Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.6.269 I. A halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségében az elvárhatóság hiányában nem állapítható meg a gépjárművezető bűnössége, aki a fényvisszaverő prizma nélküli kerékpárjával ittasan haladó sértettet elüti, és az halálos kimenetelű sérülést szenved [Btk. 187. § (1) bek., (2) bek. b) pont, KRESZ 26. § (4) bek.].

II. Ha a gépjárművezető vétlen az ittasan haladó, kivilágítatlan kerékpáros halálos kimenetelű elütésében, de a sértettet segítség nélkül hagyja: cselekménye a segítségnyújtás elmulasztása alapesete és nem annak a bűntetti alakzata szerint minősül [Btk. 172. § (1) és (3) bek.].*

A városi bíróság a vádlottat halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége és a segítségnyújtás veszélyhelyzetet előidéző által elkövetett elmulasztásának bűntette miatt 2 évi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre, továbbá 3 évre a közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte. A városi bíróság ítéletében a következőket állapította meg:

A vádlott 1992. március 2-án 18 óra 5 perckor a közúton 88-98 km/óra sebességgel vezette tompított fényszóró használata mellett a személygépkocsiját, s mivel a féktávolságát be nem látva közlekedett, hátulról elütötte a vele azonos irányban, az út jobb szélén a kivilágítatlan kerékpárján ittas állapotban közlekedő sértettet. A baleset következtében a sértett olyan súlyos agyzúzódást szenvedett, hogy az életét vesztette.

A személygépkocsi utasa 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedett. A balesetet követően a vádlott a járművével megállt, abból kiszállt, a sértettet pár méterre megközelítette, majd visszaült a gépkocsijába, és a tőle elvárható segítségnyújtás nélkül a baleset helyszínéről elhajtott, majd otthon nagyobb mennyiségű szeszes italt fogyasztott.

Az ítélet ellen az ügyész a főbüntetés végrehajtásának a felfüggesztése miatt; a vádlott és védője pedig enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A megyei bíróság a felülbírálat során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság ítélete részben megalapozatlan, mert a tényállás teljeskörűen nincs felderítve, illetve a megállapított tényállás hiányos. Felderítetlen a tényállás a baleset okára és annak a mechanizmusára vonatkozóan, és hiányos a tényállás a vádlott személyi körülményei körében, az egészségi állapotát illetően is.

A fenti megalapozatlansághoz vezető okok kiküszöbölésére a megyei bíróság bizonyítás felvételét rendelte el, amelynek keretében igazságügyi orvos szakértői véleményt szerzett be, és felhívta a véleményének kiegészítésére az eljárt igazságügyi műszaki szakértőt.

Az igazságügyi orvos szakértő az iratoknál elfekvő kórházi zárójelentésből megállapította, hogy a vádlott depressziós neurózisban, sokízületi elfajulásban és a máj kötőszöveteinek elfajulásában szenved. Ezek olyan krónikus betegségek, amelyek a rendszeres orvosi ellenőrzését teszik szükségessé. A vádlott állandó gyógyszerszedésre szorul, és időszakosan a kórházi osztályon való elhelyezése válhat szükségessé. A szakértő a véleményében előadta, hogy a sértett az alkoholos befolyásoltság állapotában az egyensúlyát a kerékpározás közben nem tudta határozottan tartani, mozgásban az egyenes iránytól való eltérés, csellengés előfordulhatott. Az orvos szakértő egyetértett a műszaki szakértői véleménynek azzal a megállapításával, hogy a sértett sérüléseit a kerékpáron ülve szenvedte el úgy, hogy elsődlegesen a járművek ütköztek.

Az igazságügyi műszaki szakértő előadta, hogy a baleset helyszínén féknyom nem maradt vissza, az érdesített útfelületre tekintettel 6-7 m/s2 lassulást vett alapul, ami álláspontja szerint maximális érték, valamint számításainál 49 méter fékutat alapul véve összesen 62,7 méter féktávolságra végezte számításait. Véleménye szerint ezzel összhangban áll a kerékpár hátsó lámpabura darabjainak a repülési távolsága alapján végzett számítás is. A kerékpártól származó fémes felkenődés valamivel később keletkezett, mint ahogy az ütközés bekövetkezett, mégpedig a kerékpárabroncs berogyási idejével ez megnövekedett. Ettől a nyomtól visszafelé 35 cm-re tette az ütközés helyét, amikor a kerékpáros a burkolat jobb szélétől 1-1,2 méter távolságra volt, hegyes szögben, jobbra tartó helyzetben. A gépkocsi párhuzamos haladási helyzetét a rongálódások alapján valószínűsítette. A sebesség számításánál 1 mp reakció idővel számolt.

A megyei bíróság ezt követően - a műszaki szakértői vélemény aggályos volta miatt - ellenőrző szakértői vélemény benyújtására rendelte ki a műszaki és közlekedési igazságügyi szakértőt A megyei bíróság a szakértő feladatává tette, hogy adjon véleményt a nyomozás során kirendelt szakértőnek feltett kérdésekre, térjen ki a bevilágítás és a látás kérdéskörében tett korábbi szakértői megállapításra, ugyancsak véleményt kért az eddigi szakértői számítások helyességéről és a kiinduló adatokról. Véleményt kért a gépkocsi ütközési sebességéről és az ütközés helyéről. A kirendelő határozat választ várt a kerékpáros sebességére, és az ütközés előtti mozgásának a valószínű vonalára. A bíróság felhatalmazta a szakértőt, hogy a teljes iratanyag műszaki tartalmat hordozó részletei alapján térjen ki minden további olyan kérdésre is, amelyet szakszempontból fontosnak ítél.

Ezek alapján a szakértő rögzítette a járművek adatait és azok sérüléseit. A kerékpár szovjet gyártmányú, sebességváltós férfikerékpár, az ütközéstől hátsó kereke ékalakban deformált, a küllők kiszakadtak, a hátsó sárvédő, a váz, a csomagtartó deformálódott, és a hátsó lámpa törött. A helyszín adataiból - a korábban is leírtak közül - kiemelte azt, hogy a kerékpáros ruházata fekete bőrdzsekiből, kékesszürke munkásnadrágból és kékszínű munkáscipőből állt. A szakértő szerkesztés és számítás alapján azt a megállapítást tette, hogy a személygépkocsi legvalószínűbb elütési sebessége 70-100 km/óra között volt. A láthatóság vizsgálatát az iratok alapján elvégezhetetlennek ítélte amiatt, hogy nem ismertek a kerékpár hátsó részének fényvisszaverési viszonyai, és ugyancsak ismeretlenek a személygépkocsi tompított fényszórójának a világítási értékei is. A megállapított sebességhez 1 mp összkésedelmi idő alapulvételével 6-7 s/m2 valószínű lassulást figyelembe véve 51-83 méter féktávolság tartozik. A szakértő véleményében leírta, hogy az adott baleset körülményei folytán a reakció idő akár 50-100%-kal is megnövekedhetett. A korábban eljárt szakértő sebességmeghatározási módszerét csak ideális körülmények között tartotta alkalmazhatónak.

A szakértő a véleményében megállapította, hogy az iratokból nem ismert, és ezért nem állapítható meg a bevilágított és a belátott útszakasz hossza, emiatt a biztonságosnak nevezhető haladási sebesség kérdésében nem tud állást foglalni, ilyen kérdés megválaszolásához egyébként is szükséges annak meghatározása, hogy jogilag az adott akadály felbukkanására a gépjárművezetőnek számítania kell-e vagy sem.

A szakértő a tárgyaláson az írásos véleményét kiegészítette azzal, hogy a reakció idő 50%-os megnövekedésekor a reakcióidő alatt megtett út 3-42 méter, ezek alapulvételével a féktávolság 61-97 méterre, illetve 70-111 méterre adódik. A kerékpár észlelhetőségének megállapítása vagy számítógépes szimulálása a már részletezett adatok hiánya miatt nem lehetséges.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!