Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1995.3.193 Ha a bíróság a tényállást a felek előadásainak és a bizonyítási eljárás során felmerült bizonyítékoknak az egybevetése alapján állapítja meg, a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli, és meggyőződése szerint bírálja el, a felülvizsgálati eljárás keretében a bíróság mérlegelési körébe tartozó ténykérdés általában nem vizsgálható, és nincs lehetőség a bizonyítás adatainak újabb egybevetésére, értékelésére. A Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálhatja, hogy a mérlegelés körébe vont adatok megállapításánál és egybevetésénél nincs-e nyilvánvalóan helytelen, okszerűtlen következtetés [Pp. 206. § (1) bek., 275/B. §].

Az alperes az 1993. május 21-én kelt írásbeli intézkedésével a felperes munkaviszonyát az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének a) pontjára hivatkozással rendkívüli felmondással megszüntette. Ezt azzal indokolta, hogy 1993. május 19-én a felperes a munkavégzése során súlyos gondatlansággal járt el, ezért a húsraktárból az AAT-654 forgalmi rendszámú gépkocsira a szállítólevélen diszponálttól eltérő termékek (marhavese, marhatüdő és sertésláb alá rejtve marha vastaglapocka, sertéscomb és -lapocka) kerültek felrakásra 17 286 Ft értékben.

A felperes a rendkívüli felmondás miatt - az eredménytelen egyeztetést követően - keresetlevelet nyújtott be a munkaügyi bírósághoz. A módosított kereseti kérelme a rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása mellett, a munkaviszonya helyreállításának mellőzésével, az Mt. 100. §-ában foglalt jogkövetkezmények alkalmazására irányult.

A munkaügyi bíróság ítéletével a rendkívüli felmondást hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest az elmaradt munkabér és végkielégítés, valamint perköltség és eljárási illeték megfizetésére. A munkaügyi bíróság a döntését lényegében azzal indokolta, hogy konkrét kötelezettségszegést nem látott megállapíthatónak a felperes terhére, mert az alperes munkáltató a belső szabályzataiban nem szabályozta részletesen, hogyan kell a húsraktárosnak meggyőződnie az egyes ládákban levő tényleges áruféleségekről.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, a felperes keresetét elutasította, és kötelezte az felperest az alperes perköltségének megfizetésére.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában megállapította, hogy a munkaügyi bíróság a felek előadását, a felmerült bizonyítékokat a fontos összefüggések figyelmen kívül hagyásával értékelte, ezért a helyes tényállásból téves következtetést vont le. A megyei bíróság álláspontja szerint a felperes a munkaviszonyából eredő lényeges kötelezettségét súlyosan gondatlanul megszegte, amikor nem a diszpozíciónak megfelelő árut adta ki, holott a szakmai tapasztalatokkal ellentétes körülmények miatt erre fel kellett volna figyelnie.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Az Mt. 96. §-a (1) bekezdésének a) pontjába ütköző törvénysértésre hivatkozással kérte a jogerős ítélet megváltoztatását, az elsőfokú ítélet helyben hagyását, mert álláspontja szerint a munkaviszonyából származó kötelezettség súlyos megszegése nem állapítható meg a terhére. Kérelmét lényegében az elsőfokú ítélet megállapításaival indokolta, amelyek szerint a belső utasításokban a húsraktáros konkrét kötelezettségei nincsenek teljes részletességgel meghatározva. Ehhez képest az sem volt előírva, hogy az áru kiadása előtt köteles a láda tartalmáról tételesen meggyőződni, és az a létszámhelyzet mellett kivitelezhetetlen is lett volna. Hivatkozott továbbá arra is, hogy a rakodás időszakában más személyek is tartózkodtak a húsraktárban.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!