T/18816. számú törvényjavaslat indokolással - a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvénynek a vízkivételekkel összefüggő módosításáról

2017. évi.....törvény a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvénynek a vízkivételekkel összefüggő módosításáról

1. §

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 28/A. (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A jogszabály alapján engedély nélkül végezhető vagy bejelentéshez kötött tevékenységektől eltekintve vízjogi engedély szükséges

a) a vízimunka elvégzéséhez, a vízilétesítmény megépítéséhez és átalakításához (vízjogi létesítési engedély),

b) a vízilétesítmény használatbavételéhez és üzemeltetéséhez, a vízhasználathoz (vízjogi üzemeltetési engedély), és

c) a vízilétesítmény megszüntetéséhez (megszüntetési engedély)."

2. §

(1) A Vgtv. 29. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az előírt feltételek megléte esetén vízilétesítmény csak akkor létesíthető és üzemeltethető, valamint vízjogi engedélyt a hatóság csak akkor adhat ki, ha a vízilétestmény, a vízimunka, illetve a vízhasználat

a) nem veszélyezteti a vízkészlet védelméhez fűződő érdekeket, és

b) megfelel a vízimunkára, a vízilétesítmények megvalósítására, átépítésére és megszüntetésére, valamint üzemeltetésére és a vízhasználatok gyakorlására kiadott vízgazdálkodási, műszaki és biztonsági szabályoknak, a vízháztartás, vízminőség, felszín alatti és felszíni vizek védelmével összefüggő egyéb szabályozásnak."

(2) A Vgtv. 29. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő, aki az egyes törvényeknek a vízkivételekkel összefüggő módosításáról szóló 2018. évi ...törvény (a továbbiakban: Módtv.) hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha

a) a vízjogi engedélyezési kötelezettség a Módtv. hatálybalépését követően is fennáll,

b) a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2028. december 31-ig kérelmezi, és

c) az engedély megadásának feltételei fennállnak."

3. §

(1) A Vgtv. 45. § (7) bekezdése s) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Felhatalmazást kap a Kormány)

"s) a vízjogi engedély és bejelentés nélkül megkezdhető és folytatható tevékenységek körének, valamint ezekben az esetkörökben az utólagos hatósági ellenőrzés szabályainak, továbbá a vízügyi hatóságnak történő bejelentést követően megkezdhető és folytatható tevékenységek körének, valamint a bejelentés tartalmi elemeinek és a bejelentéssel érintett tevékenységek ellenőrzésére vonatkozó eljárás szabályainak;"

(rendeletben történő megállapítására.)

(2) A Vgtv. 45. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:

"(13) Felhatalmazást kap a települési önkormányzat, hogy rendeletben állapítsa meg - a vízügyi igazgatási szerv adatszolgáltatása alapján, a szennyezett területek kizárására is figyelemmel - azokat a területeket, amelyek esetében hatósági engedély nélkül, utólagos bejelentés mellett létesíthető felszín alatti vizet kitermelő vízilétesítmény."

4. §

A Vgtv. a következő 45/M. §-sal egészül ki:

"45/M. §

(1) E törvénynek a Módtv.-vel megállapított 28/A. § (1) bekezdését, 29. § (1) és (7) bekezdését a Módtv. hatálybalépésekor első fokon még el nem bírált ügyekben és a megismételt eljárásokban is alkalmazni kell.

(2) A 2016. június 3-át követően indult, házi vízigény kielégítését biztosító kutak fennmaradási engedélyezési eljárása során befizetett illetéket, valamint igazgatási szolgáltatási díjat - amennyiben a kút a Módtv. és a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló kormányrendelet szerint már nem engedélyköteles vízilétesítmény - a kérelmező részére a Módtv. hatálybalépésétől számított harminc napon belül vissza kell fizetni."

5. §

Ez a törvény 2018. március 15-én lép hatályba.

INDOKOLÁS

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

A törvényjavaslat célja olyan szabályozás kialakítása, amely 80 méteres kútmélységig nem teszi szükségessé sem engedélyezési, sem bejelentési eljárás lefolytatását. Ennek megfelelően engedély és bejelentés nélkül létesíthető a 80 m-nél sekélyebb és házi vízigényt meg nem haladó vízkivételt biztosító vízilétesítmény. Az engedélyezési kötelezettség fenntartása szükséges azonban a) a hideg és termálkarszt készletekbe (víztestekbe) történő beavatkozás vagy a vízbázisok védőterületének érintettsége esetén mélységtől és vízmennyiségtől függetlenül, valamint b) mélységtől és vízmennyiségtől függetlenül a gazdasági célú vízkivételek esetében. Az erre vonatkozórészletes szabályokat a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló kormányrendelet fogja meghatározni.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

1. §

A vízjogi engedélyezési kötelezettségre vonatkozó rendelkezések módosítása szükséges, mivel utalni kell azokra a jogszabályban rögzített esetekre, amelyek során a vízilétesítmény létesítéséhez, átalakításához, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez sem engedély, sem bejelentés nem szükséges.

A Vgtv. vízgazdálkodási hatósági jogkört szabályozó, 2018. január 1-jétől hatályos rendelkezéseinek összhangba hozása az engedély és bejelentés nélkül végezhető, ingyenes vízkivételt biztosító szabályokkal.

2. §

A vízkészlet-gazdálkodás ellátásának érdekében rögzíteni szükséges, hogy az engedély nélkül

létesíthető vízilétesítmények esetében is biztosítani kell a vízkészletek védelméhez fűződő érdekeket, és a vízgazdálkodási, műszaki, biztonsági és vízvédelmi szabályokat.

Az illegálisan létesített, továbbra is engedélyköteles vízkivételt biztosító vízilétesítményeknél a bírságmentes engedélyezésre vonatkozó moratórium 2018. december 31. napjáról 2028. december 31. napjáig kerül meghosszabbításra. Egyúttal ez vonatkozik a 2016. június 3. után

(ekkor került bele a Vgtv. a tárgyi rendelkezés) engedély nélkül, vagy attól eltérően létesített

vízkivételi létesítményekre is.

3. §

Felhatalmazó rendelkezések egyrészt a Kormány részére a vízjogi engedély és bejelentés nélkül megkezdhető és folytatható tevékenységek körének és ezek részletszabályainak meghatározására, továbbá a helyi önkormányzatok részére azoknak a területeknek a meghatározására, amely a területek esetében hatósági engedély nélkül, utólagos bejelentés mellett létesíthető felszín alatti vizet kitermelő vízilétesítmény.

4. §

Átmeneti rendelkezés, amely egyrészt a korábban befizetett illeték, igazgatási szolgáltatási díj visszafizetéséről, másrészt a jelenleg folyamatban lévő ügyekben való alkalmazásról rendelkezik.

5. §

Hatályba léptető rendelkezés

Tartalomjegyzék