Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.1.25 A szülőtől a tanulmányok többévi megszakítása után már csak kivételesen várható el, hogy nagykorú gyermeke után újból tartásdíjat fizessen [Csjt. 60. § (2) bek., XXIX. sz. PED].

A felek házasságát a bíróság 1988-ban felbontotta. A házasságból 1972. december 9-én született Tamás a felperessel, az 1975-ben született Judit az alperessel él együtt. Tamás 1994 szeptemberétől az ELTE Bölcsészettudományi Karának nappali tagozatán, pszichológia szakon felsőfokú tanulmányokat folytat.

A felperes felemelt keresetében kérte, hogy a bíróság 1994. szeptember 1-jétől kezdődően kötelezze az alperest nagykorú gyermeke után havi 4.000 forint tartásdíj megfizetésére és az azóta felgyülemlett hátralék megállapítására. Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

A bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A megállapított tényállás szerint a felperes a perbeli gyermekkel egy 35 m2 alapterületű öröklakásban él, rokkantnyugdíjas, havi jövedelme 17.992 forint. Tamás ösztöndíja tanulmányi eredményétől függően változó, a jogerős ítélet meghozatala előtt havi 4700 forint volt. A gyermek az érettségi vizsga letételét követően, 1991 júniusától 1994 júniusáig dolgozott, különböző üzletekben könyveket, sportszereket árusított, felsőfokú tanulmányait hároméves megszakítás után kezdte meg. Az alperestől érzelmileg eltávolodott, a kapcsolat megromlásában a szülők közti konfliktus játszott meghatározó szerepet.

Az alperes szolgálati lakásban él Judittal, aki ugyancsak felsőfokú tanulmányokat folytat, és akit az alperes a saját háztartásában egyedül tart el. Az alperes nettó havi átlagjövedelme 46.800 forint, személygépkocsival rendelkezik, V.-n lévő örökölt ingatlanát - haszonélvezeti jogának fenntartása mellett - a gyermekeinek ajándékozta.

A jogerős ítélet indokolása szerint Tamás - az alperes védekezésével szemben - nem érdemtelen a tartásra, és körülményei folytán az alperes a tartásdíj megfizetése vonatkozásában teljesítőképes. A Legfelsőbb Bíróság XXIX. sz. Polgári Elvi Döntésében foglaltak szerint azonban döntő szempontnak tekintette azt, hogy a nagykorú gyermek tartási igénye jogszerűségének elbírálásánál a tanulmányok folyamatos végzésének van jelentősége. Az adott esetben a középiskola befejezése után huzamos idő - három év - telt el, ezalatt a nagykorú gyermek munkaviszonyt létesített, önálló keresettel rendelkezett, továbbtanulási szándékát az alperessel nem közölte. A tanulmányok megszakításának elfogadható indokát nem adta, így nem várható el a szülőtől, hogy többévi megszakítás után is fedezze a gyermek továbbtanulásainak költségeit, arra is tekintettel, hogy a vele közös háztartásban élő, folyamatos tanulmányokat végző másik gyermeke teljes tartását és ellátását egyedül biztosítja.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az alperes havi 3.500 forint tartásdíjban való marasztalását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet figyelmen kívül hagyta a Legfelsőbb Bíróság XXIX. sz. Polgári Elvi Döntésében foglalt azt az alapelvet, hogy ha a gyermeket a középiskola befejezése után a választott életpályára előkészítő tanfolyamra, főiskola, egyetem nappali tagozatára felvették, a tartásra kötelezett és arra képes szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek munkaviszonyt létesítsen, és tanulmányait esti vagy levelező tagozaton végezze, és megismételte azt a perbeli előadását, mely szerint a felperes korábban a gyermek tanulmányainak költségeit nem tudta fedezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!