Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szolnoki Törvényszék Pf.20558/2014/4. számú határozata. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 193. §, 200. §, 208. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 47. §] Bírók: Gyöngyné dr. Kovács Gabriella, Nánásiné dr. Szabó Róza, Rimaszombati Éva

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.21938/2013., Szolnoki Járásbíróság P.21938/2013/15., *Szolnoki Törvényszék Pf.20558/2014/4.*, Kúria Pfv.20017/2015/6.

***********

Szolnoki Törvényszék

1.Pf.20.558/2014/4. szám

A Szolnoki Törvényszék, mint másodfokú bíróság dr. Vincze Gyula ügyvéd által képviselt felperes neve "fa" felperesnek - ifj. dr. Tóta Áron ügyvéd által képviselt alperes neve alperes ellen - ingatlan elhagyására kötelezés iránt indított perében a Szolnoki Járásbíróság 2.P.21.938/2013/15. számú ítélete ellen az alperes 17. sorszámú fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatja meg, hogy mellőzi az alperes használati díj megfizetésére való kötelezését.

Mentesíti az alperest az első fokú perköltség viselése alól, s úgy rendelkezik, hogy mindegyik fél viseli a saját első fokú perköltségét.

Kötelezi a felperest, hogy 44.640.- /Negyvennégyezer-hatszáznegyven/ Ft le nem rótt első fokú illetéket az államnak térítsen meg felhívásra.

34.000.- /Harmincnégyezer/ Ft első fokú illetéket az állam visel.

Egyebekben helybenhagyja azt.

A másodfokú perköltségét mindegyik fél maga viseli.

Kötelezi a felperest, hogy az államnak felhívásra fizessen meg 59.500.- /Ötvenkilencezer-ötszáz/ Ft le nem rótt másodfokú eljárási illetéket, míg 24.000.- /Huszonnégyezer/ Ft le nem rótt másodfokú eljárási illetéket az állam visel.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy a cím 1 alatti lakásingatlant és az ugyanitt található fsz. 12. szám alatti 15 m2-es, valamint 16 m2-es garázsingatlant ingóságaitól kiürítve 30 nap alatt bocsássa vissza a felperes birtokába.

Kötelezte az alperest, hogy a lakás után 2012. november 13. napjától havi 50.000.- Ft-ot, a garázs után 2013. június 11. napjától garázsonként havi 6.000.- Ft-ot használati díj címén a birtokbaadásig minden hónap 10. napjáig a felperesnek fizessen meg. Megállapította, hogy az alperes hátraléka 2014. március 31. napjáig a lakás vonatkozásában 825.000.- Ft, a garázsok után 114.000.- Ft, melynek megfizetésére 15 napon belül kötelezte az alperest. A fentieket meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Kötelezte az alperest, hogy 50.000.- Ft + Áfa, azaz 63.500.- Ft perköltséget a felperesnek fizessen meg. A feljegyzett illetéket az állam viseli.

A bíróság a lefolytatott bizonyítás eredményeként megállapította, hogy a peres felek 2008. november 25. napján adásvételi előszerződést kötöttek a perbeli lakásingatlanra és 2 db garázsra vonatkozóan. A szerződésben rögzítették, hogy az alperes vételár előleg címén 5.500.000.- Ft-ot megfizet. A szerződés tartalmazta, hogy az alperes által beépített anyag és szerelési munkák értékeként 7.130.250.- Ft az alperes javára elszámolásra kerül. Megállapodtak abban, hogy 2015. november 25. napjáig fognak az előszerződés alapján adásvételi szerződést kötni. Az alperes vállalta, hogy a fennmaradó 2.000.009.- Ft vételárrészt 2015. november 25. napjáig megfizeti. A felek rögzítették, hogy amennyiben a vételárhátralék nem kerül megfizetésre, úgy az átadott vételárelőleg bérleti díjnak minősül. Megállapodtak abba is, hogy amennyiben az adásvételi szerződés megkötésére nem került sor, vagy visszaadja 90 napon belül a vevő az ingatlant, vagy amennyiben tovább használja úgy a lakás vonatkozásában 50.000.- Ft/hó, a garázsok vonatkozásában 6.000.- Ft/hó bérleti díjat köteles fizetni.

A felperes ellen 2012. október 3. napján felszámolási eljárás indult. A felszámoló az előszerződést a lakás vonatkozásában 2012. november 26. napján, míg a garázsingatlanokra vonatkozóan 2013. június 29. napján kelt levelével felmondta. Mindkét felmondásban felhívta az alperest, hogy amennyiben a szerződéssel kapcsolatban követelése van, úgy azt 40 napon belül jelentse be a felszámolónak. Az alperes az ingatlanokat nem ürítette ki és nem adta a felperes birtokába.

A bíróság a lefolytatott bizonyítás alapján megállapította, hogy a felek között a Ptk. 208. § /1/ bekezdésének megfelelő előszerződés jött létre. Az előszerződés érvényességét a felek nem vitatták. A Ptk. 208. § /5/ bekezdése szerint a szerződés megkötését bármelyik fél megtagadhatja, ha az előszerződés létrejötte után beállott körülmény folytán elállásnak vagy felmondásnak lenne helye. A bíróság hivatkozott arra, hogy jelen esetben egy speciális szabály érvényesül, ugyanis az 1991. évi XLIX. tv. (Cstv) 47. § /1/ bekezdése alapján a felszámoló

jogosult az adós által kötött szerződéseket azonnali hatállyal felmondani.

A másik felet ennek folytán megillető követelés a felmondás közlésétől számított 40 napon belül a felszámolónak való bejelentéssel érvényesíthető. A bíróság erre figyelemmel nem tudta elfogadni az alperes arra történő hivatkozását, hogy a bíróság a már teljesített szolgáltatásokat számolja el, mivel erre csak a felszámolási eljárás keretében lenne lehetőség. Mivel a felmondás következtében a szerződés megszűnt, így az alperes a Ptk. 193. §-a értelmében jogalap nélkül van a dolog birtokában, ezért kötelezte őt a bíróság a birtokbaadásra. A használati díj megfizetésére a felmondás közlésétől kezdődően kötelezte a bíróság az alperest, hivatkozva a Ptk. 99. §-ában írtakra. A használati díj összegét a felek által a szerződésben rögzített bérleti díjjal azonos összegben határozta meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!