Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2007.9.293 Az opciós szerződésben megjelölt vételárnak az eladó tartozásával azonos összegű meghatározása önmagában nem eredményezi a szerződés semmisségét - A vételár és a vétel tárgyának forgalmi értéke közötti feltűnő értékaránytalanság azonban a vételi jog gyakorlása folytán létrejött adásvételi szerződés érvénytelenségét jelenti [Ptk. 200. §, 201. §].

A felperesek a 2003. február 28. napján létrejött adásvételi szerződéssel 4 200 000 forintért megvásárolták a perbeli ingatlant. Az eredetileg 28 m2 alapterületű lakóház bővítésével és tetőtér beépítéssel egy 70 m2 alapterületű lakóházat kívántak kialakítani.

A felperesek az építési munkák elvégzéséhez megfelelő pénzeszközökkel nem rendelkeztek, ezért hitelt kívántak igénybe venni. Ennek érdekében többször is megkeresték a II. r. felperes gyermekkori ismerősét, az I. r. alperest, aki azonban nem adott kölcsönt a felpereseknek.

A felperesek bankhitelhez sem tudtak hozzájutni, mert BAR listára kerültek.

A felpereseknek ahhoz, hogy hitelhez jussanak, rövid időre pénzre volt szükségük. Ezért az I. r. alperessel 2003. október 30-án kölcsönszerződést kötöttek. Eszerint az I. r. alperes 3 300 000 forintot adott kölcsön a felpereseknek, mely a szerződés szerint a felek által megállapított évi 20%-os kamatösszeget is tartalmazta. A felperesek 2003. november 30-áig vállalták a 3 300 000 forint visszafizetését.

Ugyanezen a napon, 2003. október 30-án a felek opciós szerződést is kötöttek a 3 300 000 forint összegű rövid lejáratú kölcsönszerződés biztosítására. A felperesek az I. r. alperesnek 2003. december 15-éig vételi jogot engedtek 3 300 000 forint vételár ellenében a perbeli ingatlanra. A szerződés szerint az I. r. alperes vételi jogát csak abban az esetben gyakorolhatta, ha az adósok a kölcsönszerződésben vállalt fizetési kötelezettségüknek határidőre nem tesznek eleget.

A felperesek az I. r. alperestől felvett összeget az ingatlan további építésére fordították.

A felperesek a kölcsönvett összeget nem fizették vissza, ezért az I. r. alperes 2003. december 3-án bejelentette, hogy él vételi jogával. Tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba 2003. december 8-án bejegyezték.

A felperesek a 2003. december 12. napján előterjesztett keresetükben az opciós szerződést a Ptk. 201. § (2) bekezdése alapján, a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti feltűnően nagy értékkülönbség miatt megtámadták. Kérték a szerződés érvénytelenségének a megállapítását, az eredeti állapot helyreállítását akként, hogy az I. r. alperes tulajdonjogát töröljék az ingatlan-nyilvántartásból, míg a felperesek megfizetnek az I. r. alperesnek 3 300 000 forintot és ezen összeg 2003. december 1. napjától a kifizetésig járó, a költségvetési törvényben meghatározott mértékű késedelmi kamatát.

Az I. r. alperes 2004. március 16-án megkísérelte az ingatlan birtokbavételét. A felperesek ennek megakadályozása érdekében 2004. március 17-én közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatot tettek. Ebben elismerték, hogy az I. r. alperesnek 4 800 000 forinttal tartoznak.

A felperesek továbbra sem tudtak kölcsönhöz jutni, ezért az I. r. alperestől felvett kölcsönt nem tudták visszafizetni. Az I. r. alperes 2004. április 19-én az ingatlant önkényesen birtokba vette, majd a 2004. május 27-én létrejött szerződéssel 5 200 000 forint vételárért azt a II. és III. r. alpereseknek adta el. Az ingatlant jelenleg is a II. és III. r. alperesek tartják birtokukban.

A felperesek állították, hogy az I. r. alperes nem 3 300 000 forintot, hanem csak 3 000 000 forintot adott kölcsön, havi 10%-os kamatra. A 300 000 forint tehát a tőkeösszeg egy hónapra járó kamata volt. A per során azonban a kölcsönszerződést nem vitatták, elismerték, hogy az I. r. alperesnek 3 300 000 forinttal, valamint ezen összeg 2003. november 30. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes késedelmi kamataival tartoznak (40. sorsz. jkv. és 59. sorsz. előkészítő irat).

A felperesek keresetükben az opciós szerződés érvénytelenségének a megállapítását kérték arra hivatkozással, hogy az uzsorás, a jóerkölcsbe ütközik és színlelt. Megtámadták a tartozáselismerő nyilatkozatot a Ptk. 210. § (4) bekezdése alapján.

Az I. r. alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Azt állította, hogy a felpereseknek 3 300 000 forint kölcsönt adott. Álláspontja szerint a kölcsönszerződés opciós szerződéssel biztosítható, az nem ütközik jogszabályba, nem színlelt. A II. és III. r. alperesek ellenkérelme is a kereset elutasítására irányult. Állították, hogy az ingatlan megvásárlását követően azon jelentős beruházásokat végeztek.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a felek között 2003. október 30. napján megkötött kölcsönszerződés és opciós szerződés, valamint a 2004. március 17-én létrejött megállapodás semmis.

Indokolása szerint a felek közötti szerződések esetleges semmisségét hivatalból vizsgálta. A 10%-os ügyleti kamat kikötését az elfogadott erkölcsi normákkal ellentétesnek találta, megítélése szerint ez tisztességtelennek minősül. Ezért a kölcsönszerződés semmisségét hivatalból állapította meg.

Álláspontja szerint az opciós szerződés azért semmis, mert a vételárnak a vagyontárgy forgalmi értékéhez kell igazodnia és nem határozható meg az adós tartozásának összegében. Érvénytelen az olyan kikötés, ahol a hitelező az adott vagyontárgy tulajdonjogát opciós jog kikötése alapján a fennálló követelése fejében elszámolási kötelezettség nélkül szerzi meg.

A 2004. március 17. napján létrejött közjegyzői okiratba foglalt megállapodást azért tartotta semmisnek, mert a felperesek azt kényszer, fenyegetés hatása alatt tették.

A szerződések érvénytelenségének okát oly módon küszöbölte ki, hogy a vételi jog érvényesítésének időpontjában az ingatlan forgalmi értékét 5 200 000 forintban állapította meg. Ebből levonva a felperesek tartozását, az I. r. alperest 2 096 371 forintra és ezen összeg 2003. december 8. napjától járó késedelmi kamatának a megfizetésére kötelezte.

A felperesek és az I. r. alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és megállapította, hogy a 2003. október 30. napján megkötött kölcsönszerződésnek a kamatkikötésre vonatkozó rendelkezése semmis. Az I. r. alperes által a felperesnek fizetendő összeget 3 549 371 forintra és ennek az elsőfokú ítéletben meghatározott mértékű kamatára emelte fel.

A jogerős ítélet indokolása szerint a kölcsönszerződésnek csupán a kamat kikötésére vonatkozó rendelkezése érvénytelen. A felperesek által végzett beruházásokat követően az ingatlan forgalmi értékét 6 653 000 forintban állapította meg az aggálytalanul elfogadható szakértői vélemény alapján.

Miután álláspontja szerint az eredeti állapot nem állítható helyre, az érvénytelenségi ok kiküszöbölésével kapcsolatban az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ítélet ellen - annak megváltoztatása és a kereset elutasítása, ennek hiányában annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása érdekében - az I. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Ebben kifejtette, hogy az eljárt bíróságok a tényállást hiányosan állapították meg, amely a jogvita eldöntését érdemben és az I. r. alperesre hátrányosan befolyásolta. Nem vették figyelembe, hogy a felpereseknek a kölcsön visszafizetésére reális esélyük nem volt, fizetőképességük tekintetében megtévesztették az I. r. alperest. A feltűnően nagy értékkülönbség vizsgálatánál a szerződéskötés körülményei és sajátosságai körében értékelendő lett volna a felperesek eljárásának jóhiszeműsége.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!