Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2002.2.52 A magántitokkal, üzemi vagy üzleti titokkal kapcsolatos visszaélés miatt - az objektív és szubjektív szankciók alkalmazása érdekében - csak az léphet fel, aki a titok jogosultja [Ptk. 81. §, 84. §, 85. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság - részben helyt adva a felperes keresetének - ítéletében megállapította, hogy az ORFK II. r. alperes megsértette a felperesnek a magántitokhoz való jogát azzal, hogy 1991. december 30-án kelt iratában a felperes magántitkai közé tartozó adatokat hozott jogosulatlanul a Düsseldorfi Adó-büntetőügyi és Adóügyi Nyomozóhatóság tudomására. A II. r. alperest a további jogsértéstől eltiltotta, és kötelezte, hogy 15 napon belül öt országos napilapban tegye közzé az ítéletnek a jogsértést megállapító rendelkezését. A felperes ezt meghaladó keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen kizárólag a II. r. alperes fellebbezett, amelynek eredményeként a másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezését megváltoztatta, és a felperes keresetét a II. r. alperessel szemben is elutasította.

A jogerős ítélet által megállapított tényállás szerint a felperes ellen 1991-ben büntetőeljárás indult, amelyet a II. r. alperes folytatott le. Ennek során az I. r. alperes mint a vizsgálati osztály vezetője 1991. december 30-án írásbeli megkeresést intézett a Düsseldorfi Adó-büntetőügyi és Adóügyi Nyomozó Hivatalhoz. Ebben a felperes személyi adatain és a felperessel szemben Magyarországon megindított büntetőeljárás tényén túlmenően arra vonatkozóan nyújtott tájékoztatást, hogy a büntetőeljárás a felperes érdekeltségi körébe tartozó cégekkel összefüggésben indult. E büntetőeljárás adatainak ismertetésén túlmenően a tájékoztatás kiterjedt a felperes "érdekeltségi körébe tartozó" 17 magyarországi cég adataira, továbbá a K. GmbH. és a C. cég nevére nyitott devizaszámlák számára, a pénzintézetek megjelölésére, illetve ezen bankszámlák 1988-tól 1991-ig terjedő időszakra vonatkozó forgalmi adataira, a devizaszámlák forgalmáról készült táblázatokra, a bankbizonylatok másolataira.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a fenti tájékoztatásnak a felperes mint ügyvezető által irányított K. GmbH. részére nyitott devizaszámláival, illetve a K. GmbH. részvételével alakított 17 gazdasági társaság nevével, alapításának évével, az apport értékével, illetve az apport emelésének idejével és mértékével, továbbá a software- és szabadalmi ügyletekről készített kimutatásaival kapcsolatos adatai olyan magántitkot képeztek, amelynek közlésére, a II. r. alperes a Ptk. 81. §-a alapján nem volt jogosult, ezért a Ptk. 84. §-a szerint állapította meg a jogsértés elkövetését.

A másodfokú bíróság azonban megállapította, hogy a felperes sem a németországi illetőségű K. GmbH.-nak, sem a C. cégnek nem volt tulajdonosa, továbbá a felperes - személyében - egyetlen magyarországi cégnek sem volt tulajdonosa. Ebből a másodfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a cégekkel, illetve a cégek gazdálkodásával, ezen belül a cégek pénzintézeteknél fennálló bankbetétjeivel kapcsolatos titkoknak (magántitok, üzleti titok) a felperes saját személyében attól függetlenül nem volt jogosultja, hogy mindezen cégek tekintetében a részbeni érdekeltsége mint ügyvezetőnek megállapítható. A magántitok vagy üzleti titok megsértése miatt ugyanis csak a titok jogosultja léphet fel a Ptk. 81. §-a értelmében. Az alpereseknek pedig az a tájékoztatása, amely a felperessel szemben indított magyarországi büntetőeljárással volt kapcsolatos, nem minősült a Ptk. 81. §-ában meghatározott titoknak. Mindezekre tekintettel a másodfokú bíróság nem tulajdonított annak jelentőséget, hogy az alperesek a büntetőeljárás törvényben és egyéb jogszabályokban meghatározott szabályainak betartásával jártak-e el, amikor a felperes által kifogásolt megkeresést intézték a német hatósághoz.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve annak hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyását, és a II. r. alperes teljes perköltségben marasztalását. A felperes álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 81. §-át, illetve a Pp. 3. §-ának (1) bekezdését sérti. Tévesnek tartotta a jogerős ítéletnek azt az álláspontját, amely az igen terjedelmes megkeresés egyetlen kitételét sem tartotta a magántitok körébe tartozónak, így pl. azt sem, hogy a felperes fizetett-e adót Magyarországon. Állította, hogy a közlés tartalma szerint a megkeresésben foglaltak a felperes magántitkát képezték. Vitatta azt, hogy a perben nem lehetett megállapítani, hogyan került a megkeresés a címzett német hatósághoz. Végül azt is tévesnek tartotta, hogy a jogerős ítélet szerint a megkeresés tartalma - az, hogy az feljelentésnek vagy felvilágosítás adásnak minősült-e - közömbös lenne.

Mindkét alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!