Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.12.570 I. A társadalomra veszélyesség hiányában nem valósul meg a rágalmazás, ha a fontos közfeladatot ellátó települési képviselő a hivatalos eljárása során a közélet tisztaságának megóvása érdekében tesz az önkormányzat testülete előtt olyan bejelentést, amely a sértettre elmarasztaló lehet [Btk. 10. §, 179. § (1) bek., (2) bek. b) pont, Be. 214. § (3) bek. a) pont].

II. Ha bűncselekmény hiányában történő felmentésnek van helye, a valóság bizonyításának - mint büntethetőséget kizáró oknak - a vizsgálata szükségtelen [Btk. 179. §, 182. § (2) bek., Be. 214. § (3) bek. a) és c) pont].

A városi bíróság az 1997. május 9-én kihirdetett végzéssel a terheltet nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt 1 évre próbára bocsátotta, kötelezte a terheltet a magánvádló részére 2.000 forint eljárási illeték megfizetésére.

A megállapított tényállás lényege szerint a terhelt ügyvezető igazgató, egyben a megyei jogú város képviselője, a gazdasági bizottság elnöke. A város közgyűlése 1996. május 8-i ülésén megtárgyalta a város egyik épületében a lakásépítési lehetőség felajánlásáról szóló javaslatot. A terhelt, mint a gazdasági bizottság elnöke, ismertette a bizottság álláspontját, amelynek lényege szerint, amíg a koncepcionális kérdések nem rendeződnek, nincs értelme a javaslattal foglalkozni. Ezt követően a közgyűlésen több képviselő felszólalt, majd a polgármester szünetet rendelt el.

A terhelt jelezte, hogy egy bejelentéssel kíván élni, amely zárt tárgyalást igényel. Az ügyrendi bizottság határozata alapján a közgyűlés zárt tárgyaláson folytatta a munkáját. Itt a terhelt felszólalásában előadta, hogy a gazdasági bizottság ülését megelőzően - ahol ezt az ügyet tárgyalták - a magánvádló felhívta őt telefonon (bár bizonyítani nem tudja, mert magnófelvétel nincs róla, és tanúja sincs, mert a telefonhívás az esti időpontban történt), és a következő ajánlatot tette neki: támogassa ennek a vásárlásnak az ügyét a gazdasági bizottságban, valamint a közgyűlésen, és akkor - amennyiben a lakóépületnek a felavatására kerül sor - az ezzel kapcsolatos reklámfeladatokkal a terhelt cégének megbízást ad, illetőleg egy olyan tenderen, amiben a közeljövőben mindketten érintettek lesznek, a javukra visszalép.

A magánvádló a közgyűlésen felajánlotta a terheltnek, hogy amennyiben visszavonja a fenti kijelentését a közgyűlés előtt, akkor ennek az ügynek a részéről nem lesz folytatása. Mivel ez nem történt meg, a magánvádló a törvényes határidőn belül rágalmazás vétsége miatt feljelentést tett a terhelt ellen.

A bíróság a terhelt bűnösségét a Btk. 179. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és (2) bekezdésének b) pontja szerint minősülő, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségében állapította meg. Indokolásában rámutatott, hogy a terhelt kijelentésével olyan tényt állított, amely alkalmas arra, hogy a magánvádló becsületét csorbítsa. A kijelentés 20-30 ember előtt hangzott el, ezért a nagy nyilvánosság előtt történt elkövetés megállapítható. Nem látta megvalósultnak azonban a jelentős érdeksérelmet okozva történt elkövetést, mint minősítő körülményt, azzal az indokolással: az a tény, hogy az önkormányzat nem vásárolta meg a magánvádló által felajánlott 4 db lakást, nem hozható összefüggésbe a terheltnek a zárt ülésen tett kijelentésével.

Az elsőfokú bíróság ítélete jogi indokolásában arra is rámutatott, hogy a terhelt önkormányzati képviselő, és mint hivatalos személy tette meg a tényállítását, de a cselekménye bűncselekmény, mert nem konkrét ügyintézés kapcsán, hanem a közgyűlés zárt ülésén felszólalva tette meg a tényállítását. Utalt arra is, hogy lehetősége lett volna a gazdasági bizottság ülésén már jelezni a magánvádló és közte lezajlott beszélgetést abban az esetben, ha úgy érezte, hogy a magánvádló ajánlata alkalmas arra, hogy őt - mint hivatalos személyt - működésében a közérdek kárára befolyásolja. Továbbá kifejtette, hogy a bírói gyakorlat szerint a felelőtlenül, kellő körültekintés nélkül tett rágalmazó tényállítások esetén alaptalan a társadalomra veszélyesség hiányára való hivatkozás akkor is, ha az elkövető jóhiszeműen úgy vélte, hogy cselekménye a társadalom védelmét szolgálja. Az elsőfokú ítélet indokolása a Btk. 182. §-ának (2) bekezdésével kapcsolatban kifejtette, hogy bár helye lett volna a valóság bizonyításának, de az eredményre nem vezethetett, ugyanis a kijelentések a terhelt és a magánvádló között telefonon zajlottak le és a beszélgetésnek tanúja nem volt. A bíróság az eset összes körülményét értékelve, a büntetési célt intézkedés alkalmazásával látta biztosítottnak.

A megyei bíróság az 1997. október 7-én kihirdetett ítéletével a városi bíróság végzését megváltoztatta, és a terheltet a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - felmentette. Megállapította, hogy a bűnügyi költséget a magánvádló viseli.

A másodfokú bíróság ítélete indokolásában megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az ügy megítélése szempontjából lényeges bizonyítékokat feltárta és értékelte. Az ítélet indokolását azonban annyiban egészítette ki, hogy a terhelt védekezését alátámasztó bizonyítékként értékelte H. Z. tanúvallomását, amelyből a rendelkezésre álló egyéb bizonyítékokkal együtt megállapítható az a tény, hogy a közgyűlés előtt a magánvádló a munkahelyén felhívta a terheltet az értékesítendő lakások és az átadási ünnepség megrendezése ügyében.

A megállapított tényállás alapján a másodfokú bíróság azt is rögzítette, hogy tévedett a városi bíróság, amikor a terhelt cselekményének a társadalomra veszélyességét megállapította arra való hivatkozással, hogy a terhelt nem a konkrét ügy intézése kapcsán, hanem a közgyűlés zárt ülésén, a napirendi pont tárgyalásán szólalt fel, holott hivatalos úton lehetősége, sőt kötelessége lett volna jelezni a közte és a magánvádló között lezajlott beszélgetést. A tényállásból megállapíthatóan a terhelt mint a megyei jogú város önkormányzati képviselője a gazdasági bizottság elnökeként - így mint hivatalos személy - vett részt a közgyűlésen, amelynek egyik napirendi pontjaként tárgyalták a magánvádló által épített lakásokból az önkormányzat részére felajánlott lakásépítési, illetve lakásvásárlási lehetőségeket. A terhelt által kért zárt ülés megszavazása után az ülés a nyilvánosság kizárásával folytatódott. Az önkormányzati képviselőnek a közgyűlés zárt ülésén elhangzott és a magánvádlót érintő az a tényállítása, hogy az ülés megtartása előtt őt, mint a gazdasági bizottság elnökét a magánvádló a közérdek kárára befolyásolni akarta, önmagában a Btk. 179. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és (2) bekezdésének b) pontja szerint minősülő, nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségét nem valósítja meg, a társadalomra veszélyesség és a nagy nyilvánosság hiányában. A terheltnek mint hivatalos személynek, a közérdek céljából, a közélet tisztasága érdekében tett bejelentése nélkülözi a jogellenességet, a társadalomra veszélyességet, és annak ellenére sem lehet megállapítani terhére a rágalmazás vétségét, ha a bejelentésben foglaltak részben vagy egészben valótlannak bizonyulnak. A rágalmazás vagy a becsületsértés csak akkor lenne megállapítható, ha az elhangzott kijelentés gyalázkodó jellegű, az emberi méltóság sérelmével járó nyilatkozat, és a nyilatkozó szándéka kifejezetten az emberi méltóság megsértésére irányul, ezért a Be. 214. §-a (3) bekezdésének a) pontja alapján a megyei bíróság a terheltet az ellene emelt vád alól felmentette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!