Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bhar.312/2015/4. számú határozata rágalmazás vétsége tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 6. §, 331. §, 376. §, 386. §, 387. §, 388. §, 397. §, 398. §, 514. §] Bírók: Nehrer Péter, Sárecz Szabina Martina, Sebe Mária

Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság

3.Bhar.312/2015/4. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság Budapesten, 2016. év január hó 28. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

ítéletet:

A rágalmazás vétsége miatt a vádlott ellen indult büntetőügyben a magánvádló, a vádlott és védője másodfellebbezéseit elbírálva a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság 2015. év szeptember hó 29. napján kelt 23.Bf.8683/2015/5. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottat az ellene 1978. évi IV. tv. 179. § (1) bekezdésébe ütköző de a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól felmenti.

Felhívja a magánvádlót, hogy az iratoknál - leletezés és mulasztási bírság terhe mellett - 15 napon belül rójon le 20.000 (húszezer) forint fellebbezési eljárási illetéket. Az eljárás során felmerült költségeit maga tartozik viselni.

Egyebekben a másodfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

INDOKOLÁS

A magánvádló feljelentésében a Népszabadság 2012. július 20-i számában megjelent, a vádlott által írt olvasói levélben foglaltak - "A magánvádló azonban úgy csatlakozott a közösséghez, úgy került pozícióba, hogy előtte nem tért be, hanem szándékosan becsapta vallási státuszával kapcsolatban őket......A magánvádló nem származása alapján diszkriminált áldozat, hanem lebukott szemfényvesztő... olyan szemfényvesztést leplezett le, amely - nem úgy mint a származás - a magánvádló döntésének eredménye volt...." - miatt rágalmazás vétsége miatt kérte a vádlott felelősségre vonását.

A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság a 2012. szeptember 14. napján kelt 12.B.1029/2012/4. számú végzésével a rágalmazás vétsége miatt a vádlott ellen indult büntető eljárást - bűncselekmény hiányában - megszüntette.

A magánvádló által bejelentett fellebbezést elbírálva a Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2012. október 09. napján kelt 22.Bkf.12397/2012/3. számú határozatával az elsőfokú bíróság végzését hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot az eljárás folytatására hívta fel.

A Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság a 2013. május 31. napján kelt 5.B.1433/2012/6. számú ítéletével a vádlottat az 1978. évi IV. törvény 179. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b.) pont szerint minősülő rágalmazás vétsége miatt 50 napi tétel, 4.000.- forint napi tétel összegű, összesen 200.000.- forint pénzbüntetésre ítélte és kötelezte, hogy fizessen meg a magánvádlónak 10.000.- forintot.

Az ítélet ellen a vádlott jelentett be fellebbezést.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2014. január 23. napján kelt 20.Bf.10386/2013/4. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasította.

Indokolásában kifejtette, hogy a cikk "lebukott szemfényvesztő" kitétele véleménynek tekinthető, mely nem gyalázkodó jellegű, kizárólag kritikai megnyilvánulásként értékelendő, rágalmazás megállapítására nem alkalmas.

Ellenben a cikkben a "szándékosan becsapta vallási státuszával kapcsolatban őket" rész tényállítás, mely alkalmas a magánvádló becsületének csorbítására. Az elsőfokú bíróság anyagi jogszabálysértést követett el, amikor nem rendelt el valóság bizonyítást, pedig a tény állítását közérdek indokolta, ez a másodfokú eljárásban nem pótolható, ezért a Be. 376. § alapján az ítéletet hatályon kívül helyezte. Előírta, hogy a valóság bizonyítása körében tisztázni kell, hogy a zsidó jog szerint ki minősül zsidónak, ki lehet a zsidó hitközség tagja, valamint vezetője, a tagokat és vezetőket nyilatkoztatják-e arról, hogy a taggá vagy vezetővé válás feltételrendszerének megfelelnek-e és a magánvádlót kérdezték-e a kritériumoknak való megfelelőségéről, illetve tett-e olyan nyilatkozatot, hogy ezeknek megfelel.

A megismételt eljárásban a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság a 2015. május 08. napján kelt 2.B.269/2014/18. számú ítéletével a vádlottat az ellene 1978. évi IV. törvény 179. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b.) pont szerint minősülő rágalmazás vétsége miatt emelt vád alól felmentette és megállapította, hogy az eljárás során felmerült bűnügyi költséget a magánvádló viseli.

Indokolásában a bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a "lebukott szemfényvesztő" és a "szemfényvesztést leplezett le" kijelentések nem minősülnek tényállításnak, ezek a bírálat és vélemény fogalma alá esnek, mely nem valósítja meg a rágalmazás bűncselekményét, a Be. 6. § (3) bekezdés a.) pontjára figyelemmel a cselekmény ezen része tekintetében bűncselekmény hiányában történő felmentés indokolt.

A "szándékosan becsapta vallási státuszával kapcsolatban őket" kijelentés tényállításnak minősül, objektíve alkalmas a sértett becsületének csorbítására, emellett társadalomra veszélyes és jogellenes is. A jelen ügyben közérdek indokolta a valóság bizonyítás lefolytatását, ennek eredményeképpen a bíróság arra a következtetésre jutott és a tényállásban is rögzítette, hogy a vádlott által a cikkben írt tényállítás megfelel a valóságnak, így a cselekmény ezen része tekintetében - figyelemmel az 1978. évi IV. törvény 182. § (1) bekezdésére - a Be. 6. § (3) bekezdés c.) pont szerinti büntethetőséget kizáró okra hivatkozással hozott a bíróság felmentő rendelkezést.

Az ítélet ellen a magánvádló élt fellebbezési jogával, a vádlott bűnösségének megállapítása érdekében. Fellebbezésének indokolásában rámutatott arra, hogy a valóság bizonyítása során azt kellett volna tisztázni, hogy tudott-e az édesanyjának az állami nyilvántartásban szereplő vallásáról, illetve tett-e és ha igen, milyen nyilatkozatot. Az eljárás során nem nyert bizonyítást, hogy 1999-ben szándékosan becsapta a közösséget vallási státuszával kapcsolatosan. Vitatta, hogy az ügyben valóság bizonyításának egyáltalán helye volt, határozott véleménye szerint vallását, származását érintő kérdésben erre nem is kerülhetett volna sor.

A Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság a 2015. szeptember 29. napján tartott nyilvános ülésen kihirdetett 23.Bf.8683/2015/5. számú ítéletével - a valóságbizonyítást jogszerűnek tartotta, annak eredményét viszont ellentétesen értékelve a fellebbezést alaposnak ítélve - az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a vádlottat bűnösnek mondta ki rágalmazás vétségében [1978. évi IV. törvény 179. § (1) és (2) bekezdés b) pont] és őt ezért 2 évre próbára bocsátotta.

Osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját a körben, hogy a "lebukott szemfényvesztő" kifejezés nem tényállítás.

A "szándékosan becsapta vallási státuszával kapcsolatban őket" tényállítás kapcsán azonban a valóság bizonyítása álláspontja szerint nem vezetett eredményre, ugyanis a cikk nem a magánvádló tudatállapotáról szól, hanem a hitközségbe belépése, pozícióba kerülése kapcsán tartalmazott állítást és a vádlott nem ajánlott fel bizonyítást arra vonatkozóan, hogy a magánvádló a hitközségbe belépésekor milyen tudomással bírt a szabályokról, nem nyert cáfolatot az sem, hogy édesanyja anyakönyvezésére vonatkozó adatokat csak 2011-ben ismerte meg. Az elsőfokú bíróság határozatában megállapított tényállást a másodfokú bíróság megalapozottnak találta, azonban mellőzte a tényállásból azt a részt, hogy a "szándékosan becsapta vallási státuszával kapcsolatban őket" tényállítás valónak bizonyult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!