Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21064/2013/4. számú precedensképes határozata jogalap nélküli gazdagodás tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 95. §] Bírók: Gyöngyné dr. Kovács Gabriella, Kiss Gábor, Orosz Árpád

A határozat elvi tartalma:

A kút az ingatlan alkotórészének minősül.

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Törvényszék G.40017/2012/21., Székesfehérvári Törvényszék G.40017/2012/1., Pécsi Ítélőtábla Gf.30479/2012/5., Fővárosi Ítélőtábla Pf.22282/2012/6., *Kúria Pfv.21064/2013/4.*, Kúria Pfv.21596/2013/16.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Pfv.I.21.064/2013/4. szám

A Kúria a Hári Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Hári Tibor ügyvéd által képviselt felperesnek, a dr. Bárdos & Erdélyi Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Bárdos László ügyvéd által képviselt I. rendű, II. rendű, III. rendű a dr. Szabó Klára Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Szabó Klára ügyvéd által képviselt IV. rendű alperes ellen jogalap nélküli gazdagodás és más igények iránt a Zalaegerszegi Törvényszék előtt 4.G.40.017/2012. számon folyamatban volt és a Pécsi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Gf.IV.30.479/2012/5. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen a felperes részéről 25. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Pécsi Ítélőtábla Gf.IV.30.479/2012/5. számú jogerős ítéletét hatályában fenntartja.

A le nem rótt 3.500.000 (Hárommillió-ötszázezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes tulajdonában álló p-i 1. számú ingatlanon volt a IV. rendű alperes kezelésében lévő H-07 jelű meddő CH-kút. A felperes a kutat termálkúttá kívánta alakítani, a beruházás érdekében 2001. augusztus 14-én a IV. rendű alperessel szerződést kötött a kút ideiglenes átadásáról két évre azzal, hogy a felperes az átalakítást saját felelősségére és költségére végzi el. Az illetékes bányakapitányság engedélyezte a meddő kút felszámolását, hozzájárult termálvíz-kúttá való átalakításához, ehhez az illetékes vízügyi igazgatóság a felperes részére vízjogi létesítési engedélyt adott. A IV. rendű alperes a kút lezárását elvégezte, a bányakapitányság megállapította a kút bányászati jellegű bezárását. Ezt követően a felperes saját beruházásában a kutat termálvíz-kúttá alakította át.

2005. november 16-án a felperes és az I. rendű alperes "szindikátusi szerződésnek" nevezett megállapodást kötött, amelyben úgy rendelkeztek, hogy a felperes elad az I. rendű alperesnek 7,07 hektár területet bruttó 45.000.000 forintért, míg az I. rendű alperes a termálfürdőt a legrövidebb időn belül megnyitja. A felperes vállalta, hogy az általa készített termálkút használati jogát az I. rendű alperes részére biztosítja, a kutat az I. rendű alperes fogja működtetni és viseli az ezzel járó költségeket. Az I. rendű alperes egyúttal kötelezettséget vállalt a termál-program megvalósítása további költségeinek biztosítására és a 45.000.000 forint átutalására a képviselő-testület jóváhagyását követően.

2005. december 22-én a felek újabb szindikátusi szerződést írtak alá. A szerződésnek a II. és III. rendű alperesek is a résztvevői voltak mint egy később alapítandó beruházó gazdasági társaság leendő tulajdonosai. A szerződésben megállapították, hogy a kút használati jogát a felperes megszerezte, beszerezte a vízjogi létesítési engedélyt is, majd a kutat termálkúttá alakította át és megkezdte a termálmedence kivitelezését. A projekt megvalósításának finanszírozásához azonban magántőke bevonása vált szükségessé, ezért kötötték a korábbi szindikátusi szerződést, amelyet a felperes képviselő-testülete jóváhagyott és az I. rendű alperes 45.000.000 forintot 2005. november 24-én a részére átutalt. A szerződésben egyebek mellett a felek a termálkút kizárólagos használati jogának ellenértékét 1 forintban határozták meg; kijelentették, hogy azt az I. rendű alperes működteti "húzza annak hasznait és viseli annak terheit". A szerződésben a kutat K-02 jelű termálkútként nevezték meg.

A második szindikátusi szerződés V. pontjában a felek kijelentették, hogy a p-i 1. számú ingatlan - amelyen a kút áll - a felperes tulajdonában áll, annak termálvíz-termelési célú átképzése megtörtént, a felperes rendelkezik a kút használati jogával és kialakította azt a vezetékrendszert, amely alkalmas a kútból kinyert termálvíz eljuttatására a kialakítandó szabadtéri termálmedencéhez.

A szindikátusi szerződések megkötése után a felperes a 2006. augusztus 25-én létrejött, majd 2006. szeptember 6-án módosított adásvételi szerződéssel, továbbá a 2006. szeptember 6-án kelt adásvételi szerződéssel eladta az I. rendű alperesnek a termálfürdő létesítésére szolgáló ingatlanokat. 2006. augusztus 22-én a felperes a perbeli 1. számú ingatlant a II. rendű és a III. rendű alperes részére értékesítette 1.000.000 forint vételár fejében. E szerződésben a felek rögzítették, hogy a vételárat az okirat aláírásának napján a II. és III. rendű alperesek a felperesnek megfizették, a vételár hiánytalan kifizetését a felperes a szerződés aláírásával kifejezetten elismerte, az ingatlant a II. és III. rendű alperes birtokába bocsátotta.

Az I. rendű alperes a termálfürdő beruházását befejezte, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozatával a vizilétesítmények üzemeltetéséhez az I. rendű alperes számára vízjogi üzemeltetési engedélyt adott. A hatóság megállapította, hogy a megépült úszómedence, gyermekmedence, macifigurás medence és három darab kísérleti medence vízellátása a K-02 számú termálkútból és a közüzemi hálózatról történik, a termálkút az 1. számú ingatlanon létesült. Az I. rendű alperes a termálfürdőt 2009-ben megnyitotta.

Utóbb a felperes önkormányzat tisztázni kívánta a kút tulajdoni helyzetét és elérni, hogy a tulajdonos azt a tulajdonába adja.

Az I. rendű alperes maga is tájékoztatást kért a kút tulajdonjogi helyzetéről. 2009. február 12-én részére a meddő CH-kutak vagyonkezelői jogait gyakorló közhasznú korlátolt felelősségű társaság úgy nyilatkozott, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. állásfoglalása szerint a H-07 jelű meddő kút a Magyar Állam tulajdona, és a vagyonkezelő a közhasznú Kft.

2009. március 19-én a felperes e közhasznú társasághoz fordult és kérte a tulajdonjog térítésmentes átadását.

2010. július 6-án a közhasznú Kft. az I. rendű alperest arról tájékoztatta, hogy a birtokába jutott dokumentumok alapján a kút szerepelt a IV. rendű alperes apportjegyzékében, továbbá a KVI és a közhasznú Kft. közti 2005. augusztus 31-én létrejött vagyonkezelési szerződés IV. rendű alperes által összeállított mellékletében is, ezért a társaság kérelmet nyújtott be a kút állami vagyonkataszterből történő kivezetése iránt az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez.

2010. szeptember 6-án a IV. rendű alperes és az I. rendű alperes adásvételi szerződést kötött. A szerződéssel a IV. rendű alperes eladta az I. rendű alperesnek az 1. számú ingatlanon található H-07 megnevezésű kútberendezést 3.000.000 forint nettó vételárért. A szerződésben a IV. rendű alperes kijelentette, hogy a kút a tulajdonát képezi, így jogosult a tulajdonosi jogok teljes körű gyakorlására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!