Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.1.9 A cserbenhagyás vétsége a tényleges sérüléssel nem járó, de annak potenciális lehetőségét felvető közlekedési balesettel érintett jármű vezetőjére nézve írja elő a megállási és meggyőződési kötelezettség teljesítését, amelynek elmulasztását büntetőjogi következménnyel fenyegeti [Btk. 190. §].

A városi bíróság az 1998. május 13-án kelt ítéletében a terhelt bűnösségét cserbenhagyás vétségében, továbbá 8 rb., társtettesként elkövetett lopás vétségében állapította meg, ezért őt halmazati büntetésül 250 napi tétel pénzbüntetéssel sújtotta, az egynapi tétel összegét 80 forintban határozta meg.

A cserbenhagyás vétségével kapcsolatban megállapított tényállás lényege a következő.

1997. november 15-én az esti órákban a terhelt az édesapja tulajdonában levő gépkocsival a városban közlekedett. A közlekedési jelzőlámpa piros jelzése miatt a terhelt útiránya szerinti oldalon várakozó gépkocsisor állt. A terhelt a várakozást elunva a gépkocsijával áttért a menetirány szerinti bal oldalra, hogy a várakozó gépkocsisort megelőzve forduljon, ám ez - egy másik gépkocsi miatt - nem volt megvalósítható. Módosítva eredeti elhatározását, ekkor a terhelt továbbhaladt a gépkocsisor mellett a kereszteződés felé, amikor ugyanebben a sávban - menetiránya szerint a jobb oldalon - szembe találta magát egy gépkocsival. Ez utóbbi autó vezetője a kormányt elhúzta, az útpadkára húzódva és fékezve kerülte el az ütközést, ám a terhelt - a szabálytalan útváltoztatása miatt - az autójával közben érintőleges súrlódással ütközött a sértett által vezetett személygépkocsival. A baleset következtében személyi sérülés nem történt. A terhelt ezután a helyszínt megállás nélkül elhagyta.

Az ügyészi fellebbezés folytán eljáró megyei bíróság mint másodfokú bíróság az 1998. november 9. napján kelt jogerős ítéletében az elsőfokú határozatot megváltoztatva a terheltet 2 évre a közúti járművezetéstől eltiltásra mint mellékbüntetésre is ítélte, egyebekben az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az ügyben - mindkét bírói határozatot érintően - a terhelt - védője útján - terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amelyben a sérelmezett ítélet részbeni hatályon kívül helyezését, és a terheltnek a cserbenhagyás vétsége alóli felmentését indítványozta. Okfejtése szerint az ítéleti tényállásban körülírt ütközés jelentéktelen volt, azt a terhelt nem is észlelte, ettől függetlenül - a körülményekből megítélhetően - semmiféle reális veszélye nem állt fenn annak, hogy a kocsik súrlódása következtében bárki sérülést szenvedjen, márpedig a Btk. 190. §-ában meghatározott tényállás megvalósulására csak akkor kerülhet sor, ha a baleset hatókörében olyan személy tartózkodott, aki megsérülhetett, élete vagy testi épsége közvetlen veszélybe került.

A legfőbb ügyész a terhelt felülvizsgálati indítványára vonatkozó észrevételében utalt arra, hogy a terhelt a gépkocsik ütközését - a sérelmezett ítéletben kifejtettek szerint is - észlelte, és az sem kétséges, hogy az ütközéssel érintett gépkocsiban ülők, elsősorban annak vezetője, a baleset közvetlen hatókörében volt, a sérülése nem volt kizárható. Minderre figyelemmel a sérelmezett ítéletek hatályban tartását indítványozta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!