Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20065/2009/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 345. §, 484. §, 485. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Szabó Klára, Világhyné dr. Böcskei Terézia

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.065/2009/4.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Mihály Noémi pártfogó ügyvéd (1054 Budapest, Szemere u. 17., fszt. 5.) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Dr. Tallóssy Frigyes Ügyvédi Iroda (1094 Budapest, Tompa u. 11., I/10., ügyintéző: dr. Tallóssy Frigyes ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2008. október 6. napján kelt 15.P.22.999/2006/65. szám alatti ítélete ellen a felperes részéről 69. sorszám alatt, míg a Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Iroda (1055 Budapest, Balaton u. 16.) felmentett pártfogó ügyvéd részéről 67. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Iroda pártfogó ügyvédi díja kivételével helybenhagyja. A Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Iroda pártfogó ügyvéd díját 18.000 (Tizennyolcezer) forintra felemeli, melyből 15.000 (Tizenötezer) forint munkadíj és 3.000 (Háromezer) forint áfa.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 60.000 (Hatvanezer) forint másodfokú perköltséget.

A le nem rótt fellebbezési illetéket és dr. Mihály Noémi pártfogó ügyvéd díját - a másodfokú eljárásban kifejtett tevékenysége ellenében is - az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes módosított keresetében 2000. augusztus 25-től 2001. február 18-ig havi 25.724 forint (összesen 149.199 forint), 2001. július 10-től 2002. január 29-ig havi 103.951 forint (összesen 689.541 forint), valamint 2002. február 8-tól az ítélethozatalig havi 74.014 forint járadék, valamint a lejárt összegek középarányos időtől járó törvényes kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Keresete ténybeli alapjaként előadta, hogy 1993. március 12-én az alperes által bérelt ingatlanban tartózkodott, amikor észlelte, hogy gőz árasztotta el a földszinti helyiségeket. Az alperes képviselőjével kísérletet tettek arra, hogy a kazán üzemeltetését végző fűtőt megkeressék és a kazán leállítására kérjék, vagy a kazánház kulcsainak felhasználásával a lakatok erőszakos eltávolítása nélkül jussanak a meghibásodott berendezés közelébe. Tekintettel arra, hogy az üzemeltetésért felelős személy, illetve a kulcsok sem voltak találhatók, úgy döntöttek, hogy a lakatok lefeszítésével elhárítják az addigra közvetlenné vált életveszélyt. Ilyen jellegű gőzfejlődés ugyanis a gázkészülék rendellenes és közvetlen balesetveszéllyel fenyegető üzemzavara esetén fordulhat csak elő. A vele levő T. L. a külső ajtón levő lakatot lefeszítette, a kazánház vasajtaján levő lakatot pedig kalapáccsal leütötte. A felperes előadta: a lakat leütésekor egy arról lepattanó fémdarab a szemébe került, amely elvágta a szaruideget és leszakította a retinát. Ennek következményeként elvesztette jobb szeme világát. Az utolsó szemműtéte 2002. április 8-án volt, amelyet követően leszázalékolták.

Hivatkozott arra, hogy jövedelem-kiesésben jelentkező kár érte. A károsodás kezdő időpontja 2000. augusztus 25-e, mivel ettől kezdve a munkahelyein csak a hasonló munkakörben dolgozó személyek bérénél alacsonyabb összegért tudták alkalmazni csökkent munkaképessége miatt. Bár papíron teljes munkaképességű munkavállalóként alkalmazták, a felvétel feltétele volt az alacsonyabb bér elfogadása. 2000. augusztus 25-től 2001. február 18-ig a M. É.-nél volt alkalmazásban nettó 84.276 forint munkabérért. A teljes munkaképességű dolgozók 110.000 forint nettó bért kaptak. 2001. július 10-től 2002. január 29-ig a K. É. Rt-nél volt alkalmazásban nettó 66.049 forint munkabérért, a teljes munkaképességűek jövedelme ekkor nettó 170.000 forint volt. A 2002. február 8-tól igényelt havi 74.014 forint az az összeg, ami a balesete előtti nettó jövedelme és a rokkantsági nyugdíja közti különbség.

A felperes jogi álláspontja szerint megbízás nélküli ügyvivőként járt el, akinek beavatkozása helyénvaló volt (Ptk. 485. § (2) bekezdés), figyelemmel az adott esetben kialakult szükséghelyzetre (Ptk. 107. § (1) bekezdés). Az I. rendű alperes mint a kazán üzemeltetője a Ptk. 345. § (1) bekezdés alapján felel a berendezés működésével összefüggésben keletkezett károk megtérítéséért.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte és perköltséget igényelt.

Állította, hogy a felperesnek kárt nem okozott. Hivatkozott arra, hogy a felperes nem is volt feljogosítva arra, hogy az épület lezárt részeibe a lakatok jogosulatlan és erőszakos eltávolításával behatoljon. Az üzemzavar esetén követendő eljárásról az ügyben érintett valamennyi személyt kioktatták, a kulcsok őrzését végző személy nevét, telefonszámát és lakcímét jól látható helyen kifüggesztették. A kazánházhoz csak a fűtő, illetve az időszakos ellenőrzést végző karbantartók voltak jogosultak hozzányúlni. Állította továbbá, hogy a megjelölt időben a fűtőberendezés meghibásodásáról senki nem tett bejelentést, ott javítási munkákat nem végeztek. Az előadottak alapján a szemsérülés okozója T. L. volt, ezért álláspontja szerint a felperesnek az ő irányában kellett volna igényt érvényesítenie. Az esetleges megbízás nélküli ügyvivőként való eljárást nem tartotta helyénvalónak és cáfolta, hogy egyáltalán robbanásveszély állt volna fenn. A káros eredmény bekövetkeztében szerinte a felperes is közrehatott. Utalt arra, hogy a kazán hibátlanul működött, azzal kapcsolatban veszélyhelyzet nem alakult ki, így halaszthatatlan felperesi beavatkozásra nem volt szükség. A kár és a fokozott veszéllyel járó tevékenység között közvetlen okozati összefüggés nincs. Az alperes hangsúlyozta, hogy a felperes követelése számítási alapját nem jelölte meg, ezért nem ellenőrizhető, hogy az általa közölt számadatok mennyiben felelnek meg a valóságnak.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 144.145 forint perköltséget. Rögzítette, hogy dr. Mihály Noémi pártfogó ügyvéd díját az állam viseli. A Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Iroda pártfogó ügyvédi díját 12.000 forintban állapította meg azzal, hogy azt az állam viseli. Felhívta a Fővárosi Bíróság Gazdasági Hivatalát, hogy a költségmentes ellátmányból fizessen ki az ítélet jogerőre emelkedését követően a Dr. Hidasi és Társai Ügyvédi Irodának 12.000 forintot. A le nem rótt 700.800 forint kereseti illetéket, a 653.290 forint fellebbezési illetéket, továbbá az állam által előlegezett 164.100 forint költséget az ítélet szerint az állam viseli.

Az elsőfokú bíróság ítélete indokolásában kifejtette, hogy a veszélyes üzem felelősségére vonatkozó rendelkezések csak abban az esetben alkalmazhatóak, ha megállapítható, hogy a kár és a fokozott veszéllyel járó tevékenység között okozati összefüggés van, a kár a tevékenység fokozott veszélyességéből ered. Erre tekintettel a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy 1993. március 12-én a kazán rendellenes működésével összefüggésben rendkívüli helyzet állt fenn, a kérdéses napon sem a fűtő, sem a kazánház kulcsa nem volt fellelhető, a kazánhoz csak a lakat leverésével lehetett bejutni. Az elsőfokú bíróság szerint a felperes a perben ellentmondó nyilatkozatokat tett, továbbá F. Á. tanúvallomása sem támasztotta alá a felperesi előadást atekintetben, hogy a pincéhez vezető folyosón és a pincében is áramlott volna a gőz. A felperes állításán kívül nincs bizonyíték arra, hogy a szeme ekkor sérült meg. T. K. E. gondnok tanúvallomása és a helyszíni szemle alapján az volt megállapítható, hogy a pince és a kazánház kulcsaihoz bárki hozzáférhetett. Az elsőfokú bíróság elfogadta az igazságügyi szakértő szakvéleményét ítélkezése alapjául. Eszerint semmilyen robbanásveszély nem állt fenn sem a gázkészülék vonatkozásában, sem a nyitott tágulási tartállyal ellátott központi fűtési rendszernél. N. M. fűtő tanúvallomása alapján tényként volt megállapítható, hogy melegvizes kazán üzemelt a per tárgyát képező időpontban. A kazán ugyan hibás volt, ezért az üzemeltetés fokozott figyelmet igényelt, de nem a robbanásveszély miatt. Az igazságügyi szakértő véleménye szerint az elfolyó vízmennyiség az üzemeltetési körülmények ismeretében alkalmatlan volt olyan folyamatosan jelentős mennyiségű vízgőz képzésére, ami a földszintre feláramolhatott volna. A kazánházból gőz nem kerülhetett be a földszinti helyiségekbe. A lefolytatott bizonyítás során nem volt megállapítható, hogy a kazán rendellenes működésével összefüggésben árasztotta el a gőz a helyiséget, továbbá hogy rendkívüli helyzet állt volna fenn, sőt még az sem, hogy alappal feltételezhették, hogy a kazán működésének hibája okozza a gőzképződést. Nem bizonyított az sem, hogy a kazánházhoz való bejutáshoz szükséges volt a lakat leverése, a felperes ily módon történt beavatkozása helyénvaló lett volna. A helyénvaló beavatkozást csupán a jó szándék nem alapozza meg. A beavatkozást a felperes és társai szükségesnek hitték, az azonban nem bizonyított, hogy alappal feltételezhették, hogy a gőzfejlődés a kazán meghibásodásával van összefüggésben, a rendkívüli helyzet nem bizonyított.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!