Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Kfv.35771/2014/4. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2003. évi XCII. törvény (Art.) 1. §, 2. §] Bírók: Fekete Ildikó, Sperka Kálmán, Sugár Tamás

A határozat elvi tartalma:

Az adójogviszonyban a jogokat rendeltetésszerűen kell gyakorolni, a szerződést és jogügyletet valódi tartalmuk szerint kell minősíteni. A rendeltetésellenes joggyakorlást megrekesztő adózási magatartás adóhatóság általi átminősítése jogszerű. Rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének vizsgálata végelszámolás alatt álló társaság tagja által végzett hitel-tőke konverzió esetén.

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.30322/2014/9., *Kúria Kfv.35771/2014/4.*

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.III.35.771/2014/4.szám

A Kúria a Borsy Ügyvédi Iroda által képviselt ... Kft. "v.a." felperesnek a dr. jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak-alföldi Regionális Adó Főigazgatósága alperes elleni adóügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. június 26. napján kelt 8.K.30.322/2014/9. számú jogerős ítélete ellen a felperes részéről 12. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott helyen és napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 8.K.30.322/2014/9. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100.000,- (százezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 3.500.000m- (hárommillió-ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes egyszemélyes gazdasági társaság, tagja a ... holland székhelyű cég. A felperes 2011. augusztus 1. napjával határozta el a végelszámolás útján történő megszűnését, a 2011. július 31-i fordulónappal elkészített tevékenységet záró mérlege szerint a jegyzett tőkéje 40.000.000,- forint, a saját tőkeállománya mínusz 727.011.000,- forint, a tagjával szemben fennálló kötelezettsége 756.814.000,- forint.

A felperes tagja 2013. február 26-án nem pénzbeli hozzájárulást bocsátott a felperes rendelkezésére oly módon, hogy a társasággal szemben fennálló követelését a felperesre ruházta át. Abból 100.000,- forint a társaság jegyzett tőkéjét növelte, míg a fennmaradó 756.659.704,- forint a felperes tőketartalékába került. A jegyzett tőke változásával kapcsolatos adatok változását a cégbíróság átvezette.

A felperes a 2013. szeptember 30. napján kelt alapítói határozattal elfogadta a végelszámolási időszak adóbevallásait, a zárójelentést, a végelszámolási időszak mérlegét, és kezdeményezte a társaság cégjegyzékből való törlését.

Az elsőfokú adóhatóság a felperesnél a 2011. augusztus 1. - 2013. szeptember 30. közötti időszakra - az általános forgalmi adót kivéve - végelszámolás alatti költségvetési kapcsolatok ellenőrzését végezte, melynek eredményeként hozott módosított határozatában a felperes terhére 375.574.000,- adóalap után 37.557.000,- forint adóhiánynak minősülő társasági adókülönbözetet állapított meg. Kötelezte a felperest ezen összeg, valamint 18.778.000,- forint adóbírság és 341.000,- forint késedelmi pótlék megfizetésére. Az indokolásban rögzítette, miszerint a tagi kölcsön apportként történő rendelkezésre bocsátása, a jegyzett tőke és tőketartalék apporttal történő megemelése nem a végelszámolási eljárás alatti gazdasági tevékenység elvégzése céljából vált szükségessé, hanem kifejezetten arra irányult, hogy a felperes a fennálló kötelezettségét tagi kölcsönről történő lemondás nélkül szüntesse meg, ezáltal olyan módszert alkalmazott, amelynek következtében az adó- fizetési kötelezettséget megkerülte. A tagi kölcsön apportként történő rendelkezésre bocsátása - figyelemmel az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 1.§ (7) bekezdésére, és 2.§ (1) bekezdésére - végleges pénzeszköz átadásnak minősül, és az adott időszakban rendkívüli bevételként számolandó el.

A felperes fellebbezése folytán eljáró alperes a 2014. március 4-én kelt 3152725964. iktatószámú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Az indokolásban kifejtette, miszerint az elsőfokú adóhatóság helyesen állapította meg, hogy a felperes a vizsgált időszakban gazdasági tevékenységet nem folytatott, és a végelszámolással kapcsolatosan nem merült fel jelentősebb kiadása. A tevékenység finanszírozásához és a végelszámolás lefolytatásához a tag további pénzbeli hozzájárulására nem volt szükség. A jegyzett tőke és a tőketartalék megemelésének más oka nem lehetett, csak az, hogy a tagi kölcsönt a felperes a tőke emeléséből fizesse vissza. A tag ezért nem kényszerült a tagi kölcsön elengedésére, mely a felperes számára rendkívüli bevétel, ebből következően pedig társasági adó fizetési kötelezettséget jelentett volna.

A jegyzett tőke megemelése nem minősült rendeltetésszerű joggyakorlásnak, annak kizárólagos célja a társasági adóról és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvényben (a továbbiakban: Taotv.) foglalt rendelkezések megkerülése volt.

A felperes keresettel támadta az alperes határozatát, kérve annak bírósági felülvizsgálatát, ennek eredményeként megváltoztatását az adókülönbözet és járulékai mellőzésével.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az indokolásban felhívta az Art. 1.§ (7) bekezdését, 2.§ (1), (2) bekezdését, 97.§ (4),(6) bekezdését, a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 339/B.§-át, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 94.§ (1) bekezdését, 103.§ (1), 113.§-át, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 13.§ (1) bekezdését, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 35.§ (1),(3) bekezdését, 36.§ (1) bekezdés b) pontját, 86.§ (1) bekezdését, valamint 86.§ (3) bekezdés a) pontját.

Érvelése szerint az adóhatóság eljárása során mérlegelési jogkörében járt el. A rendeltetésellenes joggyakorlás vizsgálata fogalmilag egyébként a jogszerű magatartás felülvizsgálatát jelenti, annak biztosítása érdekében, hogy a fél ezen magatartása ne irányuljon az adófizetési kötelezettség megkerülésére. Ebben a körben az eset összes körülményét értékelni kell. (ítélet 5. oldal utolsó bekezdés)

A bíróság kiemelte, hogy a felek által hivatkozott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2013. január 28-án kiadott tájékoztatója jogszabálynak nem minősül, de a jogértelmezés szempontjából jelentőséggel bírhat. Eszerint a tagi kölcsön nyújtásából eredő követelés lehet nem pénzbeli hozzájárulás, azt apportként a társaság rendelkezésére lehet bocsátani, de az adóhatóságnak vizsgálnia kell a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét. Utóbbi körben a bíróság figyelembe vette az érintett és a felek által hivatkozott jogintézmények célját. Elsődlegesen a bíróság kifejtette, hogy a végelszámolás célja a cég jogutód nélkül történő megszüntetése. A Gt. 13.§ (1) bekezdéséből kitűnik, miszerint a jegyzett tőke a rendelkezésre bocsátása főszabály szerint a társaság alapításához kapcsolódik, annak célja figyelembe véve azt, hogy a korlátolt felelősségű társaság, mint amilyen gazdasági formában a felperes is működött, vagyonegyesítő jellegű társaság. (8. oldal első bekezdés)

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!