31993L0024[1]
A Tanács 93/24/EGK irányelve (1993. június 1.) a szarvasmarha-tenyésztéssel kapcsolatos statisztikai felmérésekről
A TANÁCS 93/24/EGK IRÁNYELVE
(1993. június 1.)
a szarvasmarha-tenyésztéssel kapcsolatos statisztikai felmérésekről
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,
tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 43. cikkére,
tekintettel a Bizottság javaslatára ( 1 ),
tekintettel az Európai Parlament állásfoglalására ( 2 ),
mivel a tagállamok által elkészítendő, a szarvasmarha-állományra vonatkozó statisztikai felmérésekről, a vágás céljából rendelkezésre álló szarvasmarhákra vonatkozó becslésekről, valamint a levágott szarvasmarhákra vonatkozó statisztikákról szóló, 1973. május 15-i 73/132/EGK tanácsi irányelvet ( 3 ) és a tagállamok által elkészítendő, a szarvasmarha-állományra vonatkozó statisztikai felmérésekkel kapcsolatos kiegészítő rendelkezések megállapításáról szóló, 1977. december 19-i 78/53/EGK tanácsi irányelvet ( 4 ) több ízben módosították; mivel további módosításokra van szükség, ezért az áttekinthetőség érdekében ezeknek az irányelveknek a rendelkezéseit újra kell fogalmazni;
mivel azokban a tagállamokban, amelyekben a szarvasmarha-állomány a Közösség teljes állományának csak csekély hányadát teszi ki, célszerű rendelkezni az éves felmérések számának csökkentéséről;
mivel - különösen a marha- és borjúhús piaca tekintetében - a közös agrárpolitika megfelelő végrehajtásának biztosítása érdekében a Bizottságnak rendszeres adatokra van szüksége az állatállomány és a marha-, illetve borjúhústermelés alakulásáról;
mivel mind az adatgyűjtés és -feldolgozás, mind pedig a felmérések országos szinten történő megszervezése továbbra is a tagállamok statisztikai hivatalainak hatáskörébe tartozik, és a Bizottság a statisztikai információ európai szintű összehangolásáért és harmonizációjáért, valamint a Közösség politikai döntéseinek végrehajtásához szükséges összehangolt módszertan kialakításáért felelős;
mivel az irányelv végrehajtásának elősegítése érdekében a tagállamok és a Bizottság között szoros együttműködésre van szükség, amelyet különösen a 72/279/EGK határozattal ( 5 ) létrehozott Agrárstatisztikai Állandó Bizottságon keresztül kell megvalósítani,
ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:
I. SZAKASZ
ÁLLOMÁNYFELMÉRÉS
A.
Tagállami szinten
Gyakoriság - Az adatfelvétel területe
1. cikk
(1) A tagállamok minden évben egy május-júniusi, valamint egy november-decemberi napra vonatkozóan statisztikai felmérést végeznek a területükön élő szarvasmarha-állományról.
A tagállamok engedélyt kaphatnak arra, hogy a május-júniusi felmérést egy áprilisi felméréssel helyettesítsék, ha ugyanazon év szeptember 30-át megelőzően június első napjainak egyikére vonatkozó szarvasmarhaállomány-becslést juttatnak el a Bizottság részére.
(2) A tagállamok, saját kérésükre, engedélyt kaphatnak arra, hogy a május-júniusi vagy a november-decemberi felméréseket kiválasztott régiókban végezzék el, azzal a feltétellel, hogy ezek a felmérések lefedik a szarvasmarha-állomány legalább 70 %-át.
Azok a tagállamok, amelyeknek szarvasmarha-állománya kevesebb, mint 1,5 millió egyedből áll, engedélyt kaphatnak az (1) bekezdésben szabályozott két felmérés egyikének teljes elhagyására vagy arra, hogy azt csak kiválasztott régiókban végezzék el.
A tagállamok, saját kérésükre, engedélyt kaphatnak az (1) bekezdés szerinti statisztikai felmérések helyett adminisztratív források felhasználására.
(3) A (2) bekezdésben említett kérések elbírálásakor a Bizottság a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően határoz, miközben figyelembe veszi a 6. cikkből eredő kötelezettségeket is.
2. cikk
(1) Ezen irányelv alkalmazásában a "szarvasmarha" kifejezés a Bos taurus, Bubalus bubalus és Beefalo fajokhoz tartozó háziállatokat jelöli.
(2) Az 1. cikkben említett felmérések kiterjednek valamennyi, a 17. cikkben szabályozott eljárással meghatározott, gazdaságokban tartott szarvasmarhára. A felméréseknek elegendő számú gazdaságra kell kiterjedniük a legutóbbi mezőgazdasági üzemszerkezeti összeírás alapján meghatározott szarvasmarha-állomány legalább 95 %-ának számbavételéhez.
(3) Amennyire lehetséges, a tagállamok a (2) bekezdésben előírt felmérések eredményét kiegészítik a felmérésekből kimaradt szarvasmarha-állomány becsült nagyságával.
Kategóriák szerinti bontás
3. cikk
(1) Az 1. cikkben említett felméréseket olyan módon kell elvégezni, hogy az a szarvasmarha-állománynak legalább az alábbi kategóriák szerinti megoszlását tükrözze:
A. 1 évesnél fiatalabb szarvasmarha:
a) vágásra szánt állatok;
b) egyéb:
ba) bika;
bb) üsző;
B. 1 és 2 év közötti korú fiatal szarvasmarha:
a) bika;
b) üsző:
ba) vágásra szánt állatok;
bb) egyéb;
C. 2 éves és annál idősebb szarvasmarha:
a) bika;
b) nőivarú:
a) üsző:
1. vágásra szánt állatok;
2. egyéb;
b) tehén:
1. tejelő tehén;
2. egyéb;
D. bivaly:
a) nőivarú tenyészállatok;
b) egyéb.
(2) Az (1) bekezdésben említett kategóriák a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően módosíthatók.
(3) A kategóriákat a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően kell meghatározni.
Pontosság
4. cikk
(1) Az 1. cikkben említett felméréseket teljes körű felmérések vagy reprezentatív mintavétel formájában kell lebonyolítani.
(2) Az egyes tagállamok esetében a 2. cikk (2) bekezdésében előírt felmérések mintavételi hibái nem haladhatják meg a teljes szarvasmarha-állomány 1 %-át és az összes tehén számának 1,5 %-át (68 %-os konfidencia-intervallum).
(3) A mintavételi kereteken és a 2. cikk (3) bekezdésében említett becsléseken túlmenően a tagállamok meghozzák azokat az intézkedéseket, amelyeket a felmérési eredmények minőségének biztosítása érdekében szükségesnek tartanak.
Adatszolgáltatási határidő
5. cikk
(1) A tagállamok a Bizottságot az alábbi időpontokban értesítik a felmérések előzetes eredményeiről és a kiegészítő becslésekről:
- a májusi/júniusi felmérésről ugyanazon év szeptember 30-a előtt,
- a november-decemberi felmérésről a következő év február 15-e előtt.
(2) A tagállamok a Bizottságot az alábbi időpontokban értesítik a 4. cikk (2) bekezdésében meghatározott felmérések eredményeiről és a kiegészítő becslésekről:
- a májusi/júniusi felmérésről ugyanazon év október 15-e előtt,
- a november-decemberi felmérésről a következő év április 1-je előtt.
B.
Regionális szinten
Területi felosztás
6. cikk
(1) A november-decemberi felmérés végleges eredményét a területi felosztás alapján, a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően meghatározottak szerint kell összesíteni.
(2) A Bizottság a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően valamely tagállam kérésére engedélyezheti, hogy az illető tagállam a májusi/júniusi felmérés végleges eredményéhez az (1) bekezdésben említett regionális bontást alkalmazza.
(3) Az (1) bekezdésben említett területi felosztást a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően módosítani lehet.
Adatszolgáltatási határidő
7. cikk
A tagállamok a referenciahónapot követő év május 15-ét megelőzően tájékoztatják a Bizottságot a 6. cikkben említett adatokról.
C.
Az állatállomány mérete szerinti bontás
Méretosztályok
8. cikk
(1) Páratlan években a tagállamok a november-decemberi adatfelvételek végleges eredményeit országos szinten a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően meghatározott méretosztályok szerinti bontásban adják meg.
(2) A Bizottság a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően valamely tagállam kérésére engedélyezheti, hogy az illető tagállam az (1) bekezdésben említett méretosztályok szerinti bontást a páros évek és/vagy a májusi/júniusi felmérés végleges eredményeire alkalmazza.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott méretosztályokat a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően módosítani lehet.
Adatszolgáltatási határidő
9. cikk
A tagállamok a Bizottságot a referenciahónapot követő év május 15-ét megelőzően tájékoztatják a 8. cikkben említett adatokról.
II. SZAKASZ
VÁGÁSI STATISZTIKÁK
10. cikk
(1) A tagállamok havi statisztikákat készítenek a területükön található vágóhidakon levágott azon szarvasmarhák számáról és hasított súlyáról, amelyek húsát emberi fogyasztásra alkalmasnak minősítették.
Annak érdekében, hogy a statisztikák a területükön levágott valamennyi szarvasmarhára kiterjedjenek, a tagállamok szükség esetén becsléseket is szolgáltatnak a jelentésből kimaradt vágásokra vonatkozóan.
(2) Az (1) bekezdésben említett statisztikákat az alábbi kategóriák szerint kell elkészíteni::
A. borjú;
B. üsző;
C. tehén;
D. bika;
E. ökör.
(3) Az (1) bekezdésben említett hasított súly és a (2) bekezdésben említett kategóriák a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően kerülnek meghatározásra.
Adatszolgáltatási határidő
11. cikk
A tagállamok a referencia-hónapot követő két hónapon belül tájékoztatják a Bizottságot a 10. cikk (1) bekezdésében említett statisztikák eredményéről.
III. SZAKASZ
TERMELÉSI ELŐREJELZÉSEK
12. cikk
(1) A tagállamok a felmérések eredményei és egyéb rendelkezésükre álló információk alapján minden egyes naptári évre előrejelzést készítenek a termelésről a szarvasmarha-állomány vonatkozásában.
A termelési mutató bruttó hazai termelésként kifejezve tartalmazza az összes levágott szarvasmarha számát, valamint a Közösségbe, illetve az onnan kifelé irányuló élőszarvasmarha-kereskedelem egyenlegét.
Az (1) bekezdésben említett előrejelzéseket az alábbi kategóriákban kell elkészíteni:
A. borjú;
B. üsző;
C. tehén;
D. bika és ökör;
Ezt a bontást a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően módosítani lehet.
(3) Az (1) bekezdésben említett termelési mutató és a (2) bekezdésben említett kategória meghatározását a 17. cikkben szabályozott eljárásnak megfelelően módosítani lehet.
Adatszolgáltatási határidő
13. cikk
A tagállamok az alábbi hat hónapos időszakokra a következő időpontokban továbbítják a 12. cikk (1) bekezdésében említett előrejelzéseket a Bizottságnak:
a) február 15. előtt a következő év első hat hónapjára vonatkozó előrejelzéseket;
b) október 1. előtt a következő év második hat hónapjára vonatkozó előrejelzéseket;
IV. SZAKASZ
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
14. cikk
A tagállamok az 5., 7., 9., 11. és 13. cikkekben említett adatokat a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó, a statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatalához történő továbbításáról szóló, 1990. június 11-i 1588/90/Euratom, EGK tanácsi rendeletnek ( 6 ) megfelelően nyújtják be a Bizottsághoz.
15. cikk
A Bizottság, a tagállamokkal konzultálva megvizsgálja:
a) a közölt eredményeket;
b) azon technikai nehézségeket, amelyek különösen az adatfelvételek és becslések előkészítéséből és lebonyolításából erednek;
c) a felmérések eredményeinek és a becsléseknek a megbízhatóságát.
16. cikk
A tagállamok tájékoztatják a Bizottságot minden olyan módszertani, vagy egyéb változásról, amely lényegesen befolyásolhatja a statisztikai eredményeket. E tájékoztatásnak az adott változás életbe lépését követő három hónapon belül kell megtörténnie. Az ilyen bejelentésekről a Bizottság a megfelelő munkacsoportokban értesíti a többi tagállamot.
17. cikk
(1) A Bizottságot az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság (a továbbiakban: a bizottság) segíti.
(2) Az e cikkre történő hivatkozás esetén az 1999/468/EK határozat ( 7 ) 5. és 7. cikkét kell alkalmazni, tekintettel annak 8. cikke rendelkezéseire.
Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében megállapított időtartam három hónap.
(3) A bizottság elfogadja eljárási szabályzatát.
18. cikk
(1) A 73/132/EGK és a 78/53/EGK irányelvek 1994. január 1-jével hatályukat vesztik.
(2) A hatályon kívül helyezett irányelvekre történő hivatkozásokat a továbbiakban erre az irányelvre való hivatkozásként kell értelmezni.
19. cikk
A tagállamok az ennek az irányelvnek a betartásához szükséges törvényi, rendeleti és közigazgatási előírásokat 1994. január 1-jéig hatályba léptetik.
Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedések, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.
20. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
( 1 ) HL C 18., 1993.1.23., 19. o.
( 2 ) HL C 115., 1993.4.26.
( 3 ) HL L 153., 1973.6.9., 25. o. A legutóbb az 1057/91/EGK rendelettel (HL L 107., 1991.4.27., 11. o.) módosított irányelv.
( 4 ) HL L 16., 1978.1.20., 20. o. A legutóbb a 86/80/EGK irányelvvel (HL L 77., 1986.3.22., 27. o.) módosított irányelv.
( 5 ) HL L 179., 1972.8.7., 1. o.
( 6 ) HL L 151., 1990.6.15., 1. o.
( 7 ) A Tanács 1999. június 28-i határozata a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 184., 1999.7.17., 23. o.)
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31993L0024 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31993L0024&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01993L0024-20031120 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01993L0024-20031120&locale=hu