Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.35625/2016/7. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 75. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 1. §, 2005. évi CXXXIII. törvény (Szvmt.) 14. §, 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 120. §] Bírók: Mudráné dr. Láng Erzsébet, Sperka Kálmán, Sugár Tamás

A határozat elvi tartalma:

Amennyiben a gazdasági esemény nem a számlákban szereplő felek között valósult meg, és a számlabefogadónak kellően körültekintő magatartás esetén tudnia kellett volna az adókijátszásról, úgy az áfa nem vonható le. A munkát ténylegesen elvégző személyek és a számlabefogadó között munkaviszony fennállása akkor állapítható meg, ha a jogviszonyban többségben vannak a munkajogi elemek.

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.VI.35.625/2016/7.

A tanács tagjai: Dr. Sperka Kálmán a tanács elnöke, Dr. Sugár Tamás előadó bíró, Dr. Mudráné Dr. Láng Erzsébet bíró

A felperes: felperes neve Kft.

A felperes képviselője: Dr. ... Ügyvédi Iroda

Az alperes: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatóság, mint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Észak-magyarországi Regionális Adó Főigazgatósága jogutódja

Az alperes képviselője: Dr. ... jogtanácsos

A per tárgya: adóügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes

A felülvizsgálati kérelem száma: 23.

Az elsőfokú bíróság neve, határozatának kelte és száma: Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2016. június 29-én kelt 1.K.27.196/2015/20. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria a Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 1.K.27.196/2015/20. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, az alperesi jogelőd 2139607716. iktatószámú határozatát hatályon kívül helyezi és az alperest új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek összesen 400.000.- (négyszázezer) forint elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak felhívásra 298.000.- forint kereseti és 496.700.- forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

A további kereseti és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes, mint megbízó és a ... Kft. (a továbbiakban: Kft.1.) között 2012. január 1-jén megbízási szerződés jött létre, melyben a Kft.1. vállalta, hogy meghatározott helyen, létszámban, óraszámban és megbízási díjért vagyonvédelmi tevékenységet lát el. A Kft.1. a szerződés alapján 2012-ben számlákat bocsátott ki a felperes felé 18.397.890.- forint + áfa összegben, melyek áfa tartalmát a felperes levonásba helyezte, a nettó értéket költségként elszámolta. Az elsőfokú adóhatóság a felperesnél 2012. évre ellenőrzést, majd kiegészítő ellenőrzést folytatott le, melyek eredményeként meghozott határozatában kötelezte a felperest 11.788.000.- forint adóhiánynak minősülő adókülönbözet, valamint adóhiány és késedelmi pótlék megfizetésére. Az indokolás szerint a Kft.1. a felperes felé ténylegesen vagyonvédelmi tevékenységet az ehhez szükséges személyi feltételek hiányában nem végzett, a munka alvállalkozó általi elvégzése hitelt érdemlően nem igazolt. A hatóság rögzítette, a felperes által három jogi személy felé továbbszámlázott személybiztonsági tevékenység megvalósult ugyan, de azt nem a Kft.1. végezte el. A perbeli számlák áfa levonására nem jogosítanak. Ezt meghaladóan az ellenőrzés során beszerzett nyilatkozatok, tanúvallomások, kapcsolódó vizsgálatok, valamint az adóhatósági rendszeradatok alapján megállapítható a felperes adókijátszásra irányuló magatartása, ami a dolgozó bérét terhelő járulékok megfizetésének elkerülésére irányult. A munkát elvégzők tekintetében a hatóság a felperes munkáltatói minőségét megállapította, és a kapcsolódó közterhek megfizetésére kötelezte a társaságot.

[2] A felperes fellebbezése folytán eljárt alperesi jogelőd (a továbbiakban: alperes) a 2015. október 9-én kelt 2139607716. iktatószámú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatta, a felperes javára társasági adó adónemben 1.110.000.- forint adókülönbözetet, terhére általános forgalmi adó, egészségbiztosítási és munkaerő- piaci járulék, nyugdíj-biztosítási alapot megillető járulék, szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulási adó- illetve járulék nemekben összesen 14.401.000.- forint adókülönbözetet állapított meg. Kötelezte az adókülönbözet, 7.173.000.- forint adóbírság és 2.429.000.- forint késedelmi pótlék megfizetésére. Hangsúlyozta, helyesen állapította meg az elsőfokú hatóság, miszerint a felperes által három jogi személy felé kiállított számlákon szereplő biztonsági tevékenység megvalósult, azonban azt a Kft.1. alkalmazottak hiányában nem végezhette el. A felperesi kimutatásban szereplő magánszemélyek foglalkoztatására a Kft.1.-nek nincs érvényes jogcíme, ezen alkalmazottak tekintetében a felperes kétséget kizáróan foglalkoztatónak minősül. A felperes egy olyan szándékos adókikerülést megvalósító szerződéses konstrukció kialakításában vett részt, amellyel a korábban egyéni vállalkozóként neki dolgozó magánszemélyek, illetve további magánszemélyek munkaerő-kölcsönzés látszatával - további alvállalkozó szerződéses láncolatba juttatásával - kerültek foglalkoztatásra, elkerülve ezzel a megnövekedett adó és járulék terheket. A felperes a hiteltelen számlák alapján áfa levonására nem jogosult, a munkát végzők vonatkozásában foglalkoztatói minősége megállapítható. Az adó és járulék alap meghatározása körében az elsőfokú hatóság által lefolytatott becslési eljárás jogszerű.

A kereseti kérelem

[3] Az alperes határozata ellen a felperes terjesztett elő keresetet eljárási- és anyagi jogi jogszabálysértésekre hivatkozással.

Az elsőfokú ítélet

[4] A közigazgatási és munkaügyi bíróság jogerős ítéletével a keresetet elutasította. Az indokolásban felhívta az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 119. § (1) bekezdését, 127. § a) pontját, 127. § (1) bekezdés a) pontját, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 15. § (3) bekezdését, 165. § (2) bekezdését, 166. § (2) bekezdését, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. § (3a) bekezdését, 100. § (3), (4) bekezdését, 108. § (1)-(3) bekezdéseit, 170. § (6) bekezdését, valamint a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 3. § 21., 22. pontjait, 8. § (1) bekezdését, 24. § (1) bekezdés a) pontját, 46., 47. és 48. §-ait.

[5] Rámutatott, valamennyi rendelkezésre álló bizonyíték - a munkát végző személyek nyilatkozatai, a kapcsolódó vizsgálatok eredményei, a felperes és a Kft.1. vezető tisztségviselőinek, alkalmazottjainak nyilatkozatai, okiratok, stb. - együttes értékelésével helytállóan rögzítette az adóhatóság, hogy a felperes adókikerülést megvalósító szerződéses konstrukcióban vett részt, melynek célja a megnövekedett adó és járulék terhek kiiktatása. A Kft.1. számlái az áfa levonásához hiteles bizonylatként nem fogadhatók el. A felperes munkáltatói minősége egyértelműen megállapítható. A munkavállalók többsége a felperes alkalmazottját jelölte meg munkahelyi vezetőként. Az érintett 25 alkalmazott közül 7 fő a vizsgált időszak első hónapjaiban, további egy személy kilenc hónapon keresztül megbízási szerződés alapján egyéni vállalkozás keretében látott el közvetlenül a felperes részére tevékenységet. Ezt követően harmadik cégek részéről munkaerő-kölcsönzés keretében lettek foglalkoztatva ugyanazon munkahelyen és munkakörben. A foglalkoztatottak részére munkabér került kifizetésre, amely után adót és járulékot a felperes nem fizetett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!