Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27186/2015/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2004. évi CXL. törvény (Ket.) 15. §, 50. §] Bíró: Barsi Ildikó

A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság felperesnek - alperes ellen fogyasztóvédelmi ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

Í t é l e t e t :

A bíróság az alperes .../2015. ügyiratszámú határozatát hatályon kívül helyezi és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezi.

A le nem rótt 30.000,- (azaz: Harmincezer) Ft kereseti illetéket az Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

2014. április 24-én a 80.000,- Ft előleg megfizetésével megrendelt egy bútort, amelyet a vállalkozás 2014. május 27-én szállított le a lakcímére.

A fogyasztó a vételár hátralékos összegét a szállítónak megfizette. A vállalkozás az előlegről számlát állított ki, a teljes összegről szóló számlát azonban nem küldte meg részére. A leszállított bútor vonatkozásában minőségi problémát észlelt, melyet a szállítást követő napon e-mailon bejelentett a vállalkozás e-mail címére, melyben kérte a hiba kijavítását.

Kérelmét május 29-én és június 23-án is megismételte, de választ nem kapott.

2014. július 09-én szóban bejelentést tett a Kormányhivatal Felügyelőségén, ahol panaszát jegyzőkönyvbe foglalták. A fogyasztó a fenti ügyben kérte fogyasztóvédelmi szempontból a Kft. eljárásának vizsgálatát a minőségi kifogás intézésében, valamint az általa átadott jótállási jegy jogszabályi megfelelőségének vizsgálatát. Előadta, hogy az e-mailek mellett telefonon is bejelentette a termék hibáját, de a telefonon ígért kapcsolatfelvétel nem történt meg.

Bejelentéséhez mellékelte a megrendelő lapok, az előlegszámla, a kiállított jótállási jegy másolatát, továbbá az e-mailen írt bejelentések másolatát.

A fogyasztó bejelentése alapján a felügyelőség 2014. július 10. napján az ügyben eljárást indított.

A felügyelőség a 2014. július 11-én kelt végzésével fogyasztó beadványában foglaltakra vonatkozóan teljes körű nyilatkozattételre, az ott feltüntetett kérdések megválaszolására, valamint a nyilatkozatot alátámasztó dokumentumok csatolására hívta fel a vállalkozást.

Miután a vállalkozás többszöri felhívás ellenére a végzésben szereplő adatszolgáltatási kötelezettségének nem tett eleget, ezért a hatóság 2 alkalommal eljárási bírsággal sújtotta a vállalkozást.

2015. február 19-én a vállalkozás akként nyilatkozott, hogy az e-mail címet nem a Kft. üzemelteti, a fogyasztó pedig a Kft-nél nem tett panaszt. A vállalkozás a jogszabályoknak megfelelő jótállási jegyet adott át a vevőnek, nincs arról meggyőződve, hogy az ügyfél azt a jótállási jegyet csatolta a felügyelőség részére.

A hatóság 2015. február 26. napján kelt újabb nyilatkozattételre felhívó végzése alapján a vállalkozás akként nyilatkozott, hogy 2014. június 23-án az e-mail címet nem a Kft. üzemeltette, a vásárlónak a jogszabályoknak mindenben megfelelően nyújtottak felvilágosítást.

A hatóság felhívására egyéni vállalkozó akként nyilatkozott, hogy magánszemély adott megbízást részére az domain regisztrációjára. Az e-mail cím üzemeltetését egy általa felkért alvállalkozó intézte, a szolgáltatással kapcsolatban az ügyfél problémát nem jelzett. Az domain hu domainra történő átirányítása 2014. június 16-án történt.

A kapott tájékoztatás alapján a hatóság felhívta az ..e-mail és ..e-mail cím üzemeltetésével kapcsolatos adatok közlésére. ..e-mail cím vonatkozásában úgy nyilatkozott, hogy azt nem ő üzemelteti. A hatóság végzéséhez megküldött e-mailek kapcsán akként nyilatkozott, hogy hozzá ilyen e-mail nem érkezett.

A hatóság a 2015. március 19-én kelt végzésével a vállalkozást a fogyasztó részére kiállított számla hiteles másolatának csatolására, továbbá annak közlésére hívta fel, hogy azt mikor adták át a fogyasztónak. Felhívta továbbá, hogy nyilatkozzon, hogy kizárólag a végzésbe beillesztett jótállási jegyet állították-e ki a fogyasztónak, ezen túlmenően egyéb formában nyújtottak-e tájékoztatást a jótállással kapcsolatos információról.

A vállalkozás válaszlevelében úgy nyilatkozott, hogy a csatolt jótállási jegyet nem a cég alkalmazottja írta alá. Eredetben látnia kellene a dokumentumot ahhoz, hogy megállapíthassa, hogy az eredeti vagy összefénymásolt-e. Utalt rá, hogy a csatolt jótállási jegy helyett ők minden esetben a jogszabályoknak megfelelő jótállási jegyet csatoltak, így történhetett ebben az esetben is. A vásárlónak a törvénynek mindenben megfelelő módon nyújtottak tájékoztatást.

Az alperes a 2015. május 18. napján kelt .../2015. ügyiratszámú határozatával a Z.. Kft. vállalkozás ellen fogyasztó ügyében kérelem alapján indult eljárásban fogyasztóvédelmi tárgyú jogszabályi rendelkezés megsértését nem állapította meg.

A határozat indoklásában utalt rá, hogy a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 17/A. §, továbbá a 19/2014. (IV.29.) NGM rendelet 4. §-ában foglalt jogszabályi rendelkezések betartása vonatkozásában a hatóság érdemi megállapításokat tenni nem tudott, így a kereskedő Z.. Kft. terhére azok esetleges megsértése sem került megállapításra.

Megállapította, hogy az ügyben egymással ellentmondó információk álltak rendelkezésre a fogyasztó által tett panaszok, illetve jelzett minőségi kifogás kapcsán, mivel a kérelem alapján a beadványos 3 alkalommal e-mail üzenetben tett jelzést a vállalkozás felé, a kereskedő, illetve domain tulajdonos nyilatkozatai alapján azonban panasz a kereskedőhöz nem érkezett, így annak megválaszolására sem kerülhetett sor. Megjegyezte, hogy a fogyasztó által mellékelt e-mail üzenet tanulsága alapján a reklamáció megtétele vélelmezhető, azonban a tényállás tisztázása során a vállalkozás képviselőinek nyilatkozatai alapján nem volt bizonyítható, hogy azok meg is érkeztek a kereskedőhöz. Ezen túl más egyéb, a panasz, minőségi kifogás megtételét alátámasztó dokumentum az ügyiratban nem állt rendelkezésre.

A 151/2003. (IX.29.) kormányrendelet 3. § előírásainak vizsgálata körében hivatkozott rá, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelő jótállási jegy átadása kapcsán a hatóságnak ebben a tekintetben sem nyílt lehetősége arra, hogy az ügyben rendelkezésre álló ellentmondó nyilatkozatokat feloldja, mivel a fogyasztó kérelméhez csatolt jótállási jeggyel összefüggésben a kereskedő arról tájékoztatta, hogy álláspontja szerint azt nem a cég alkalmazottja írta alá, továbbá megkérdőjelezte annak eredetiségét is. Ismertette továbbá azt, hogy ők minden esetben, így jelen ügyben is a jogszabályoknak minden megfelelő jótállási jegyet adják át a vásárlóknak.

Hivatkozott rá, hogy a hatóságnak az eljárásban arra lehetősége nem volt, hogy a jótállási jegy eredetisége kapcsán további eljárási cselekményeket foganatosítson, ahogyan utólag az sem megállapítható, hogy a vásárláskor került-e egyéb, jogszabályi tartalommal ellátott jótállási jegy vagy egyéb tájékoztató, plusz önálló ív átadására a fogyasztó részére. Így a kereskedő fentiekben foglalt jogszabályi előírásoknak megfelelő jótállási jegy átadásával összefüggő kötelezettségének az esetleges megsértése sem került megállapításra az eljárás során.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!