Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.7.167 I. Aki a bűncselekmény elkövetése céljából az ehhez szükséges eszközöket biztosítja, nem előkészületi, hanem bűnsegédi magatartásért felel, ha a tettes a bűncselekmény elkövetését legalább megkísérli [Btk. 18. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.205/2008/97., Pesti Központi Kerületi Bíróság B.24754/2010/63., Fővárosi Törvényszék Bf.9602/2010/41., Kúria Bfv.757/2011/6. (*BH 2012.7.167*)

***********

II. A cselekmény téves jogi minősítése nem önmagában, hanem csak akkor teszi lehetővé felülvizsgálat keretében a jogerős ügydöntő határozat megváltoztatását, ha a helyes minősítéshez képest a kiszabott büntetés, vagy alkalmazott intézkedés törvénysértő [Be. 16. § (1) bek. b) pont].

Az elsőfokú bíróság a 2010. június 18-án kihirdetett ítéletével a VII. rendű terheltet bűnösnek mondta ki felbujtóként elkövetett pénzhamisítás bűntettének kísérletében [Btk. 304. § (1) bekezdés b) pont]. Ezért őt 2 évi börtönbüntetésre ítélte azzal, hogy a kiszabott szabadságvesztés fele részének kitöltése után fennmaradó rész végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette, valamint 3 évre eltiltotta a közügyektől.

A VII. rendű terhelt vonatkozásában védelmi fellebbezés alapján eljárva a másodfokú bíróság a 2011. március 3-án meghozott ítéletével az elsőfokú határozatot a VII. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta.

Az elsőfokú ítélettel megállapított - és a másodfokú bíróság által helyesbített - tényállás, VII. rendű terhelt magatartására vonatkozó részének lényege a következő.

2009. március végén a III. rendű terhelt jelezte a II. rendű terheltnek, hogy szerezni tud hamis euró bankjegyeket.

A II. rendű terhelt felkereste az I. rendű terheltet azzal, hogy lehetőség lenne hamis eurót venni és ketten elhatározták, hogy a III. rendű terhelttől hamis euró bankjegyeket szereznek, amelyeket továbbértékesítenek a VI. rendű és a VII. rendű terhelt közreműködésével.

Ennek céljából a VII. rendű terhelt felvette a kapcsolatot a VI. rendű terhelttel, akinek felajánlotta, hogy az I. rendű terhelten keresztül tud hamis eurót szerezni, és megadta az I. rendű terhelt telefonszámát a VI. rendű terheltnek.

A VI. rendű terhelt felvette a kapcsolatot az I. rendű terhelttel és mintát kért tőle azzal, hogy volna rá vevője.

Az I. és II. rendű terhelt a hamis pénzt a valódi névérték 30-35%-áért kívánta megvenni, és haszonnal, 35-40%-os áron továbbértékesíteni.

2009. április 10-e körül egy gyorsétteremben a III. rendű terhelt 1 db hamis 200 eurós és 100 dolláros bankjegyet átadott az I. rendű és II. rendű terheltnek; akik felhívták a VI. rendű terheltet és találkozót beszéltek meg vele a minták bemutatása érdekében.

Az étteremben tartott találkozón a VI. rendű terhelt bemutatta az I. rendű és II. rendű terheltnek a VIII. rendű és IX. rendű terheltet, akiken keresztül, illetve akik részére kívánta továbbértékesíteni a hamis bankjegyeket. Az I. rendű és II. rendű terhelt pedig bemutatta a hamis bankjegyeket a VI. rendű, VIII. rendű és IX. rendű terheltnek.

A találkozó után pár nappal a VI. rendű terhelt telefonon rendelt az I. rendű és II. rendű terhelttől hamis euró bankjegyeket 20 000 euró értékben.

Az I. rendű és II. rendű terhelt pedig megrendelte a III. rendű terhelttől a hamis bankjegyeket annak tudatában, hogy a hamis 200 eurós bankjegyeket a VI. rendű és a VII. rendű terhelten keresztül értékesítik.

2009. április 26-án a IV. rendű és V. rendű terhelt a III. rendű terhelt lakására vitte a megrendelt hamis 200 eurós bankjegyeket, ahol találkoztak az I. rendű, a II. rendű és a III. rendű terhelttel.

Itt a III. rendű terhelt átvett a IV. rendű és V. rendű terhelttől 97 db 200-as címletű hamis euró bankjegyet, és 5000 eurót fizetett érte, amit az I. rendű és II. rendű terhelttől kapott. Az I. rendű és II. rendű terhelt az üzletért 1000 eurót adott a III. rendű terheltnek.

Ezután az I. rendű és a II. rendű terhelt találkozót beszélt meg a VII. rendű terhelttel, ahová magukkal vitték a hamis 200 eurós bankjegyeket, és azokat át kívánták adni VII. rendű terheltnek.

A találkozóra az I. rendű és a II. rendű terhelt az I. rendű terhelt Audi típusú gépkocsijával érkezett, és azt éppen át kívánták adni a gépkocsival érkező VII. rendű terheltnek, amikor velük szemben rendőri intézkedés történt.

Ennek során az Audi típusú gépkocsi ajtajának oldalzsebéből 95 db, I. rendű terhelt ruházatából pedig 2 db hamis 200 eurós bankjegy került elő, amit lefoglaltak.

A lefoglalt hamis 200 eurós bankjegyek újak, nyomtatással utánzott teljes hamisítványok voltak.

Az elsőfokú bíróság jogi értékelése szerint a tényállás 1. pontja szerinti magatartásával az I. rendű és II. rendű terhelt társtettesként a Btk. 304. § (1) bekezdés b) pont­jába ütköző, megszerzéssel, a III. rendű, IV. rendű és V. rendű terhelt pedig társtettesként a Btk. 304. § (1) bekezdés c) pontjába ütköző, forgalomba-hozatallal elkövetett pénzhamisítás bűntettét valósította meg.

Az elsőfokú bíróság szerint a hamis pénzt megrendelő személyek magatartása indukálta a megszerző személyek elkövetési magatartását arra az euróra, ami ilyen előzmény után került a birtokukba.

A megszerzés befejezett azáltal, hogy a hamis euró ténylegesen átkerült a másik személy birtokába. A cselekmény azonban csupán kísérlet azokban az esetekben, amikor a minta bemutatása után megrendelték a hamis eurót, de annak átvételére, tényleges megszerzésére nem került sor.

Ehhez képest pedig a VII. rendű terhelt (valamint a VI. rendű terhelt) a Btk. 304. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző, megszerzéssel elkövetett pénzhamisítás bűntettének kísérletét felbujtóként valósította meg.

A másodfokú bíróság a VII. rendű terhelt esetében ezzel a jogi értékeléssel maradéktalanul egyetértett.

Kifejtette, hogy a VII. rendű és a VI. rendű terhelt rábírására határozta el az I. rendű és a II. rendű terhelt a hamis eurók megvásárlását és értékesítését.

A másodfokú bíróság jogi indokolása szerint a VII. rendű terhelt a szabadságvesztésük végrehajtandó részéből, a Btk. 90. § (3) bekezdése alapján feltételes szabadságra nem bocsátható.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a VII. rendű terhelt, védője útján terjesztett elő - a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontját megjelölve - felülvizsgálati indítványt elsődlegesen a bűnösség megállapítása miatt felmentés, másodlagosan törvénysértő minősítés miatt enyhébb büntetés kiszabása érdekében.

Indokai szerint az irányadó tényállásból nem állapítható meg a VII. rendű terhelt esetében a felbujtás, mivel az I. rendű és II. rendű terheltnek már megvolt a hamis bankjegy megszerzésére vonatkozó alapelhatározása, amire a VII. rendű terhelt nem bírt szándékkiváltó hatással; a hamis bankjegyminták beszerzése nem forgalomba hozatal, hanem bemutatás céljából történt, nincs benne a tényállásban, hogy a VI. rendű terhelt tudta volna, hogy harmadik személytől kell azokat megszerezni, továbbá a mintákat a VI. rendű és nem a VII. rendű terhelt kérte; a VII. rendű terheltnek nincs olyan magatartása a tényállásban, ami - döntő motívumként - kiválthatta az I. rendű és II. rendű terhelt 2009. április 26-i megszerzői magatartásának szándékát; egyedül a VI. rendű terhelttel való kapcsolatra van adat, ami azonban a VI. rendű terhelt szándékára sem jelentett kihatást; az I. rendű és II. rendű terhelt magatartására döntő motívumként a VI. rendű terhelt általi megrendelés hatott; az I. rendű és II. rendű terhelt magatartásai alapján pedig csupán az ő szándékukra lehet következtetést vonni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!