Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.7.399 Ha a munkáltató a munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyát azzal a célzattal változtatja meg határozott idejűvé, hogy ezáltal mentesüljön az általa egyébként elhatározott felmondással kapcsolatos anyagi kötelezettségei alól, a munkaszerződésnek ez a módosítása semmis, ezért érvénytelen [Mt. 4. §, 7. § (1) bek., 8. § (1) bek.].

A felperes 1987. július 1-jétől állt telepvezető munkakörben határozatlan idejű munkaviszonyban az alperes alkalmazásában.

Az alperes 1994. március 22-én egy 1994. június 30-ig szóló, határozott idejű munkaszerződést íratott alá a felperessel. Az alperes elnöke az 1994. június 14-én kelt levelében arról értesítette a felperest, hogy a határozott időre szóló munkaszerződése 1994. június 30. napján lejár, és a teleppel kapcsolatos egyéb elképzelések miatt a munkaviszonyát 1994. június 30-ával megszünteti.

A felperes 1994. július 14-én az alperessel írásban közölte, hogy a határozott időre szóló munkaszerződést megtévesztés miatt megtámadja, egyúttal a munkaviszonya jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei iránt egyeztetést kezdeményezett. Az eredménytelen egyeztetést követően előterjesztett keresetlevelében a határozott időre szóló munkaszerződés érvénytelenségének megállapítása mellett, az elmaradt munkabére, a felmentési időre járó átlagkeresete, a végkielégítés, illetve a kétszeres végkielégítés összegének megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Arra hivatkozott, hogy az alperes az új munkaszerződés aláírásakor megtévesztette annak hátrányos következményei tekintetében; a szerződéskötést azért kezdeményezte, hogy a felmentési időre járó munkabér és a végkielégítés megfizetése alól mentesüljön.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította a határozott időre szóló munkaszerződés érvénytelenségét és a felperes munkaviszonya megszüntetésének a jogellenességét; az alperest pedig elmaradt munkabér, a felmentési időre járó munkabér, valamint végkielégítés és ezek kamatai, továbbá kétszeres végkielégítésnek megfelelő összeg tekintetében marasztalta. Az ítélete indokolásában megállapította, hogy az alperes a munkaszerződés módosítását jelentő új munkaszerződés aláírásakor nem közölte a felperessel a munkaviszony minden egyéb jogkövetkezmény nélküli megszűnését a határozott idő lejártával. A felperes abban a téves feltevésben volt, hogy az alperes a munkaszerződését meg fogja hosszabbítani. A felperesnek ezt a tévedését az alperes okozta, mivel arra hivatkozott, hogy ha nem lesznek kifogások a munkájával szemben, a munkaszerződést meghosszabbítja. Az alperes a munkáltatói jogait rendeltetésellenesen gyakorolta, amikor az akarathiányos munkaszerződés-módosítást a munkaviszony megszüntetésére használta fel.

Az alperes fellebbezése és a felperesnek - a jogerős ítélet meghozataláig az elmaradt munkabére iránt előterjesztett - csatlakozó fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével megváltoztatta az elsőfokú bíróság ítéletét, és elutasította a felperes keresetét. A megyei bíróság abból kiindulva, hogy a felperes tudta: eddigi magatartása miatt került sor az új szerződés megkötésére, amely egy lehetőség a munkaviszonya fenntartására, a határozott idejű munkaszerződés érvénytelenségének a megállapítására nem látott lehetőséget. Álláspontja szerint az Mt. 4. §-ának rendelkezései a munkaviszony alanyainak kétoldalú megállapodására nem alkalmazhatók, tehát az alperes rendeltetésellenes joggyakorlása nem teszi érvénytelenné a munkaszerződést.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében elsősorban az Mt. 4. §-ába ütköző törvénysértés miatt támadta a jogerős ítéletet. Az alperes rendeltetésellenes joggyakorlása hátrányos jogkövetkezményeiként - álláspontja szerint - megilletik a rendes felmondás esetén járó juttatások. Iratellenes és okszerűtlen következtetésre hivatkozva sérelmezte a határozott idejű munkaszerződés érvénytelensége megállapításának mellőzését, mivel a per adatai - különösen K. J.-né tanúvallomása - igazolják, hogy a munkaszerződés módosításával kapcsolatban az alperes megtévesztette. Sérelmezte továbbá a másodfokú ítéletben a munkájával szemben az alperes által felhozott kifogásoknak tényként való megállapítását. Mindezekre tekintettel a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a munkaügyi bíróság ítéletének megfelelő új határozat hozatalát kérte azzal, hogy az ítélet jogerőre emelkedéséig járó elmaradt munkabérét is köteles az alperes megfizetni.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!