Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20292/2019/7. számú határozata kártérítés (BÍRÓSÁGI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 349. §] Bírók: Benedek Szabolcs, Czukorné dr. Farsang Judit, Matosek Edina

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.292/2019/7/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Balla Anita ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Pivarnyikné dr. Juhász Emőke Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Pivarnyikné dr. Juhász Emőke ügyvéd) által képviselt alperes neve önálló bírósági végrehajtó (alperes címe) alperes ellen, akinek pernyertessége érdekében a perbe beavatkozott a ... kamarai jogtanácsos által képviselt a lperesi beavatkozó neve (alperesi beavatkozó címe) közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indult perében a Budapest Környéki Törvényszék 2019. február 26. napján meghozott 21.P.20.723/2017/43. számú ítélete ellen a felperes részéről 46. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 127.000 (százhuszonhétezer) forint, az alperesi beavatkozónak pedig 20.000 (húszezer) forint másodfokú perköltséget, és térítsen meg az államnak külön felhívásra 887.700 (nyolcszáznyolcvanhétezer-hétszáz) forint feljegyzett fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 349. § (1) bekezdésére alapított leszállított keresetével 11.096.107 forint és a perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy 2012. május 23-án indított végrehajtást az Sz. Kft. (a továbbiakban: adós) ellen 27.734.994 forint és ennek 2006. december 30-tól járó késedelmi kamatai, valamint összesen 2.188.362 forint perköltség behajtása iránt, amely végrehajtási eljárást a bíróság 2013. augusztus 29-én az adós ellen indult felszámolási eljárásra tekintettel megszüntette. A végrehajtóként eljáró alperes kárfelelősséget megalapító magatartását abban jelölte meg, hogy elmulasztotta az adós vagyonának teljes körű feltárását, a .../1/B/20., .../1/B/24., .../1/B/37. és .../1/B/49. helyrajzi számú sz-i ingatlanokat (a továbbiakban: sz-i ingatlanok) nem vonta be a végrehajtás körébe annak ellenére, hogy a követelés összegére és a lefoglalt ingatlanokból várható megtérülés mértékére figyelemmel további vagyontárgyak lefoglalása lett volna indokolt. Az említett négy ingatlanra csupán a Sz-i Önkormányzat végrehajtási joga volt bejegyezve, az is csak a tőke összegére, így azok lefoglalása, majd árverési értékesítése esetén a felperes a vételár-különbözet elszámolásával a végrehajtandó követelés egy részéhez hozzájutott volna. Ehhez képest foglalás és értékesítés hiányában a befolyó vételárból még részlegesen sem nyert a követelése kielégítést. Másodsorban azzal érvelt, hogy az érintett ingatlanok lefoglalásának elmaradása miatt az adós elleni felszámolási eljárásban sem részesült az ingatlanok vételárából, mert követelése nem minősülhetett a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 49/D. § (1)-(3) bekezdése szerint a vételárból közvetlenül kielégítendő követelésnek, így a felszámolási eljárásban való megtérüléstől is elesett, holott a végrehajtási jog bejegyzése esetén a felszámolás során befolyó vételár felszámolói díjjal és költségekkel csökkentett összegét a felperesnek kellett volna kiutalni.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Elsősorban azzal védekezett, hogy a felperes kárai megtérítésére nem tarthat igényt, mert a végrehajtási eljárásban a rendes jogorvoslatot nem vette igénybe, kifogással a sérelmezett mulasztások kapcsán nem élt. Állította, hogy a végrehajtási eljárást a rá vonatkozó jogszabályi előírások betartva, a fokozatosság és az arányosság elvének megfelelően folytatta le. Az adós vagyonának felkutatására irányuló megkereséseket kiadta, a felkutatott ingatlanokat lefoglalta, az értékesítés érdekében szükséges intézkedéseket megtette. A felperes egyebekben nem jelezte, hogy az adósnak egyéb ingatlanvagyona lenne, a sz-i ingatlanokat nem jelentette be. További foglalás nem is volt indokolt, tekintve, hogy a lefoglalt ingatlanok együttes értéke 153.080.000 forint volt, míg a felperes követelése az eljárás megindításakor 75.836.641 forint. Érvelése szerint a felperes maga sem jelölt meg olyan jogszabályt, aminek megsértése a kárfelelősségét megalapozná, az okozati összefüggést nem vezette le, a kár összege pedig nem bizonyított.

Az alperesi beavatkozó a kereset elutasítását kérte, azzal az indokkal, hogy az alperes az adós vagyonának felkutatása érdekében a szükséges intézkedéseket megtette, az pedig nem értékelhető a terhére, hogy a végrehajtás megszüntetése miatt az ingatlanok értékesítésére már nem volt lehetőség. A követelés meg nem térülése nem az alperes tevékenységének, hanem az adós fizetésképtelenségének következménye, így az állított jogellenes magatartás és a kár között nincs okozati összefüggés.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította és kötelezte a felperest az alperesnek 15 napon belül 1.143.000 forint, az alperesi beavatkozónak pedig 533.000 forint perköltség, továbbá az államnak külön felhívásra 1.242.000 forint feljegyzett kereseti illeték megfizetésére.

Az ítélet indokolása szerint a per elbírálására a 2013. évi CLXXVII. törvény 1. §-a és 54. §-a alapján az 1959. évi IV. törvényt kellett alkalmazni, mert a kereset alapjául állított mulasztás időtartama nem lehetett hosszabb, mint a 2013. augusztus 29-én megszüntetett végrehajtás. Erre tekintettel a keresetet a Ptk. 339. §-a és 349. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó 349. § (1) bekezdése szerint bírálta el. A Ptk. 349. §-ában meghatározott különös feltétel körében azt vizsgálta, hogy a végrehajtási kifogás alkalmas lett volna-e a felperes perben érvényesített kárának elhárítására, amire a rendes jogorvoslat csak akkor alkalmas, ha a meghozott határozatban foglalt rendelkezés ki tudja zárni a kár későbbi bekövetkezését. Ehhez képest a felperes alapos kifogása esetén a bíróság a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 217/A. § (5) bekezdése szerint az elmulasztott intézkedés megtételére utasíthatta volna az alperest, ami a kár későbbi bekövetkezését nem zárta volna ki, mert a határozat az adós tulajdonában álló további ingatlanok eredményes felkutatását nem eredményezte volna, hiszen országos keresés esetén az elektronikus rendszer nem garantálja, hogy mindig és minden földhivatal elérhető. Másrészt a felperes a sz-i ingatlanokról csak a felszámolási eljárásban szerzett tudomást, így nem volt abban a helyzetben, hogy értesüljön a mulasztásról és kifogással éljen. A mulasztás adott esetben jogorvoslattal nem volt elhárítható, így a közigazgatási jogkörben okozott kárért való felelősség speciális feltétele teljesült.

Az alperes jogellenes magatartásának vizsgálata körében abból indult ki, hogy az arányosság és fokozatosság Vht. 7. §-ában foglalt elvének megsértése valóban megalapozhatja a végrehajtó kárfelelősségét, azonban a Vht. 7. §-a nem kötött sorrendet fogalmaz meg, adós cég esetében a pénzforgalmi számlára vezetett végrehajtás és az ingatlanok lefoglalása között a mérlegelés játszhat szerepet. A szükséges végrehajtói cselekmények időszükséglete az adós egyedi vagyoni helyzetének ismeretében határozható meg és az alperesnek az adós elleni további végrehajtási eljárásokat is figyelembe kellett vennie, másrészt a sikeres behajtáshoz szükséges időt konkrétan nem lehet megadni. Adott esetben a felperes azonnali ingatlan-végrehajtást kért, a végrehajtási lapon azonban nem tüntette fel az általa ismert ingatlanok azonosítási adatait. Az alperes a felperes bejelentését megelőzően jegyeztette be a végrehajtási jogot a más végrehajtási eljárásokból ismert, összesen 145.480.000 forint becsértékű ingatlanra. Az adott végrehajtási eljárás megindulásakor a jelzálogjoggal terhelt ingatlanok adó- és értékbizonyítvány alapján meghatározott értéke 84.680.000 forint volt és a felperes követelése a jelzálogjog folytán a korábban bejegyzett végrehajtási jogokhoz képest is kielégítési elsőbbséget élvezett. Az elsőfokú bíróság az előbbiekből azt a következtetést vonta le, hogy az alperes legalább részben feltárta az adós ingatlanvagyonát, a felperes végrehajtási jogát bejegyeztette. Az árverési értékesítés sikere érdekében mindkét e-i ingatlant többször meghirdette értékesítésre, a t-i és a tr-i ingatlanokra a felperest kielégítési elsőbbség ugyan nem illette, de az őt megelőző követelések kielégítését követően fennmaradó összeget arányosan kellett volna felosztani. A Vht. 47. § (1) és (2) bekezdése szerint a végrehajtónak nem törvényi kötelezettsége az adós vagyonának felkutatása érdekében a nyilvántartásokat vezető hatóságok megkeresése, ezt szükség esetén kell megtennie. A végrehajtó mellőzheti az előbbi eljárást, ha az adós vagyonára vonatkozó adatok rendelkezésre állnak és ennek alapján a végrehajtás foganatosítása megkezdhető, illetve eredményesen befejezhető. Az adott végrehajtási eljárás megindításakor négy ingatlan adatai az alperes rendelkezésére álltak, eszerint a t-i 48.000.000 forint becsértékű ingatlanon más személy javára fennálló jelzálogjoggal és végrehajtási joggal biztosított követelés tőkeértéke nem érte el a 15.000.000 forintot, a tr-i ingatlan esetében pedig az elsőbbséget élvező adótartozás 30.000.000 forintot meghaladó követelés volt. Az összesen 84.680.000 forint értékű két e-i ingatlanon a felperes 27.000.000 forintot meghaladó tőkekövetelését biztosító jelzálogjoga és végrehajtási joga áll fenn, így további vagyon felkutatása nem volt indokolt. Nem találta bizonyítottnak, hogy az alperes a végrehajtási eljárás kezdetén tudta volna, hogy az adósnak további ingatlanai is vannak, mert a peradatok szerint a sz-i ingatlanokról egy másik, a NAV által indított végrehajtási eljárásban 2013. február 6-án szerzett hivatalos tudomást, ami a felperessel szembeni kárfelelősségét nem alapozhatja meg, de ezeket az ingatlanokat a követelések összegére és az ingatlanon fennálló jogokra tekintettel egyébként is a NAV javára kellett volna lefoglalni. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása megfelelt a Vht. rendelkezéseinek, a végrehajtási eljárás egy év két hónapig tartott, ami nem tekinthető eltúlzottan hosszú időnek. A fokozatosság és arányosság elve alapján az alperesnek akkor kellett volna további ingatlanokat felkutatnia és lefoglalnia, ha az e-i ingatlanok árverési vételára a felperes teljes követelését nem fedezte volna, illetve a tényleges követelése teljes körűen kielégítést nem nyer. Ez azonban azért nem következett be, mert a végrehajtási eljárást az adós felszámolása miatt a bíróság megszüntette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!