíték.

A fellebbezés szerint az ítélőtábla tévesen hivatkozik az alapügy másodfokú ítéletében és perújítási indítványt elutasító végzésében is arra, hogy az alapügy másodfokú eljárásában előterjesztett és elutasított indítvány bizonyítási indítvány volt. A nyilvános ülés eljárási rendje szerint ugyanis a tárgyalástartás iránti kérelmet megelőzően bizonyítási indítvány nem tehető.

Az alapügyben eljárt másodfokú bíróság a nyilvános ülésen a tárgyalás tartása iránti indítványt, egyben a bizonyítás felvételére irányuló indítványt utasította el. Tehát nyilvános ülésen folytatta le az eljárást, bizonyítást nem vett fel; viszont a Be. 352. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozással kiegészítette az elsőfokú ítélettel megállapított tényállást. A kiegészítés Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja szerinti feltételei azonban nem álltak fenn, az jogszabállyal ellentétes, így kérdéses, hogy a másodfokú bíróság nyilvános ülést vagy tárgyalást tartott.

Ehhez képest a nyilvános ülés keretei között maradva a másodfokú bíróság a 2010. november 5-i keltezésű okirati bizonyítékot - mivel bizonyítást nem vett fel - nem okirati bizonyítékként kezelte, hanem csupán a tárgyalástartás iránti kérelmet alátámasztó iratként értékelte. Ítéletében mégis mint bizonyítékra hivatkozott, tartalmát enyhítő körülményként értékelte.

A fellebbezés szerint mivel a felhozott bizonyítéknak csupán valószínűsítenie kell a perújítási törvényi célját, így az ítélkezési gyakorlattal, valamint a Be. 408. § (1) bekezdés a) pontjával ellentétes az a megállapítás, hogy a III. r. terhelt kóros elmeállapota a másodfokú bíróságnak a büntetés kiszabás körében kifejtett álláspontja miatt nem eredményezhetné büntetése lényeges enyhítését.

A Legfőbb Ügyészség átiratában - egyetértve az ítélőtábla indokaival és jogi álláspontjával - a fellebbezést alaptalannak tartotta és a megtámadott határozat helybenhagyását indítványozta.

Kifejtette, hogy az alapügyben az ítélőtábla elutasította a védő tárgyalás tartása és bizonyítás felvétele iránti indítványát, melyek alátámasztását szolgálta okirati bizonyítékként a 2010. november 5-i ambuláns lap.

A Be. 352. § (1) bekezdés a) pontja pedig nem zárja ki, hogy a bíróság a terheltet kihallgassa, és az ítélkezési gyakorlattal sem ellentétes a terhelt személyi körülményeire vonatkozó, bírósághoz becsatolt okirat, irat nyilvános ülésen történő felolvasása.

Következetes ítélkezési gyakorlat viszont az is, hogy a bizonyítás kiegészítése iránt előterjesztett és elutasított indítvány szerinti bizonyíték a perújításban nem új bizonyíték.

A fellebbezés nem alapos.

Az ítélőtábla a perújítási indítványban foglaltakat részletesen megvizsgálva, alapvetően helytálló érvekkel fejtette ki, hogy az indítvány indokai miért nem adnak alapot a Be. 408. § (1) bekezdés a) pontjának 1. alpontja szerinti perújítás elrendelésére.

Ez okból akkor rendelhető el a perújítás, ha az alapügyben akár felmerült, akár fel nem merült tényre vonatkozó olyan új bizonyítékot hoznak fel, amely valószínűvé teszi, hogy a terheltet fel kell menteni, lényegesen enyhébb büntetést kell kiszabni, vagy büntetés helyett intézkedést kell alkalmazni, illetve a büntetőeljárást meg kell szüntetni.

Ehhez képest a cselekményt elbíráló jogerős ítélettel szembeni ténybeli kifogásnak - a megállapított tényállás vitatásának - akkor van helye, ha

- új bizonyítékot hoznak fel; a bejelentett bizonyíték akkor új, ha az alapügyben nem merült fel, vagy felmerült, de az eljárt bíróság nem értékelte;

- az ekként újnak tekintendő bizonyíték a Be. 75. § (1) bekezdése értelmében vett bizonyítandó tényre vonatkozik, és alkalmas ilyen tény jogerős határozattól eltérő, vagy abból hiányzó megállapítására, s végül

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!