A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20936/2008/4. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 4. §, 7. §, 10. §, 19. §, 20. §, 27. §, 28. §] Bírók: Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás, Völgyesi Lászlóné
Pfv.IV.20.936/2008/4.szám
A Legfelsőbb Bíróság dr. Farkas Lilla ügyvéd által képviselt Alapítvány felperesnek a dr. Ács Ferenc ügyvéd által képviselt .. Város Önkormányzata I. rendű, Általános Iskola II. rendű és .. Általános és Művészeti Iskola III. rendű alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság előtt 6.P.20.341/2006. számon megindult és a Debreceni Ítélőtábla Pf.I.20.361/2007/8. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperes által 60. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán tartott tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal nem támadott rendelkezéseit nem érinti, felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit - a perköltségfizetési kötelezettségre is kiterjedően - részben hatályon kívül helyezi és az elsőfokú ítéletnek az alperesek terhére a jogellenes elkülönítés miatti jogsértést megállapító, annak abbahagyására, az attól való eltiltásra vonatkozó rendelkezéseit - a határidőre vonatkozó rendelkezést mellőzve - helybenhagyja.
Az I. rendű alperest kötelezi, hogy az alperesek terhére a jogsértést jelen ítélettel megállapító rendelkezést juttassa el a Magyar Távirati Irodához.
A jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott egyéb rendelkezéseit hatályában fenntartja.
Kötelezi az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg 15 nap alatt a felperesnek 100.000 (Egyszázezer) forint együttes fellebbezési- és felülvizsgálati eljárási költséget.
A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.
I n d o k o l á s :
I.
A jogerős ítélet által megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás lényegi tartalma szerint .. városában az I.r. alperes önkormányzat fenntartásában működnek a II. és III.r. alperes általános iskolák.
A II.r. alperes az oktatást a .., Szilágyi Dániel u. 2-4. szám alatti székhelyépületben, valamint az attól 800-1000 méter távolságra található Rákóczi út 50. és Kossuth u. 3. szám alatti épületekben folytatja. A székhelyépületben 1-8. évfolyamig elhelyezett osztályok egy részében vagylagosan két tanítási nyelvű képzést, emelt színtű nyelvoktatást, emelt színtű informatikai képzést, továbbá valamennyi osztálynál integrációs vagy képesség kibontakoztató felkészítést folytatnak, cigány etnikai nevelést, oktatást nem nyújtanak. A Kossuth utcai épületben egy osztályban emelt szintű számítástechnikai képzést, a többi osztályban magyar nyelvű cigány etnikai nevelést, oktatást, emellett integrációs vagy képességkibontakoztató felkészítést nyújtanak. A Rákóczi utcai épületben valamennyi osztályban a sajátos nevelési igényű gyermekek részére (gyógypedagógiai) képzését és cigány etnikai nevelést, oktatást folytatnak. A 2006/2007. tanévben az iskola össztanulói létszámából a cigány etnikumhoz tartozó tanulók aránya 54 %, a székhelyépületben elhelyezett tanulók létszámához képest 28 %, a Kossuth utcai épületben 86 %, a Rákóczi utcai épületben 96 % volt. Az ismertetett számadatok az adott tanévet megelőző években is hasonlóan alakultak.
A III.r. alperes az oktatást a .., Jókai u. 1-3. szám alatti székhelyépületben és az attól 1500-2000 méter távolságra lévő Szabó Gábor u. 7. és Dr. Földi János u. 57. szám alatti épületekben folytatja. A székhelyépületben 1-8. évfolyamig normál létszámú osztályokban folyik az oktatás, cigány etnikai nevelést, oktatást nem nyújtanak. A Szabó Gábor utcai és a Dr. Földi János utcai tagépületekben négy-négy osztály (1-4. és 5-8. évfolyam) van elhelyezve, és kis létszámú osztályokban folyik az oktatás képességkibontakoztató felkészítéssel, valamint cigány etnikai neveléssel, oktatással együtt. A 2006/2007. tanévben az iskola össztanulói létszámából a cigány etnikumhoz tartozó tanulók aránya 32 %, a székhelyépületben elhelyezett tanulók létszámához képest 22 %, a Szabó Gábor utcai és a Dr. Földi János utcai épületekben 100-100 % volt. Az adott tanévet megelőző években az ismertetett adatok annyiban voltak eltérőek, hogy a székhelyépületen kívül tanulók száma lényegesen magasabb volt.
Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 20. § (1) bekezdés c) pont alapján személyiségvédelmi pert kezdeményező felperes 2006. március 13-án benyújtott keresetében azt állította, hogy az I. r. alperes által fenntartott és az önálló jogi személyiséggel rendelkező II. és III.r. alperesek által működtetett iskolákban a cigány etnikumhoz tartozó gyermekeket a székhelyen működő épülettől különálló, lényegesen kedvezőtlenebb adottságú un. tagépületekben (cigánytagozaton) oktatják. Ezzel e gyermekeket a többiektől hátrányosan megkülönböztetik, és jogellenesen elkülönítik. Előadta, hogy civil szervezetek kezdeményezésére már 2000. óta folynak tárgyalások a cigány gyermekek iskolai elkülönítésének megszüntetéséről, a sérelmezett helyzet azonban nem szűnt meg. Módosított keresetében ezért a Ptk. 76. §-ra hivatkozva annak megállapítását kérte, hogy az alperesek megsértették az egyenlő bánásmód követelményét az Ebtv. 8. § szerinti közvetlen hátrányos megkülönböztetéssel és az Ebtv. 10. § (2) bekezdés szerinti jogellenes elkülönítéssel. A Ptk. 84. § a)-d) pontok alapján a jogsértés megállapítása mellett az alpereseknek a jogsértés abbahagyására, a jogsértéstől való eltiltásra, elégtételadásra és a sérelmes helyzet megszüntetésére való kötelezését kérte. Az alperesek elsődlegesen - a felperes kereshetőségi jogát vitatva - a per megszüntetését, érdemben pedig a kereset elutasítását indítványozták.
Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy .. Város Önkormányzata I.r. alperes és a fenntartásában működő Általános Iskola II.r. alperes, valamint a .. Általános és Művészeti Iskola III.r. alperes az érintett általános iskolák székhelyén kívüli egységeikben a cigány etnikumú tanulókat jogellenesen elkülönítik, és közvetlenül hátrányosan megkülönböztetik azáltal, hogy számukra alacsonyabb színvonalú, illetőleg hátrányosan igénybe vehető tárgyi eszközöket, tárgyi feltételeket biztosítanak.
Kötelezte az I., II. és III.r. alpereseket a jogsértés abbahagyására és eltiltotta őket a további jogsértéstől. Kötelezte a II. és III.r. alpereseket, hogy a 2007-2008-as tanév kezdő időpontjáig a jogsértő helyzetet szüntessék meg, az I.r. alperest pedig ennek tűrésére kötelezte. Kötelezte az I.r. alperest, hogy 15 napon belül az ítélet rendelkező részét az ítéletben megállapított jogsértés miatti sajnálkozását kifejező nyilatkozattal juttassa el a Magyar Távirati Irodához. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte az I., II. és III.r. alpereseket, hogy fizessenek meg egyetemlegesen 15 napon belül a felperesnek 390.540 forint perköltséget. Rendelkezett a le nem rótt eljárási illeték állam által való viseléséről.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!