Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.1.33 Az élettársi kapcsolat és a szerzési arány megállapításánál irányadó szempontok [Ptk. 578/G. § (1) bek.].

A bíróság a felek 1968-ban kötött házasságát az 1985. október 15-én kelt és jogerőre emelkedett ítéletével felbontotta. A felek az egyező akaratnyilvánítás alapján lefolytatott bontóperben a vagyonjogi követeléseiket nem érvényesítették.

Több mint 5 évvel a házasság felbontása után a közös vagyon megosztása és a közös tulajdon megszüntetése iránt indított perben az elsőfokú bíróság részítéletében a felek egyenlő arányú közös tulajdonaként nyilvántartott, jelenleg sem teljesen befejezett többszintes házas ingatlanának a felperest illető fele tulajdoni hányadát 2 280 000 forint megváltási árért a bentlakó alperes tulajdonába adta. Ugyancsak az alperes tulajdonába adta a divatáru-pavilon felépítményének a felperes fele illetőségét 275 000 forint megváltási ár ellenében, míg a bérleti szerződése alapján használt divatáru-pavilon kizárólagos használati jogát a felperesnek ítélte azzal, hogy a pavilon 1 000 000 forint forgalmi értékű használati jogának fele összegét beszámította az alperest terhelő megváltási árba, ennélfogva az alperest összesen 2 055 000 forint megfizetésében marasztalta, és rendelkezett a tulajdonváltozás ingatlan-nyilvántartási bejegyzése iránt. A perköltség és a le nem rótt illeték viselésére a feleket egyenlő arányban kötelezte. A részítélet indokolása szerint a felek között a házasság felbontása után 1989 elejéig - a felek állításával ellentétben - a Ptk. 578/G. §-ának (1) bekezdése szerinti életközösség állt fenn, a közös gazdálkodás során pedig a feleknek a szerzésben való közreműködési aránya lényegében azonos volt. Az alperes nem bizonyította, hogy a házasság fennállása alatt az édesanyja halála után 100 000 forintot, majd további 220 000 forintot öröklés, illetőleg ajándék címén kapott, s e két összeg felhasználása az építkezés céljaira történt, az alperes ezzel összefüggő különvagyoni igénye ezért - az indokolás szerint - nem alapos. Az ingatlanok forgalmi értéke az igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő véleményén alapul. A házas ingatlan megváltási árából az ingatlant még terhelő 640 141 forint kölcsöntartozást levonva az alperes a beköltözhető forgalmi érték fele részének mint megváltási árnak a megfizetésére köteles. A divatáru-pavilonok kizárólagos használata a feleket a birtokállapot szerint illeti meg, s a tulajdonjogra vonatkozó rendelkezés is ezen alapszik. A perköltséget a felek - az indokolás szerint - a Pp. 81. §-ának (2) bekezdése, illetőleg a PK 10. sz. állásfoglalás IV/g) pontja szerint kötelesek viselni.

Az alperes a fellebbezésében az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Állította, hogy a házasság felbontása után közte és a felperes között élettársi kapcsolat nem volt, ennek megállapítása esetén is kifogásolta azonba, hogy az elsőfokú bíróság a szerzésben való közreműködés arányát nem vizsgálta, és nem vonta az elszámolás körébe azokat a vagyontárgyakat, amelyeket a felperes szerzett, az élettársi kapcsolat tényének elfogadása esetén ugyanis azokon neki is tulajdoni igénye keletkezett. Sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a házasság fennállása alatt szerzett és az építkezésre fordított különvagyona tekintetében a bizonyítást csak részben folytatta le, ezért megalapozatlanul jutott arra a következtetésre, hogy neki különvagyona nem volt, végül arra hivatkozott, hogy a felperes birtokába került jelentős értékű ingóságok megfelelő elszámolás nélkül a megváltási ár kiegyenlítésére megfelelő anyagi fedezettel nem rendelkezik.

A felperes ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

Az alperes fellebbezése az alábbiak szerint alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a feleknek a személyi és vagyoni körülményeikre tett nyilatkozatai, valamint az egyéb bizonyítékok egybevetése alapján egyetért az elsőfokú bíróságnak azzal az álláspontjával, hogy a felek között a házasság felbontása után 1989 elejéig sajátos, de a Ptk. 578/G. §-ának (1) bekezdése által szabályozott körbe vonható élettársi kapcsolat állt fenn. Kétségtelen, hogy ebben az időszakban érzelmi összetartozásuk laza, indulatokkal és ellentmondásokkal terhes volt. Ugyanakkor - amint azt a tanúvallomások sora bizonyítja - harmadik személyekkel való kapcsolataikban együttesen és összehangoltan léptek fel, vagyoni kérdésekben közösen rendelkeztek.

A felek körülményeire és vagyoni helyzetére figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság annak sem tulajdonított jelentőséget, hogy együttélésük időszakában a jelentéktelen értékű, hétköznapi beszerzéseiket nem egyeztették. Döntő súlya annak a ténynek van, hogy a felek az alperes használatában maradt közös tulajdonú lakásukat közös elhatározással értékesítették, a vételárból újabb pavilon használati jogát szerezték meg, majd a közös tulajdonú pavilon és az új árusítóhely használatát együttesen rendezték abból a célból, hogy kiskereskedői tevékenységet az alperes is folytathasson.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!