Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.4.102 A végrehajtási záradékkal ellátott okiratba foglalt követelés érvénytelenségére alapított végrehajtás-megszüntetési (-korlátozási) perben a bíróság az ítélete rendelkező részében nem állapíthatja meg a végrehajtás alapjául szolgáló szerződés érvénytelenségét; ha a kereset alapos, a végrehajtás megszüntetéséről (korlátozásáról) rendelkezhet. Az érvényesített jog eltérése miatt a végrehajtás-megszüntetési (-korlátozási) perben nem a szerződő feleknek, hanem a végrehajtási eljárásban résztvevőknek kell perben állniuk [1952. évi III. tv. (Pp.) 366. §, 369. § a) pont].

[1] A felperesek a Pp. 369. § a) pontjára alapított keresetükben az ellenük indult végrehajtások megszüntetését kérték. Arra hivatkoztak, hogy az alperes jogelődjének minősülő bankkal 2007. december 4-én megkötött kölcsönszerződés a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 213. § (1) bekezdés a), c), d) és e) pontjaiba ütközik, ezért semmis.

[2] Az alperes elsődlegesen a per megszüntetését kérte. Érvelése szerint valamennyi szerződő fél perben állása nélkül a szerződés érvénytelensége nem vizsgálható, azonban a szerződést kötő bank perbevonására nincsen eljárásjogi lehetőség. Érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

[3] Az elsőfokú bíróság végzésével a pert megszüntette. Döntését a Pp.130. § (1) bekezdés g) pontjára utalással a Pp.157. § a) pontjára alapította és - egyetértve az alperes okfejtésével - azzal indokolta, hogy a szerződés érvénytelensége nem vizsgálható valamennyi szerződő fél, az adott esetben a szerződést megkötő bank perben állása nélkül. Tekintettel azonban arra, hogy a végrehajtás megszüntetése iránti pert csak a végrehajtást kérő ellen lehet megindítani, nincsen eljárásjogi lehetőség a bank perbevonására.

[4] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. Utalt annak helyes indokaira és kiemelte: a felperesek akkor mentesülhetnek az általuk megkötött jogügyletből fakadó kötelezettségük teljesítése alól, ha sikerrel megtámadják az alperes követelésének alapját képező szerződést, azaz a bíróság jogerősen megállapítja a szerződés érvénytelenségét. Ezt az eljárást azonban a bankkal mint szerződést kötő féllel szemben kell kezdeményezniük.

[5] A jogerős végzés ellen - az elsőfokú végzésre is kiterjedő hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság új eljárásra, mégpedig a kereset érdemi tárgyalására és új határozat hozatalára utasítása végett - a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet.

[6] Változatlanul állították, hogy a végrehajtani kívánt követelés nem jött létre érvényesen, mivel jogszabályba ütköző kölcsönszerződésből ered. Kihangsúlyozták, hogy keresetükben az ellenük indult végrehajtások megszüntetését kérték, így tévedtek a perben eljárt bíróságok, amikor úgy ítélték meg, hogy az alperes jogelődjének perbevonása nélkül a kereset nem bírálható el. A végrehajtás megszüntetése iránti pert lehet arra a tényre alapítani, hogy a végrehajtandó követelés alapjául szolgáló szerződés érvénytelen, a végrehajtás megszüntetése iránti perben ez a tény elbírálható, ezért nekik külön pert - a szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt - nem kell indítaniuk.

[7] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet az alábbiak miatt alaposnak találta.

[8] A felperes elleni végrehajtás közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés záradékolásával indult, ezért a végrehajtás megszüntetése iránti per megindítására a Pp. 366. §-ába foglalt általános szabály mellett a Pp. 369. § a)-d) pontjának rendelkezései irányadók.

[9] A Pp.369. § a) pontjára alapított végrehajtás megszüntetési (-korlátozási) perben a bíróság az vizsgálja, hogy a végrehajtani kívánt követelés érvényesen létrejött-e. Annak, hogy a Pp. 369. § a) pontja alá tartozó esetekben a bíróság az érvényesség kérdésében széles körű vizsgálatra jogosult, az a magyarázata, hogy a bíróság a végrehajtási eljárás megindulása előtt nem bírálta el érdemben a végrehajtandó követelést, a záradékolást nem előzte meg a követelés érdemi vizsgálatára irányuló bírósági eljárás. Így ha az adós a végrehajtási záradékkal ellátott okiratba foglalt követelés érvényes létrejöttét vitatja, a Pp. 369. § a) pontjának megfelelően a végrehajtás-megszüntetési (-korlátozási) perben felvetheti ennek kérdését, de támadhatja a követelés összegét, vitathatja annak lejártát is [Pp. 369. § b)-d) pontok].

[10] Megjegyzi a Kúria: az adott rendelkezések vonatkozásában "követelés" alatt nem egyszerűen a felek közötti jogviszonyból származó, polgári peres úton érvényesíthető követelést kell érteni, hanem "végrehajtható követelést", mégpedig "közvetlenül végrehajtható követelést", a záradékolt okirattal elrendelt végrehajtás tárgyát.

[11] A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően, a kölcsönszerződések adósai pert indíthatnak a szerződés érvénytelenségének megállapítására (amely pert a másodfokú bíróság helytálló utalása szerint a velük szerződő fél vagy felek ellen kell megindítaniuk), a végrehajtás elrendelését követően keresetet nyújthatnak be a végrehajtás megszüntetése (korlátozása) iránt (a végrehajtást kérő ellen), de az említett pereket egymással "párhuzamosan" is megindíthatják.

[12] Amennyiben a hatásköri és illetékességi szabályok lehetővé teszik: egyazon per keretében érvényesíthetik az érvénytelenség megállapítására és a végrehajtás-megszüntetésre (-korlátozására) irányuló igényüket.

[13] A kizárólag a végrehajtás megszüntetésére (korlátozására) indult perben a bíróság - a kereset korlátai között maradva - a végrehajtás megszüntetéséről (korlátozásáról) rendelkezhet, ítéletének rendelkező részében nem állapíthatja meg a jogügylet érvénytelenségét és nincsen lehetősége az eredeti állapot helyreállítására sem. Mindezek csupán az indokolás megállapításai maradnak, eredményes perlés esetén mint a végrehajtás megszüntetésének (korlátozásának) indokai.

Ha a végrehajtás megszüntetésére indult perben a bíróság azt állapítja meg, hogy a végrehajtani kívánt követelés érvényesen nem jött létre (például azért nem, mert a záradékolt okiratba foglalt jogügylet érvénytelen), a végrehajtást megszünteti.

[14] A Pp. 366. §-ának megfelelően a végrehajtás megszüntetésére (korlátozására) indult per felperese az az adós, aki az ellene indult végrehajtást sérelmesnek tartja, alperese pedig a végrehajtást kérő. Engedményezés esetén a végrehajtást kérő nem azonos a szerződés megkötésében részt vett féllel (a kölcsönadóval), hanem annak a Vht. 39. §-a szerinti jogutóda.

[15] Mivel a végrehajtás megszüntetése iránti perben a bíróság ítélete - a kereset eredményessége esetén - kizárólag a végrehajtási eljárás felei között zajló végrehajtási eljárást szünteti meg, és nem nyilvánítja érvénytelennek a végrehajtás alapjául szolgáló jogügyletet, a végrehajtási eljárás ügyfeleinek és a szerződő felek személyének eltérése esetén nem szükséges - bár a Pp.-ben foglalt tilalom hiányában egyébként lehetséges - a szerződő felek perben állása. Ha az adós úgy dönt, hogy mindkét típusú pert megindítja: a szerződés érvénytelenségének megállapítása iránti per alperesei a szerződést megkötő felek, azonban a végrehajtás megszüntetése iránti per alperesei az "aktuális" végrehajtást kérők.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!