Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.2.83 I. A családtagok közös gazdálkodásának megítélése [Ptk. 578/G. §].

II. A felülvizsgálati kérelem kiterjesztésének nincs helye [Pp. 274. § (3) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével - egyéb rendelkezések mellett - a peres feleknek a perbeli lakóház ingatlanon fennálló tulajdonközösségét árverési értékesítéssel megszüntette, az ingatlan legkisebb árverési vételárát 1.200.000 forintban határozta meg, megállapította, hogy a legkisebb árverési vételárból a felpereseket 200.000-200.000 forint, az I. rendű alperest 500.000 forint, a II. rendű alperest pedig 300.000 forint illeti meg, míg magasabb vételár elérése esetén a vételár 2/12-ed-2/12-ed része az I. és II. rendű felperest, az 5/12-ed része az I. rendű alperest, a 3/12-ed része pedig a II. rendű alperest illeti meg, a felperesek ezt meghaladó keresetét azonban elutasította.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az 1935-ben született I. rendű felperes, az 1939-ben született II. rendű felperes és az 1932-ben született I. rendű alperes testvérek, a II. rendű alperes pedig az I. rendű alperes felesége. A peres felek szülei gazdálkodtak, állattartással foglalkoztak. A szülőkkel közös háztartásban lakó gyerekek a fizetésüket rendszeresen hazaadták, és esetenként a szülők gazdaságában is segítettek, a szülők pedig a későbbiekben gondoskodtak arról, hogy valamennyi gyermeküknek megfelelő lakása legyen. A szülők az 1958. december 28-án kelt szerződéssel vásárolták meg az ingatlant 80.000 forint vételárért, amelyet egy összegben fizettek ki. A peres felek apja, K. A. 1979. december 28-án meghalt, és a hagyatékát a közjegyző végzésével - részben osztályos egyezség alapján - adta át. A felülvizsgálati kérelemmel érintett ingatlan hagyatékot képező fele részét a felperesek és az I. rendű alperes személyenként 1/3, tehát személyenként az egészhez viszonyított 1/6 arányban örökölték meg, a túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. A peres felek anyja 1992. február 4-én öröklési szerződést kötött az I. és II. rendű alperesekkel, amelyben a tartása, gondozása és eltemettetése fejében az alpereseknek adta - egyebek mellett - az ingatlannak a tulajdonában álló fele részét. A felek édesanyja: K. A.-né 1992. június 13-án meghalt, és a hagyatékából az ingatlan 1/2 részilletőségét a közjegyző az I. és II. rendű alpereseknek adta át öröklési szerződés alapján, ideiglenes hatállyal. A hagyatéki eljárás során az I. és II. rendű felperesek az öröklési szerződést nem fogadták el, vitatták - többek között -, hogy azt az örökhagyó írta alá, hivatkoztak kényszerre és fenyegetésre, arra, hogy az örökhagyó az egészségi állapota miatt nem volt képes végrendelet alkotására, valamint arra is, hogy a szülőkkel együtt gazdálkodtak, ami álláspontjuk szerint tulajdoni igényt keletkeztetett.

Az elsőfokú bíróság a felperesek tulajdoni igényét az ingatlan tekintetében alaptalannak találta, és elutasította. A döntését azzal indokolta, hogy nem merült fel a perben adat a szülők és a felperesek közösen folytatott olyan gazdálkodására vonatkozóan, amely tulajdonjogot keletkeztetne, ezért a Ptk. 578/G. §-át nem találta alkalmazhatónak.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperesek fellebbezéssel éltek.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú ítéletének a felperesek tulajdoni igényét elutasító rendelkezéséről kifejezetten nem döntött ugyan, de azt nem is érintette.

Az ítéletének indokolásában rámutatott arra, hogy alaptalanul sérelmezték a felperesek a Ptk. 578/G. §-án alapuló tulajdoni igényük elutasítását. A bírói gyakorlat szerint ugyanis a közös háztartásban élők vagyoni viszonyaira vonatkozó szabályok alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha a közös háztartásban élő hozzátartozók gazdasági tevékenységet is igénylő közös céljuk elérése érdekében járnak el, és - ha nem is kifejezett megállapodással, de legalábbis hallgatólagosan - egyetértenek abban, hogy a közös gazdasági tevékenység eredményeként szerzett vagyon közös legyen. Nincs azonban jogi lehetőség a közös szerzés megállapítására akkor, ha a közösség abban áll, hogy egy lakásban lakva, egymást az élet fenntartásához szükséges körön belül gazdaságilag is támogatják, rokoni és érzelmi alapon kölcsönös szívességi szolgáltatásokat teljesítenek egymás javára.

A rendelkezésre álló peradatok szerint 1956-ig mindhárom gyermek a szülőkkel közös háztartásban élt, és a keresetüket is mindhárman hazaadták. A II. rendű alperes házasságkötését követően az I. rendű felperes legfeljebb egy éven át, a II. rendű felperes pedig legfeljebb két éven át adta haza a keresetét, ezt az összeget azonban a szülők nyilvánvalóan a felperesek ruházkodására, természetbeni ellátására, valamint a közeli házasságkötésükhöz szükséges pénz összegyűjtésére fordították, hiszen a tanúvallomások szerint a szülők mindegyik gyermeküket kiházasították. Semmiféle adat nem merült fel a perben, amely arra utalna, hogy a felperesek a fizetésüket azért adták volna haza, hogy az ingatlan megszerzésében közreműködjenek.

Helyesbítette a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet annyiban, hogy az I. rendű felperes 1958. szeptember 29-ig, a II. rendű felperes pedig 1959. november 17-ig élt a szülőkkel közös háztartásban.

A jogerős ítélet ellen az I. és II. rendű felperesek felülvizsgálati kérelemmel éltek, majd azt 1997. március 28-án kiegészítették. Az eredeti felülvizsgálati kérelmüket azzal indokolták, hogy a II. rendű alperes házasságkötését követően az együttélő és patriarkális gazdálkodást folytató család "nem kötött ugyan megállapodást írásban, legfeljebb szóban, de minden magatartásuk arra utalt, hogy egyetértettek abban: a közös munka eredménye, a szerzett vagyon közös legyen", és ezt támasztják alá a család kereseti viszonyai is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!