A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37696/2009/5. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 5. §] Bírók: Bauer Jánosné, Kovács Ákos, Kovács András
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.30595/2009/5., *Kúria Kfv.37696/2009/5.* (BH+ 2010.11.511)
***********
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Mancsiszky László ügyvéd által képviselt T. Gyógyszergyár Zrt. felperesnek az Egyennlő Bánásmód Hatóság alperes ellen közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben - amelybe az alperes pernyertességének érdekében beavatkozott a Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesülete beavatkozó - a Fővárosi Bíróság 2009. június 4. napján kelt 8.K.30.595/2009/5. számú jogerős ítélete ellen a felperes 6. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelme folytán a 2010. május 11. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 8.K.30.595/2009/5. számú ítéletét, és az alperes 2008. december 19. napján kelt EBH/720/15/2008. számú határozatát hatályon kívül helyezi.
A le nem rótt 16.500.- /azaz tizenhatezer-ötszáz/ forint kereseti- és 36.000.- /azaz harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.
I N D O K O L Á S
A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének egyik tagszervezete /a továbbiakban: alperesi beavatkozó/ 2007. IV. negyedévében kidolgozta a "gyógyszerlexikon" projektjét a látássérültek betegtájékoztatókhoz való egyenlő esélyű hozzáférése érdekében. Mivel tudomása szerint a látássérültek több, mint 90 %-a a Braille nagyított betűs és az elektronikus változatot képes használni, az alperesi beavatkozó azt vállalta, hogy a beérkező igényt követően 24 órán belül postára adja a Braille írású papíralapú betegtájékoztató füzetet. 2008. január 18. napjától 52 gyógyszergyártóhoz, gyógyszerforgalmazóhoz juttatták el együttműködést kérő levelüket.
Az alperesi beavatkozó a felperestől, mint gyógyszergyártó és forgalmazó cégtől 47 gyógyszer betegtájékoztatójának 2008. február 15. napjáig történő megküldését kérte Braille írású és nagyított betűs változatban 100 példányban továbbá elektronikusan, hivatkozással az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerek címkéjéről és betegtájékoztatójáról szóló 30/2005./VIII.2./ EüM rendeletben /a továbbiakban: R./ foglaltakra.
A felperes 2008. március 3. napján kelt levelében válaszolt alperesi beavatkozónak, közölve, hogy a kért betegtájékoztatókat nem áll módjában átadni, mivel a jogszabály nem ad lehetőséget azoknak a beavatkozó számára történő rendelkezésére bocsátásra, és csak a jogszabályokban lefektetett módon kiszolgáltatott gyógyszerért és a velük egyidejűleg átadott betegtájékoztatóért vállal felelősséget.
2008. március 7. napján az alperesi beavatkozó kérte az Egyenlő Bánásmód Hatóság eljárását, mert megítélése szerint felperes ezzel az eljárásával megsértette az egyenlő elbánás követelményét.
Az alperesi hatóság bizonyítási eljárás lefolytatását követően 2008. december 19. napján kelt EBH/720/15/2008. számú határozatával megállapította, hogy a felperes megsértette az egyenlő bánásmód követelményét az alperesi beavatkozóval szemben. Elrendelte a jogsértő állapot megszüntetését a határozat kézhezvételétől számított 90 napon belül, olymódon, hogy az R. 3. § /4/ bekezdésében foglaltaknak megfelelően az alperesi beavatkozóval folytatott egyeztetést követően bocsássa az alperesi beavatkozó rendelkezésére a betegtájékoztatókat, mindkét fél által kölcsönösen elfogadott mennyiségben és formában. Az alperes megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását, és elrendelte a jogsértést megállapító határozat 90 napra történő nyilvános közzétételét.
A határozat indokolása szerint a felperes azzal sértette meg az egyenlő bánásmód követelményét, hogy a hatósági eljárás megindítását megelőzően nem tett érdemi lépéseket az alperesi beavatkozó felé az együttműködés érdekében, és nem bocsátotta semmilyen formátumban rendelkezésére a betegtájékoztatókat.
A Fővárosi Bíróság a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint az alperesi hatóság hatásköre kiterjedt a felperesre is, miután a felperes tevékenysége körébe tartozott többek között a gyógyszeralapanyag, gyógyszerkészítmény gyártása, gyógyszer kiskereskedelem, gyógyszer nagykereskedelem, és ezáltal beletartozott azon magánszervezetek közé, amelyek az egyenlő bánásmódról és az esély egyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény /a továbbiakban: Ebtv./ hatálya alá tartoznak az Ebtv. 5. § a/ pontja értelmében.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!