Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.11.530 Ha a volt házastársi közös lakásban az egyik fél tulajdoni illetősége a másikét lényegesen meghaladja, a kisebb hányaddal rendelkező fél részére a lakás elhagyásáért járó térítés összege a használati jog ellenértékének 1/3-a alatt is megállapítható [Csjt. 31/C. §, 27. §, Ptk. 116. §].

A bíróság jogerős ítéletével a felek 1973. június 2-án megkötött házasságát felbontotta, az alperesnek a közös lakáson fennállott lakáshasználati jogviszonyát megszüntette, kötelezte őt, hogy a lakást 15 napon belül elhelyezési igény nélkül hagyja el, egyben kötelezte a felperest, hogy az alperes kiköltözésével egyidejűleg fizessen meg az alperesnek 450 000 forintot a lakáshasználati jog ellenértékeként, továbbá úgy rendelkezett, hogy az eljárás során felmerült költségeiket a felek maguk viselik.

A megállapított tényállás szerint a felek utolsó házastársi közös lakása a fenti ingatlanban volt, mely eredetileg a felperes édesanyjának a bérleményét képezte, majd azt az 1990. október 1-jén kelt adásvételi szerződéssel a felperes az önkormányzattól 315 000 forint vételárért megvásárolta. A vételhez a házastársak - egyező előadásuk szerint - 73 795 forint közös vagyont használtak fel, ezt meghaladóan a vételárat a felperes különvagyonából egyenlítette ki. Az ingatlan-nyilvántartás szerint a lakás kizárólagos tulajdonosa a felperes.

A felek házassági életközössége 1996. tavaszán szűnt meg. Az alperes különvagyonában áll egy öröklakás.

A felperes keresetében a lakás kizárólagos használatát kérte, amit az alperes nem ellenzett, de kiköltözése esetére a lakáshasználati jog ellenértékét követelte a felperestől, melynek összegét a beszerzett szakértői vélemény alapján a beköltözhető és a lakott forgalmi érték különbözetének 1/3 részében - 960 000 forintban - kérte megállapítani. Felperesi álláspont szerint az, hogy az alperes önálló tulajdonú lakással rendelkezik, a lakáshasználati jog ellenértékére vonatkozó jogcímét kizárja.

Az elsőfokú bíróság az alperes lakáshasználati jog ellenértéke iránti kérelmét elutasította, ezt a rendelkezést a másodfokú bíróság megváltoztatta. Indokolásában hivatkozott a Csjt. 31/C. §-a (1) bekezdésére, mely szerint a közös lakásból távozó házastárs a lakáshasználati jog ellenértékére jogosult. A Csjt. olyan rendelkezést nem tartalmaz, mely szerint ezt a jogosultságot kizárja az a körülmény, hogy a távozó házastárs saját lakással rendelkezik. Utalt a fenti jogszabályhoz fűzött miniszteri indokolásra, továbbá a következetes ítélkezési gyakorlatra, eszerint pedig a lakáshasználati jog ellenértékének célja és jogi rendeltetése a lakás használatától eleső házastárs vagyoni hátrányának csökkentése. Ennek alapján az alperesnek az ellenértékre való jogosultságát megállapította.

Az összegszerűség tekintetében a beszerzett igazságügyi ingatlanforgalmi szakértői véleményt alapul véve a Csjt. 31/C. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést tekintette irányadónak, amely kimondja, hogy a közös tulajdonban vagy valamelyik házastárs tulajdonában álló lakás esetén az ellenérték alapja a lakás beköltözhető és lakott forgalmi értékének a különbözete, jelen esetben 2 890 000 forint.

A Csjt. 31/C. §-ának (3) bekezdése alapján az ellenérték címén alapul veendő 1/3-nál kevesebb összeg megállapítására azért látott lehetőséget, mert a bíróság a felperes különvagyonában lévő lakás elhagyására kötelezte az alperest. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az ingatlan-nyilvántartás szerint a lakás a felperes kizárólagos tulajdona, és bár az alperes a tulajdoni igényét jelezte a perben, de ezt a követelését nem érvényesítette, tehát a rendelkezésre álló adatok alapján a lakást a felperes különvagyonának kell tekinteni. Ilyen feltételek között a felek viszonyában a rendelkező rész szerinti összeget látta alkalmasnak arra, hogy az alperes oldalán mutatkozó vagyoni hátrányt kiegyenlítse.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben a Csjt. 31/C. §-a, illetve a 27. § szerinti közös vagyoni vélelem megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint az életközösség fennállása alatt szerzett lakáson osztatlan közös tulajdon keletkezett, ezért a felperes különvagyonára alapított döntés törvénysértő. Sérelmezte a bíróságnak az eljárási költségek viselésére vonatkozó rendelkezését is azért, mert a lakáshasználati jog ellenértékével kapcsolatban fellebbezése a jogcím, valamint részben az összegszerűség vonatkozásában is eredményre vezetett, és mivel a forgalmi érték megállapításához szükséges szakértői díjat ő előlegezte, és a jogerős ítélet szerint viselni is tartozik, ez ellentétes a Pp. 81. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal.

A felülvizsgálati kérelem részben, a perköltség viselésére vonatkozóan alapos, egyebekben a jogerős ítélet - részben eltérő indokolással - nem törvénysértő.

Az ingatlan megszerzésekor a felek házassági életközösségben éltek, és egyezően nyilatkoztak úgy, hogy a vételár egy részét a közös vagyonból fizették ki. A Csjt. 27. §-ában írt közös vagyon vélelme az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzéssel szemben is érvényesül [Ptk. 116. § (2) bek.], de a rendelkezésre álló adatokból sem kétséges, hogy a perbeli lakás bizonyos hányadán az alperes tulajdonjogot szerzett. Ennélfogva a lakás nem tekinthető a felperes különvagyonának akkor sem, ha az alperes a tulajdonjoga megállapítása iránt eljárást nem kezdeményezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!