Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Gfv.30251/2012/9. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §] Bírók: Baka András, Böszörményiné dr. Kovács Katalin, Mészáros Mátyás

A határozat elvi tartalma:

Koncessziós szerződés lehetetlenülése miatt előterjesztett kártérítési igény elbírálása. 1959. IV. Tv. 200. § (2), 1959. IV. Tv. 210. § 1991. XVI. Tv. 8. § (2) d)

***********

Gfv.IV.30.251/2012/9.szám

A Kúria a dr. Szabó Iván Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Szabó Iván ügyvéd) által képviselt Tata Város Önkormányzata felperesnek a dr. Németh L. Zsolt Ügyvédi Iroda (üi.:dr. Németh L. Zsolt ügyvéd) által képviselt alperes ellen kártérítés iránt a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság előtt 20.G.40.089/2009. számon megindított és a Győri Ítélőtábla Gf.IV.20.339/2011/5. számú jogerős ítéletével befejezett perében az alperes által 71. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 400.000 (négyszázezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes önkormányzat a 313/2008. (XI. 26.) számú határozatával érvényesnek és eredményesnek nyilvánította az általa a távhőszolgáltatás biztosítása tárgyában kiírt pályázatot, amelynek nyertese az alperes volt.

A nyertes pályázó és az önkormányzat között ezt követően tárgyalások folytak a keletkező faapríték elhelyezésére szolgáló nagyobb terület alperes általi bérbevételéről, illetve arról, hogy az alperes jelezte igényét, amely szerint a fogyasztói szerződéseket az egyes fogyasztók helyett társasházakkal kívánja megkötni, és szándékában állt áttérni az 1/12-es, azaz a havi alapú számlázásra, továbbá rendezni kívánta a távhődíjat nem fizető fogyasztók helyzetét. Az alperes álláspontja az volt, hogy a távhődíjat rendszeresen nem fizetők, de a távhőszolgáltatás rendszeréből technikai okok miatt nem kiiktatható fogyasztók okozta bevételkiesés gazdasági kockázatát a felperes legalább részben vállalja át. A felperes nem zárkózott el az együttműködéstől, a felek megegyeztek, hogy amennyiben köztük a megjelölt kérdésekben megállapodás születik, azt külön okiratban, a megkötendő koncessziós szerződés 4.számú mellékletében rögzítik.

2009. március 25-én a felek aláírták a .. város közigazgatási területére vonatkozó távhőszolgáltatási tevékenység gyakorlásának jogát 20 év időtartamra átengedő koncessziós szerződést. A szerződés tárgya a felperes tulajdonában levő városi távhőellátó rendszer működtetésének átengedése volt. Az alperes kötelezettséget vállalt, hogy a koncessziós tevékenység gyakorlására a szerződés aláírásától számított 90 napon belül 100 %-os tulajdonában álló, minimum 50.000.000 forint alaptőkéjű gazdasági társaságot alapít. Amennyiben ezt a kötelezettségét megszegi, a felperes jogosult a koncessziós szerződést azonnali hatállyal felmondani. A felek rögzítették a megállapodásban, hogy a koncessziós tevékenység alperes általi megkezdését követően keletkező kintlevőségek kezelése az alperes feladata. A megállapodás 6.1. pontja értelmében a szerződés 1.számú melléklete tartalmazza a birtokba adandó vagyontárgyak jegyzékét és rögzítette, hogy a felperes a vagyontárgyakat a koncesszióköteles tevékenység gyakorlásának, a koncesszor általi szabályszerű megkezdésével egyidejűleg adja a koncesszor birtokába. 2009. április 7-én adatokat tartalmazó eszközlista e-mail formájában történő átküldésére került sor, majd az alperessel folytatott egyeztetéseket követően, elektronikus úton a felperes 2009. június 26-án küldte meg az 1.számú mellékletet az alperesnek.

A felek között folyamatosan e-mail váltások, személyes egyeztetések folytak, amelyek csak a bérbe adandó terület vonatkozásában vezettek eredményre. 2009. július 23-án az alperes írásbeli tájékoztatást küldött a felperesnek, amelyben kifejtette, hogy a felperes megszegte a koncessziós szerződés 6.1 pontjából eredő kötelezettségét, mert nem küldte meg az alperes részére a szerződés 1. számú mellékletét. Így az alperes nem volt abban a helyzetben, hogy pontos üzleti tervet készítsen, ami az engedélyeztetési eljárás megindításához nélkülözhetetlen lett volna. Miután a felperes ígérete ellenére a kintlévőségek kezelésének problémáját nem sikerült megoldani, így az alperes számára a beruházás gazdaságilag bizonytalanná vált, a koncessziós szerződésben vállaltak nem teljesíthetők. Arra is hivatkozott, hogy az Alkotmánybíróság határozata következtében egyszerűbbé vált a fogyasztók számára a távhőszolgáltatásról való leválás, így a jogi környezet is az alperes számára kedvezőtlenül változott. A koncessziós szerződés Ptk. 312. § (1) bekezdése szerinti lehetetlenülése miatt kezdeményezte a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését, amelynek hiányában a koncessziós szerződést tévedés címén bíróság előtt megtámadja.

A felperes elzárkózott a közös megegyezéssel való megszüntetéstől, és 2009. szeptember 17-én a koncessziós szerződést azonnali hatállyal felmondta, a szerződés 2.3 pontja valamint a koncesszióról szóló 1991. évi XVI. törvény (Ktv.) 17. § (1) és (2) bekezdései alapján. A szerződésszegésre tekintettel a lehetetlenülés következményeit választva kártérítést követelt az alperestől a Ptk. 312. § (2) bekezdése alapján.

2009. október 2. napján a felperes üzemeltetési szerződést kötött a ..-vel a távhőtermelés és a távhőszolgáltatás biztosítására, amely megállapodás tárgya a koncessziós szerződéssel érintett távhőrendszer 20 éves, határozott időtartamú üzemeltetése volt. A bérleti díjat a felek 200.000.000 forint + áfa összegben határozták meg.

A felperes keresetében a Ptk.313.§-a alapján 3.059.050 forint szerződéskötésből eredően felmerült kártérítés és 271.989.034 forint elmaradt koncessziós díj megtérítésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Viszontkeresetében a koncessziós szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján. Hivatkozása szerint a felek szerződése a Ktv. 1. § d) pontjába ütközik, mivel az önkormányzat csak a saját tulajdonát képező eszközöket adhatja koncesszióba. Ezzel szemben a felperes a szerződés megkötését követően, 2009. május 1-jén szerezte meg a koncesszióval érintett eszközök tulajdonjogát. Álláspontja szerint a Ktv. 8. § (2) bekezdés e) pontját is sérti a szerződés, mert sem a pályázati felhívás, sem a szerződés nem tartalmazott erre vonatkozó előírást. Kérte az érvénytelenség megállapítását a Ptk. 210. § (1) bekezdése alapján is, mivel a koncessziós szerződés aláírásakor abban a téves feltevésben volt, hogy a felek közt aláírásra kerül a 4.számú melléklet. Ezt a tévedését pedig a felperes okozta.

Az elsőfokú bíróság arra kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 71.989.034 forintot és annak 2009. július 28-tól járó késedelmi kamatát. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Az alperes viszontkeresetét teljes egészében elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!