Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2001.10.471 Gyászszertartás kegyeletsértő módon való megszervezése miatt megítélt nem vagyoni kártérítés [Ptk. 84. § (1) bek. a)-e) pont, 355. § (1) és (4) bek., Alk. bír. 34/1992. (VI. 1.) AB. hat.].

A felperes férje, néhai B. Gy. 1995. október 15-én elhunyt. A peres felek között létrejött szerződésben az alperes vállalta, hogy a felperes néhai férjének búcsúztató szertartását lebonyolítja, és azt követően az elhunyt hamvait tartalmazó urnát, valamint négy koszorút a T.-i köztemető ravatalozójába elszállítja. Az alperes a búcsúztatási szertartást megfelelő módon lebonyolította, majd az elhunyt hamvait és a koszorúkat narancssárga színű furgon gépkocsiban helyezte el, és abban szállította el a megállapodásban foglaltaknak megfelelően T.-ra. A temetési szertartáson részt vevő gyászolók a gépkocsi színe miatt megbotránkoztak.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes azzal, hogy a búcsúztató szertartáson jelenlevő gyászolók eltávozásának bevárása előtt a gyászszertartáshoz nem illő, narancssárga színű furgon gépkocsival ment a helyszínre, és az elhunyt hamvait tartalmazó urnát e gépkocsival szállította el, kegyeleti jogait megsértette. Kérte továbbá, hogy a bíróság az alperest 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezze.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Tagadta, hogy a felperes néhai férje gyászszertartásán kegyeletsértő magatartást tanúsított volna. Nem vitatta, hogy a szertartás lebonyolítását követően narancssárga gépkocsival ment a helyszínre, és e gépkocsiban helyezte el az elhunyt hamvait tartalmazó urnát és a koszorúkat. Arra hivatkozott, hogy e hibás teljesítése miatt a felperessel megállapodást kötött, amely megállapodás alapján 29 450 forintot a felperes részére visszafizetett.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes az 1995. november 14-i kegyeleti szertartás nem megfelelő lebonyolításával "néhai B. Gy. kegyeleti jogait megsértette". Egyúttal kötelezte az alperest, hogy 25 nap alatt fizessen meg a felperesnek 300 000 forintot és annak 1995. november 4. napjától járó évi 20%-os kamatát, valamint 15 000 forint perköltséget.

Az elsőfokú bíróság a kihallgatott tanúk vallomása alapján megállapította, hogy a temetési szertartás lebonyolítása után (amikor a gyászolók még a helyszínt nem hagyták el) ment az alperes a kegyeleti szertartáshoz nem illő narancssárga színű gépkocsival a felravatalozott urnáért és a koszorúkért. Ezzel az elhunyt kegyeleti jogait megsértette. A Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének a) pontja alkalmazásával a jogsértést megállapította, és az e) pont alapján alkalmazandó Ptk. 355. §-ának (1) és (4) bekezdése alapján az alperest 300 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezte. Álláspontja szerint a kegyeleti szertartás megismételhetetlensége megalapozta a felperes nem vagyoni kártérítés iránti igényét, amelynek mértékét a körülményekre tekintettel és a szertartás megismételhetetlensége miatt mérlegeléssel 300 000 forinttal látta kiküszöbölhetőnek.

Az alperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és a kártérítés összegét 100 000 forintra és annak kamatára leszállította. Egyúttal kötelezte a felperest 2000 forint másodfokú perköltség megfizetésére. A jogerős ítélet álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a nem vagyoni kárpótlás mértékét eltúlzott összegben állapította meg, nem vette ugyanis kellő súllyal figyelembe azt, hogy a felperes által kifogásolt színű gépkocsi nem a gyászszertartás részeként tartózkodott a helyszínen, hanem a megállapodásnak megfelelően a gyászszertartást követően az urna elszállítása céljából jelent ott meg. Ezt a körülményt is mérlegelve úgy ítélte meg, hogy a felperest ért nem vagyoni hátrány 100 000 forint kárpótlással kiküszöbölhető:

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása érdekében a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélettel megállapított kártérítés összege sérti a Ptk. 355. §-ának (4) bekezdésében írt rendelkezést és ellentétes az Alkotmánybíróság 34/1992. (VI. 1.) AB határozatával. E határozatból is levezethető az, hogy a személyiséget ért sérelmeket nem lehet kisebb súlyúnak tekinteni, mint a vagyoni érdeksérelmeket. A jogerős ítélet által kártérítésként megítélt összeg az általa elszenvedett sérelmek súlyát tekintve megalázóan alacsony, ezért önérzetének, kegyeleti jogának sérelmét nem küszöbölte ki, inkább súlyosbította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!