Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2012.1.19 Ha a szakértői vélemény önmagával vagy más szakértő véleményével, bizonyított tényekkel nem ellentétes, és a szakértő a rendelkezésre álló adatokra, illetve az időmúlásra tekintettel a véleményét a valószínűség szintjén nyilvánítja ki, ez utóbbi nem jelenti a szakvélemény megalapozatlanságát [Pp. 182. § (3) bekezdés, 206. §].

Az alperes fizetési meghagyással a felperest 1 068 899 forint megfizetésére kötelezte N. M.-né munkavállalója 2005. 05. 19-én bekövetkezett balesetével összefüggésben felmerült egészségbiztosítási ellátási költség és annak kamata megtérítése címén.

Az indokolás szerint a lamellázó célgép kiszolgálása során a munkavállaló a megmunkálásra kerülő anyagok pótlása végett a gépet leállította, elvégezte a lamella tömb elhelyezését a tároló egységbe, és mivel az újraindításkor az adagolás nem indult, a gépet kézi üzemmódba állította, az indítókapcsolóval a gépet alaphelyzetbe irányította, és ekkor a mozgó asztal az asztal zárszerkezetén tartott másik kezének 3. és 4. ujján az első percet csonkolta. A kézi üzemmódban való működésnél - amikor a fotocellás védelem nem funkcionál - a gépen nem volt olyan védőberendezés kialakítva, amely a veszélyes térbe való benyúlást megakadályozta volna. Erre tekintettel az alperes a felperes megtérítési felelősségét az 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 18. § (1) bekezdése, 40. § (1) bekezdése, 54. § (1) és (7) bekezdése, a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 22. § (3) bekezdése és a 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet 1. számú melléklete 1.3.8., 1.4.1., 1.4.2. pontja rendelkezéseinek megsértésére alapította.

A felperes keresetében a fizetési meghagyás hatályon kívül helyezését kérte. Vitatta a felelősségét arra hivatkozva, hogy a sérült utasítás ellenére kezdte meg a hiba elhárítását, és a szabályszerű működtetés esetén biztosította a biztonságos munkavégzés feltételeit, a szabályellenes munkavégzés elleni védelem biztosítása nem várható el a munkáltatótól. Másodlagos kérelme a megtérítendő összeg módosítására irányult, a szükséges gyógyulási időhöz igazodó mérséklést tartott indokoltnak.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság a per tárgyává tette a sérült munkavállalónak a munkáltató ellen kártérítés iránt indított per iratait, köztük a munkavédelmi szakértő szakvéleményét, valamint a munkavédelmi szakértőt tárgyaláson meghallgatta és igazságügyi orvosszakértői véleményt szerzett be a balesettel okozati összefüggésben álló táppénzes állomány időtartamára vonatkozóan.

A bíróság az ítélet indokolásában a bizonyítékok értékelése alapján megállapította, hogy a felperes nem tett eleget a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet 22. § (3) bekezdésében előírt kötelezettségének, miszerint a munkaeszköz mozgó részeit el kell látni védőberendezéssel. A baleset után csavarokkal rögzített védőburkolat alkalmazásával a baleset elkerülhető lett volna. A sérült munkavállaló közrehatása a felperes megtérítési kötelezettségét nem érinti.

Az igazságügyi orvosszakértői vélemény alapján a táppénzes állomány indokoltságát állapította meg 2005. május 19-től 2006. március 19-ig a csonkolásos sérülés, illetve a súlyos károsodás miatt kialakult krízis szituáció, alkalmazkodási zavar miatt.

A felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, amelyben a jogerős ítélet megváltoztatását, a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte a Pp. 206. §-a és az Ebtv. 67. §-a megsértésére hivatkozva. Sérelmezte, hogy a bíróság nem vette figyelembe a szakértő azon nyilatkozatát, miszerint a baleset nem következett volna be, ha a sérült nem végzi szabályellenesen a munkáját, amely elleni védelem biztosítására a munkáltató nem köteles. Az összegszerűség tekintetében pedig az orvosszakértői vélemény elfogadását kifogásolta, mert a bizonyított gyógyulási időt követő táppénzes időtartam vonatkozásában az megalapozatlan, határozott véleményt nem is tartalmaz.

Az alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!