Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.11.487 I. Ha a vádlott az ellene folyamatban levő büntetőügyben az irattanulmányozás során az összefűzött nyomozati iratokból kitépve különböző szakértői véleményeket, tanúk kihallgatásáról szóló és házkutatási jegyzőkönyveket, valamint ez utóbbiakhoz kapcsolódó fényképfelvételeket magához veszi: annyi rendbeli közokirattal visszaélés vétsége valósul meg, ahány okiratot jogtalanul megszerzett [Btk. 12. § (1)bek., 277. § (1) bek., Pp. 195. § (1) bek.].

II. Nem valósítja meg a szolgálati titoksértés vétségét, ha a vádlott a tanúk zártan kezelt adatait tartalmazó borítékokat feltépi azért, hogy a tanúk személyi adatait megszerezze [Btk. 222. § (1) bek. a) pont, 1995. évi LXV. tv. 4. § (1) és (2) bek.].

A megyei bíróság az 1998. április 30-án meghozott ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki 1 rb. közokirattal visszaélés vétségében, és ezért 1 év 6 hónapi börtönbüntetésre és 1 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

Az emberölés bűntette miatt indított bűnügyben az előzetes letartóztatásban levő vádlott 1997. október 23-tól kezdődően a büntetés-végrehajtási intézetben több napig tanulmányozta az ügy iratait. Az irattanulmányozás közben a saját poligráfos vizsgálatának az anyagát, az igazságügyi elmeorvos szakértői vizsgálatának anyagát, valamint három tanú kihallgatásáról készült jegyzőkönyveket az ügy nyomozati iratai közül kitépte, ezenkívül kivett egy házkutatási jegyzőkönyv mellékletéből 5 db, egy jegyzőkönyvmellékletéből 1 db, egy másik házkutatási jegyzőkönyv mellékletéből 2 db, egy személygépkocsi átkutatásáról készült fényképmellékletből 2 db és a fegyverszakértői vélemény mellékletéből 1 db fényképet, továbbá elvette a sértettnek a fényképét, és az elvett iratokat és fényképeket a cellájában elrejtette. A vádlott ezenkívül 13 tanú zártan kezelt adatait tartalmazó borítékát feltépve a tanúk személyi adatait megszerezte.

Az ítélet ellen az ügyész a cselekmények téves minősítése miatt, a vádlott és a védő a büntetés enyhítése végett fellebbezést jelentett be.

A legfőbb ügyész az ügyész fellebbezését fenntartotta, és azt indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a vádlott cselekményeit 11 rb. közokirattal visszaélés vétségének, valamint 1 rb. szolgálatititok-sértés vétségének minősítse.

Az elsőfokú bíróság a ténymegállapítás szempontjából egyébként egyszerű ügyet kellően felderítette, megállapított minden lényeges tényt, és ezek összhangban állnak az elfogadott bizonyítékokkal. A Legfelsőbb Bíróság az iratok alapján csupán azzal az utóbb bekövetkezett ténnyel egészíti ki a tényállást, hogy a vádlottat a megyei bíróság, illetve a Legfelsőbb Bíróság 1998. október 13-án lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette miatt 4 évi börtönbüntetésre és 4 évre a közügyektől eltiltásra jogerősen ítélte.

Ezzel a kiegészítéssel az ítélet teljes mértékben megalapozott, az irányadó tényállás jogi értékelése azonban jelentős részben téves.

Téves a bűnösség körének a megállapítása.

A sértettnek az iratok között elhelyezett fényképe nem okirat, különösen nem közokirat, a közokirattal visszaélésnek a tárgya nem lehet, annak megszerzése nem bűncselekmény.

Az ítélet indokolásából, valamint abból a tényből, hogy a szolgálatititok sértés vétségének a vádja alól a bíróság nem mentette fel a vádlottat, arra kell következtetni, hogy a bíróság a tanúk adatainak a megszerzését az 1 rb. közokirattal visszaélés vétségének a részeként, bűncselekményként értékelte. Ez az értékelés téves.

A szolgálati titoksértés akkor valósul meg, ha a jogtalanul megszerzett adat szolgálati titoknak minősül. Az 1995. évi LXV. törvénynek a szolgálati titok fogalmát meghatározó 4. §-ának (1) és (2) bekezdése szerint egy adat egyéb feltételek mellett akkor minősül szolgálati titoknak, ha beletartozik a törvényben erre felhatalmazott személy által meghatározott valamely szolgálati titok körébe. A felhatalmazottak által meghatározott és a Magyar Közlönyben közzétett szolgálatititok-körök között nincs olyan, amelybe a büntetőeljárásban kihallgatott tanú zártan kezelt személyi adatai beletartoznának, következésképpen a törvényben írt feltétel hiánya miatt ezek az adatok nem minősülnek szolgálati titoknak, és a megszerzésük nem szolgálatititok-sértés. Tekintettel arra, hogy a vádlott a személyi adatokat tartalmazó okiratokra az okirattal visszaélés egyik elkövetési magatartását sem valósította meg, ezt a bűncselekményt nem lehet megállapítani. A kifejtettek miatt a vádlottat a szolgálatititok sértés vétsége, és mivel a vádirat a közokirattal való visszaélés vétségét 11 rendbelinek minősítette, 1 rb. közokirattal visszaélés vétsége miatt emelt vád alól a Be. 214. §-a (3) bekezdése a) pontjának első fordulata alapján fel kellett menteni.

Megállapítható azonban a vádlott bűnössége a 10 db irat elvétele miatt. Ezek közül a tartalmukat írott formába rögzítő iratok nyilvánvalóan okiratok, de annak minősülnek a kiemelt fényképek is, mivel azok egy-egy okirat mellékleteként az okirat lényeges részei voltak, és olyan jelentést is hordoztak, amellyel az okirat a fénykép nélkül nem rendelkezett; a fénykép és az irat szöveges része tehát egységet alkot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!