Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Veszprémi Törvényszék K.700932/2021/12. számú határozata. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45/A. § (1) bek., 1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 18. § (1) bek., 2016. évi CL. törvény (Ákr.) 101. § (1) bek.] Bíró: Kéry Beáta

Veszprémi Törvényszék

11.K.700.932/2021/12.

A Veszprémi Törvényszék a személyesen eljáró Felperes1 (Cím1) felperesnek a Szabó Beáta főosztályvezető által képviselt Veszprém Megyei Kormányhivatal (Cím2) alperes ellen bontási kötelezettség elrendelése tárgyú közigazgatási perében meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg a Magyar Államnak 30.000,- (harminc-ezer) forint feljegyzett eljárási illetéket, míg alperesnek 15 napon belül 12.000,- (tizenkettő-ezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A bíróság a peres felek nyilatkozatai és a megelőző eljárás iratanyaga alapján a perben az alábbi tényállást állapította meg:

Az ügy előzménye, hogy alperes a Helységnév1 Hrsz1 hrsz.-ú ingatlanon folytatott építkezéssel vonatkozó bejelentésre 2021. július 1. napján hatósági ellenőrzést tartott a felperes, mint építtető jelenlétében. Megállapítást nyert a helyszíni ellenőrzés alkalmával, hogy a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban gazdasági épületként nyilvántartott épület déli oldala felől az építtető egy három méter széles, hat méter hosszú medencét épített. Az építtető a jegyzőkönyvben azt a nyilatkozatot tette, hogy a medence építése 2021. tavaszán történt.

Felperes a megelőző eljárás során nyilatkozatot a jegyzőkönyvben foglaltakon felül nem tett.

Ilyen előzmények után alperes a Iktatószám1. ügyiratszámú végzésével építésrendészeti eljárást indított az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (IX.8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rend.) 67. § (2) bekezdés b) pontjára hivatkozással. Alperes az eljárás folyományaként a 2021. július 27. napján kelt VE/51-ETDR/3851-2/2021. számú határozatával felperest kötelezte, hogy a Helységnév1 Hrsz1 hrsz.-ú ingatlanon megépített medencét bontsa el a határozat véglegessé válását követő hat hónapon belül.

Az alperesi döntés indokolásában az előzmények ismertetését követően alperes az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 48/A. § (5) bekezdésére, a 48. § (1) bekezdés a), b), c) pontjaira, 48. § (2) bekezdés a) pontjára, 48. § (5) bekezdésére hivatkozott. A Rend. 68. § (1) bekezdése alapján rögzítette, hogy az építtető személye tisztázódott, így az eljárást felperessel szemben folytatta le, majd a Rend. 58. § (4) bekezdésére történő hivatkozást követően megállapította, hogy a perbeli ingatlan a Helységnév1 Község Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2012. (III.2.) Önkormányzati rendeletének helyi építési szabályzata és szabályozási terve (a továbbiakban: HÉSZ) alapján az MK-1 kertes mezőgazdasági terület övezeti besorolásba tartozik. A HÉSZ 18. § (6) bekezdése alapján megállapította, hogy ezen besorolású területen medence nem építhető. A Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló 2018. évi CXXXIX. törvény (a továbbiakban: Matrt.) 84. § (2) bekezdés e) pontjára hivatkozással rögzítette, hogy kertes mezőgazdasági terület övezetben medence nem helyezhető el. Megállapította, hogy a felperes által épített medence a HÉSZ-el ellentétes, így szabálytalan. A határozat rendelkező részében foglalt kötelezést alperes az Étv. 48/A. § (2) bekezdés a) és b) pontjára, továbbá a Rend. 67. § (3b) bekezdésére alapította.

*

Felperes keresetében az alperesi döntés megsemmisítését, hatályon kívül helyezését és megváltoztatását egyaránt kérte. Megváltoztatás körében kérte továbbá, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy kerti építményt építtetett felperes, mely nem építési engedélyköteles. Hivatkozott az OTÉK 1. számú melléklet 61. pontjára, továbbá a Rend. 1. számú melléklet 21. pontjára.

Jogsérelem körében előadta, hogy a helyszíni szemlén részt vett jegyzőkönyvezők medencének minősítették a kerti építményt, melyről felperes akkor sem állította, hogy azt ő építette volna, ezt a jegyzőkönyvezők minősítették annak. A határozatban megjelölt jogszabályok a HÉSZ 18. § (6) bekezdés és az Matrt. 84. § (2) bekezdés e) pontja kifejezetten medence építését tiltja kertes mezőgazdasági területen. A határozat azonban nem tartalmazza a medence fogalmát. Hivatkozott felperes arra, hogy ő nem medencét, hanem folyadék tárolására szolgáló műtárgyat, azaz záportározót építtetett, mely kerti építménynek minősül. Az OTÉK 1. számú melléklet 61. pontjára és a Rend. 1. számú melléklet 21. pontjára hivatkozással előadta, hogy a kerti építmény építése építési engedély nélkül végezhető tevékenység, így téves a határozatban szereplő jogszabályi hivatkozás, mivel a záportározóhoz mint kerti építményhez nem szükséges engedély. A hozott határozat jogszabályellenes, mivel ez a műtárgy nem medence. A kerti építmény a jogszabályoknak megfelelően épült, így nem sértett felperes törvényt és helyi rendeletet sem.

Jogsérelem alapjául szolgáló tények körében rögzítette, hogy a záportározó kerti folyadéktározó, mely esővizet fog fel, ebből szivattyúval lehet a kertet locsolni, mely környezetkímélő megoldás. Burkolata maradék fóliából készült, baleset elkerülése végett és a karbantartás miatt készült bele lépcső. Esetleges tűz esetén oltásra is használható, hiszen a környéken két szomszédnak is felperes biztosítja a vizet a hiányzó vízvezeték miatt. A felperes háza egyebekben fából van.

*

Alperes védiratában a kereset elutasítását, felperes perköltségben marasztalását kérte, mindenben fenntartotta a határozatában foglaltakat.

Felperes keresetére nézve előadta, hogy a magyar értelmező szótár szerint a medence víz vagy más folyadék befogadására, tárolására való nagyobb, nyitott és rendszerint a földbe ásott mélyedés, illetve építmény. A definíció szerint medence megnevezésű műtárgy nemcsak úszómedence lehet, ide értendő például ülepítő, fertőtlenítő, szennyvíztározó és csapadékvíz tározó medence is. Fentiek alapján a felperes által nevezett záportározó is medence, mivel folyadék tárolására szolgál, így alperes helyesen nevezte meg határozatában a műtárgyat.

Téves az a felperesi következtetés is, miszerint, ha nem építési engedély köteles építési tevékenység történik, a hatóság nem vizsgálhatja az elkészült építmény jogszerűségét. Hivatkozott ezzel kapcsolatban az alperes az Étv. 18. § (1) bekezdésére, ebből levezetve azt, hogy a nem építési engedélyköteles építési tevékenysége esetében is be kell tartani a helyi építési szabályzatban, illetve az egyéb jogszabályokban foglaltakat. Hivatkozott a Rend. 58. § (4) bekezdésében foglaltakra. Előadta, hogy a jogszabályok megállapítják alperes hatáskörét azokban az ügyekben is, amikor nem építési engedélyköteles vagy bejelentésköteles építmények építése történik. A nem építési engedélyköteles építés esete nem azt jelenti, hogy bármit bárhová lehet építeni, mivel az Étv. leírja, hogy az egyéb jogszabályok megtartása is kötelező. Ismételten hivatkozott az HÉSZ 18. § (6) bekezdésére, továbbá az Matrt. 84. § (2) bekezdés e) pontjában foglaltakra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!