Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.4.160 A sztrájkról szóló törvény rendelkezései nem korlátozzák a munkáltatót abban, hogy a veszteségeinek csökkentésére a nem sztrájkoló munkavállalóit olyan feladatok ellátására utasítsa, amelyek egyébként a sztrájkban részt vevő munkavállalói munkakörébe tartoznak. Ennek keretében nem kizárt az sem, hogy a nem sztrájkoló munkavállalói részére rendkívüli munkavégzést rendeljen el. Ez nem tekinthető a sztrájkban részt vevő munkavállalók elleni kényszerintézkedésnek, a feleket terhelő együttműködési kötelezettség megszegésének [1989. évi VII. tv. 1. § (2) és (3) bek., Mt. 126. § (1) és (2) bek.].

A kérelmező 1999. január 4-én nulla órától sztrájkot hirdetett a kérelmezett területén. A kérelmező a sztrájk ideje alatt az Mt. 23. §-ában foglaltak alapján szakszervezeti kifogást nyújtott be a kérelmezetthez a vezérigazgatóság azon intézkedése ellen, amely szerint a munkabeszüntetést az abban részt vevő munkavállalók leváltásával, illetve második munkavállaló (sztrájktörő) alkalmazásával kívánja akadályozni, sőt meghiúsítani.

Az eredménytelen egyeztetést követően a bírósághoz fordult annak megállapítása iránt, hogy a kérelmezett átvezénylésre irányuló kényszerintézkedése jogellenes és kérte, hogy a bíróság a kérelmezettet tiltsa el az intézkedés alkalmazásától.

A munkaügyi bíróság a végzésével a kérelmező által előterjesztett szakszervezeti kifogást elutasította.

Megállapította, hogy a kérelmező a szakszervezeti kifogás előterjesztése során az Mt. 23. §-ának (4) bekezdésében foglalt határidőket betartotta, ezért a kifogást érdemben bírálta el.

A kérelmező azt állította, hogy az átvezényléssel kapcsolatos utasítást a területi igazgatóságok részére a kérelmezett szóban közölte, azt azonban indirekt módon az általa becsatolt négy okirat bizonyítja.

A bíróság megállapította, hogy a bizonyítékként csatolt jogi állásfoglalást tartalmazó távirat, a sztrájk ideje alatt munkát végző munkavállalók díjazására vonatkozó általános eligazítás, valamint a szakszervezeti kifogással kapcsolatos egyeztetésről felvett - 1999. január 4-én kelt - jegyzőkönyv nem tartalmaz a munkavállalók átvezénylésére vonatkozó utasítást. Rámutatott arra, hogy a jogszerű sztrájk kizárólag a munka beszüntetésére jogosítja fel az abban részt vevő munkavállalókat. A törvény nem ad felhatalmazást a sztrájkoló munkavállalónak a munkáltató rendelkezési jogának megakadályozására, a munkavégzés tárgyi eszközeinek birtokbavételére. Következésképpen a sztrájkoló munkavállaló nem akadályozhatja meg, hogy az általa használt munkaeszközzel más munkavállaló a munkáltató utasítására munkát végezzen.

A kérelmező a kifogásban a kérelmezettől az eredeti vezénylés szerinti személyek munkába állásának biztosítását kérte. A bíróság álláspontja szerint ez a kérelem önmagának is ellentmond. A sztrájkoló munkavállaló ugyanis nem állt szolgálatba, amennyiben ugyanis a munkát felveszi, már nem sztrájkolónak, hanem munkavégzésre kötelezett munkavállalónak minősül.

Mindezek alapján a bíróság megállapította, hogy nem volt olyan munkáltatói intézkedés, amelynek visszavonására a munkáltató kötelezhető lenne. Az átvezénylésre vonatkozó intézkedést egyébként is kizárólag a sztrájkban részt nem vevő munkavállaló sérelmezhetné, egyéni jogvita keretében.

A végzés ellen előterjesztett fellebbezésében a kérelmező arra hivatkozott, hogy a kérelmezett megsértette a Munkáltatói Utasítás több pontját, amely szerint a szolgálat átadása-átvétele munkavégzési kötelezettséget jelent. Amennyiben a munkáltató a munkavállalót erre a tevékenységre kötelezi, akadályozza annak a sztrájkban való részvételét.

A másodfokú bíróság a végzésével helybenhagyta az elsőfokú bíróság végzését. Az indokolás szerint a bíróság a bizonyítékok mérlegelésével a tényállást megfelelően állapította meg, és helytálló az arra alapított érdemi döntése is. A sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény 1. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint a sztrájkban való részvétel önkéntes, ezért a munkáltató nem kényszerítheti a sztrájkban részt vevő munkavállalóit a sztrájktól való tartózkodásra. A kérelmező semmivel nem bizonyította, hogy a kérelmezett ezzel ellentétben járt el. A munkáltatónak ugyanakkor kötelessége a sztrájkban részt venni nem szándékozók foglalkoztatása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!