Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.6.223 Önmagában az a tény, hogy az alperes a felperest bűncselekmény elkövetésével gyanúsította, és ellene feljelentést tett, személyiségvédelmi igényt nem alapoz meg, és kártérítő felelősség alapjául attól függetlenül nem szolgálhat, hogy a büntetőeljárás nem vezetett a felperes bűnösségének a megállapításához [Ptk. 76. §, 78. §, 84. § (1) bek. a) pont, 339. § (1) bek., 1973. évi I. tv. 122. § (1) bek.].

A másodfokú bíróság - megváltoztatva az elsőfokú bíróság ítéletét, amelyben megállapította, hogy az alperes az S-i Rendőrkapitányság előtt 1997. augusztus 30-án a felperes ellen különösen nagy értékre elkövetett lopás bűntette miatt tett feljelentéssel a felperes személyiségi jogát megsértette, és amelyben az alperest 200 000 forint nem vagyoni kártérítés és járulékai megfizetésére kötelezte - a felperes keresetét teljes egészében elutasította.

A megállapítható tényállás lényege szerint az alperes 1997. augusztus 30-án az S.-i Rendőrkapitányság előtt feljelentést tett a felperes ellen, azzal gyanúsítva a felperest, hogy ugyanazon a napon a Z.-n, K. utcában lévő vízi csúszda irodájából jogtalanul eltulajdonított mintegy 10-11 000 000 forint készpénzt. Kérte a büntetőeljárás megindítását, az elkövető felelősségre vonását, kára megtérítését, kijelentve, meg van győződve arról, hogy a pénzt a felperes tulajdonította el. A fentieken túlmenően az alperes a feljelentést tartalmazó jegyzőkönyvbe foglaltan részletes tényelőadást tett arra vonatkozóan, mi történt azon a napon, amikor sérelmére a bűncselekményt elkövették. A felperessel szemben a büntetőeljárás megindult, vele szemben a rendőrhatóság különböző eljárási cselekményeket foganatosított, majd 1997. október 30-án kelt határozatával a Megyei Rendőr-főkapitányság a nyomozást megszüntette, mert az elkövető kilétét nem volt lehetséges megállapítani, illetve nem lehetett megállapítani, hogy a gyanúsított felperes követte-e el a bűncselekményt, és az eljárás folytatásától sem volt várható további eredmény.

A jogerős ítélet álláspontja szerint az alperes azzal a magatartásával, hogy a felperessel szemben megfogalmazott gyanúja alapján büntetőfeljelentést tett, nem sértette meg a felperesnek a Ptk. 78. §-ában szabályozott jó hírnevét, mert az alperes nem állított a felperes személyére vonatkozó, azt sértő, valótlan tényt. A gyanú megfogalmazása nem minősül valótlan tényállításnak, és önmagában nem jelenti a Ptk. 76. §-ában védett jogok sérelmét sem. Ezért nem lehetett megállapítani azt, hogy az alperes megsértette a felperes személyhez fűződő jogát, és ez kizárta a felperes kártérítés megfizetésére irányuló keresetének jogalapját is. A jogerős ítélet utalt arra is, hogy a felperes (a törvényi feltételek fennállta esetén) legfeljebb a Be. szabályai szerint igényelhet kártalanítást a büntetőeljárás, illetve a vele szemben alkalmazott kényszerítő intézkedések miatt.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, kérve az ítélet hatályon kívül helyezése mellett a kereseti kérelmének megfelelő döntés meghozatalát. A felperes álláspontja szerint a jogerős ítélet a Ptk. 78. §-át, illetve a Pp. 206. §-át sérti. Személyiségvédelmet alapoz meg ugyanis az alperesnek az a magatartása, hogy róla minden alapot nélkülözően, tehát valótlanul állította, hogy a sérelmére a bűncselekményt elkövette. Ez az értékítélet egyben tényállítás is volt, amely sértette a személyhez fűződő jogát és kárt okozott.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte, lényegében annak helyes indokai alapján.

A jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!