Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.4.149 Az ajándékozási szándék fennállása a szerződésnek - a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalanságára alapított - megtámadását kizárja. [Ptk. 201. § (2) bek.]

I. rendű alperes jogelődje: 1997. június 2-án a felperes részére ajánlatot tett a k.-i ingatlan értékesítésére. Az igényelt vételárat 55 000 000 forintban jelölte meg. 1997. június 19-én újabb ajánlatot tett, melyben négy változatot jelölt meg, és az egy-egy változathoz kapcsolódó vételárat 40 000 000 forint és 93 000 000 forint közötti értéken határozta meg. 1997. július 31-én a felperes és az I. rendű alperes jogelődje adásvételi szerződést kötött. Az adásvétel tárgya a k.-i ingatlan volt, melyen egy felújítás alatt álló 500 m2-es L alakú irodaépület állt, melyhez csatlakozott egy építés alatt álló 230 m2 össz­alapterületű előcsarnokot, WC-t, kazánházat, nyitott légterű könyvtári olvasótermet és 12 lakást magába foglaló épületszárny és egy 300 m2-es iroda és intézményi célokat szolgáló földszintes épület.

Az ingatlanok vételárát a felek 91 250 000 forint + 8 750 000 forint áfa összegben határozták meg úgy, hogy a telek ára 56 250 000 forint, a felépítmények ára 35 000 000 forint volt. Megállapodtak abban, hogy ha a könyvtár újonnan építendő része a szerződésben megjelölt területnél nagyobb lesz, akkor a hasznos alapterület növekményre 60 000 forint + áfa m2-enkénti vételárat határoznak meg. A szerződés mellékletét képezte az 500 m2-es épület felújítási terve és műszaki leírása, az olvasóterem s kiszolgálóhelységek tanulmányterve és a 12 lakásos épület építési terve és műszaki leírása. A könyvtár újonnan építendő részére vonatkozó kiviteli terveket a felperes volt köteles szolgáltatni 1997. augusztus 31-éig.

Az I. rendű alperes a szerződésben vállalta, hogy a szerződésben megjelölt épületeket 1998. március 31-éig a felperes birtokába adja. Megállapodtak abban is, hogy amennyiben a vevő fizetési kötelezettségét késedelmesen teljesíti, úgy a mindenkori jegybanki alapkamatnak megfelelő mértékű kamatot fizet.

A szerződés megkötésekor a könyvtárépület újonnan létesítendő szárnyára vonatkozóan a B. A. tervezőmérnök készítette tanulmányterv állt a felek rendelkezésére. A szerződéskötést követően a felperes tervpályázatot írt ki, az elbírálásra hivatott zsűrinek az I. rendű alperes igazgatója is tagja volt. A pályázaton nyertes T. Kft. a korábbi tanulmánytervben szereplő épületnél nagyobb és igényesebb épületet tervezett, melynek alapterülete mintegy 100 m2-rel növekedett

Az I. rendű alperes 1998. február 28-án kezdeményezte a szerződés módosítását. 1998. április 23-án a felek az adásvételi szerződést módosították, a vételárat 97 250 000 forint + 10 250 000 forint áfa, összesen 107 500 000 forintra emelték fel. A lakások birtokbaadási határideje 1998. április 25-ére, a könyvtár birtokbaadási határideje 1998. június 15-ére változott. 1998. augusztus 31-én ismét módosították az adásvételi szerződést, de ez a módosítás kizárólag a fizetési határidőkre terjedt ki.

Az I. rendű alperes a lakásokat 1998. szeptember 15-én a felperes birtokába adta. 1998. november 1-jén írásban közölte a felperessel, hogy könyvtárépület használatbavételére a hatóság 1998. október 21-én engedélyt adott, azonban a birtokbaadást megtagadta, míg a felperes

30 880 000 forintot részére meg nem fizet. A könyvtárépület birtokbaadása végül a peres eljárás megindulása után 1999. április 28-án történt meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az I. rendű alperes az adásvételi szerződést hibásan teljesítette, az épületekben meglévő hibák kijavítása 1 000 000 forint költséggel lehetséges. A felperes keresetében 1998. június 15-étől 1999. április 28-áig terjedő időszakra összesen 317 napra napi 30 000 forint, összesen 9 510 000 forint kötbér megfizetésére kérte az I. r. alperest kötelezni.

Az I. rendű alperes 1999. március 9-én a szerződést feltűnő aránytalanság miatt megtámadta, de hivatkozott

a vételárral kapcsolatban a közös tévedésre is. Viszont­kere­seté­ben kérte, hogy a bíróság a feltűnő aránytalan­ságot küszöbölje ki úgy, hogy a felperest további

55 000 000 forint és ennek kamatai megfizetésére kötelezze. A kereset elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy késedelembe nem esett, mert az 1998. augusztus 31-i szerződésmódosító nyilatkozatban a felek teljesítési határidőről nem rendelkeztek, és a felperes a tervet késedelmesen szolgáltatta, késedelme az I. rendű alperes egyidejű késedelmét kizárja.

Az elsőfokú bíróság a keresetet teljes egészében megalapozottnak találta, megállapította, hogy az I. rendű alperes késedelembe esett és késedelmét kimenteni nem tudta.

A viszontkeresettel kapcsolatban az elsőfokú bíróság azt vizsgálta, hogy a szerződéskötés időpontjában fennállt-e a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között a feltűnő aránytalanság, vezette-e valamelyik felet az ajándékozás szándéka, és a szerződés megtámadására a Ptk. 236. § (1) bekezdésében illetve a (2) bekezdés c) pontjában írt határidőben került-e sor. Megállapította, hogy a megtámadással érintett szolgáltatás és ellenszolgáltatás tárgyában a felek között 1998. április 23-án jött létre az a jognyilatkozat, melyet az I. rendű alperes 1999. március 9-én a törvényben rögzített határidőn belül támadott meg.

A perben kirendelt igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő véleménye alapján az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a két ingatlan forgalmi értéke a szerződéskötés időpontjában 168 500 000 forint volt, figyelemmel az al-peres hibás teljesítésére és az ennek folytán előállott 1 000 000 forintos értékcsökkenésre is. A kikötött vételár 107 500 000 forint volt. A két összeg közötti különbség 61 000 000 forint, amely az eredeti vételár mintegy 55%-a. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a felek szolgáltatásai közt feltűnő aránytalanság volt, és a Ptk. 237. § (2) bekezdése alapján a feltűnő aránytalanság kiküszöbölésének van helye. Az elsőfokú bíróság erre a célra 30 000 000 forintot ítélt reálisnak, figyelembe véve az I. rendű alperes igazgatója által 1999. március 9-én a tárgyaláson tett nyilatkozatot, mely szerint a szerződés megkötésekor tisztában volt azzal, hogy a 60 000 forint m2­enkénti ár, melyet a többlet-terület után kikötöttek, alacsony, azonban ezt mégis elfogadta, miután cége mecenatúrát akart gyakorolni a felperes irányába. E nyilatkozatból az elsőfokú bíróság azt a következtetést vonta le, hogy az I. rendű alperes ingyenes juttatást kívánt a felperes irányába gyakorolni, a módosított szerződést annak tudatában kötötte meg, hogy a kikötött vételár a reális vételár alatt marad.

Mindezekre figyelemmel az elsőfokú bíróság a felperes javára járó 9 500 000 forint kötbér összegét levonta az alperes javára járó 30 000 000 forintból, és így a felperest kötelezte 20 490 000 forint megfizetésére. Az összeg meghatározásánál figyelemmel volt a felperes szavatossági igényére is, elfogadva K. I. igazságügyi műszaki szakértő véleményét és megállapította, hogy a nem javítható, illetve ki nem javított hibák okozta értékcsökkenés 1 000 000

forint.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes és az I. rendű alperes jelentett be fellebbezést. A felperes kérte, hogy a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben változtassa meg, a viszontkeresetet utasítsa el, és az alperest perköltség megfizetésére kötelezze. Álláspontja szerint a Ptk. 201. § (2) bekezdése nem alkalmazható, mert a perbeli szerződés 1997. július 31-én jött létre, így a nyitva álló határidő az alperesi viszontkereset benyújtása előtt eltelt. A szerződéskötés időpontjában a perbeli ingatlanok piaci értéke csak részben volt meghatározható, téves az elsőfokú bíróság álláspontja, amikor a szerződéskötési időpontra vezeti vissza az akkor még nem létező épületek értékét. Az I. rendű alperes azt vállalta, hogy előre meghatározott fix összegért hoz létre egy építményt. A kivitelezés során teljes szabadságot élvezett, saját belátásából használt a tervtől eltérő anyagokat. A felek kifejezetten megállapodtak abban, hogy a szerződéses ár milyen okból, és hogyan emelhető. Az építmény korlátozottan fogalomképes, ezzel az I. rendű alperes már az ajánlatok megtételekor tisztában volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!