Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Mf.631971/2006/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 81. §, 244. §, 253. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 102. §] Bírók: Albrechtné dr. Viniczai Éva, Kovács Tamás, Vrábl Eszter

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.4630/2003/59., *Fővárosi Törvényszék Mf.631971/2006/3.*, Kúria Mfv.10122/2007/4.

***********

FŐVÁROSI BÍRÓSÁG

mint másodfokú bíróság

49.Mf.631971/2006/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság a személyesen eljárt felperes neve ... szám alatti lakos/ felperesnek, a dr. Györki Mónika ügyvéd /1144 Budapest, Szentmihályi út 27. VII/191./ által képviselt ...A/alperes címe/ alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 8.M.4630/2003/59. sorszámú ítélete ellen az alperes részéről 60. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés, a felperes részéről 49.Mf.631971/2006/2. szám alatt előterjesztett csatlakozó fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t .

A Fővárosi Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, a fellebbezett részében részben megváltoztatja. A kártérítés összegét 1,921.308.- /Egymillió-kilencszázhuszonegy-ezerháromszáznyolc/ forintra és ezen összeg 2005. január 1-től a kifizetésig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatára; a nem vagyoni kártérítés összegét 500.000.- /Ötszázezer/ forintra leszállítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 746.000.- /Hetesszáznegyven-

hatezer/ forint együttes első- és másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetének részben helyt adva kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 8,895.455.-Ft. kártérítést kamatokkal, továbbá 1,000.000.-Ft. nem vagyoni kártérítést; a felperes ezt meghaladó keresetét elutasította. Az alperest 28.125.-Ft. ÁFA tolmácsdíjban is marasztalta.

Indokolásában kifejtette azt, hogy a felperes 1992-től állt az alperes alkalmazásában szerkesztő-riporter munkakörben. A 2000. március 1-én kelt munkaszerződés-módosítás értelmében a felperes személyi alapbére 220.000.-Ft/hó. volt, amely 1999. szeptember 15-től kezdődően nem változott. A munkaszerződés szerint 2000. április 30-ig a felperes jogosult volt mpra, a 2000. május 31-én kelt munkaköri leírás szerint pedig a felperes részére a mp "adható".

A felperes 2003. október 2-án kelt keresetében vagyoni és nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest, annak a hátrányos megkülönböztetésnek a kapcsán, hogy 1999. szeptember 15-től kezdődően az alperes nem emelte a munkabérét, ezért a hasonló munkakörben dolgozók munkabére és az ő 220.000.-Ft-os személyi alapbére közötti különbséget igényelte, ezen túlmenően 2000. január 1-től az ítélethozatalig havi 150.000.-Ft-os híradói pótlékot, 50.000.-Ft-os teljesítménypótlékot /utóbb mpként nevesített pótlékot/ igényelt. Ezen túlmenően 2,000.000.-Ft. egyéb "általános vagyoni kártérítés" megfizetését kérte azért, mert az alperes 14 hónap alatt csupán egyszer küldte ki külföldi tudósításra, valamint nem biztosította számára a magasabb munkakörbe lépés lehetőségét. Végül 12,000.000.-Ft. nem vagyoni kártérítést is igényelt azért, mert az alperes 2004. június 3-tól december 2-ig nem biztosította a munkavégzési lehetőségét; 1999-től kezdődően a jutalmazásból kizárta; korlátozta vélemény-nyilvánítási szabadságát, beadványait nem vizsgálta ki, azokra nem válaszolt; az általa benyújtott elnöki pályázat miatt hátrányos megkülönböztetésben részesítette; valamint az általános vagyoni kár indokaként már felhozott két ok miatt is. Az alperes a kereset elutasítását kérte, tagadta a negatív diszkriminációt és utalt arra, hogy a felperes igényei a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozó, nem kötelezően adandó juttatások.

Az elsőfokú bíróság részben találta a keresetet alaposnak. A felperes bérkülönbözet iránti igényével kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy - noha a felperes a felelős szerkesztők munkabérével történő összehasonlítást kérte - a tanúvallomások értelmében és a felperes munkaszerződése szerint is ő szerkesztő-riporter munkakört töltött be, bár kétségtelen, hogy a felperes felettese, gy tanú szerint a külpolitikai szerkesztők között nincsen olyan, aki a felperesnél képzettebbnek, tapasztalatlanabbnak minősülne, ezért a felperes munkabérét a hozzá hasonló munkakörben dolgozó munkavállalók közül is a magasabb bérezésben részesülő munkavállalókéhoz kellett hasonlítani. Ehhez az alperes által 58., valamint 59/A/1. szám alatt csatolt kimutatást, illetve a 2001-es és 2002-es évek tekintetében az Állami Számvevőszék részére készített jelentés 9/F/1. alatt csatolt kivonatát használta fel oly módon, hogy - figyelemmel z alperesi elnök tanúvallomására is - a pótlékokat a személyi alapbérrel egyezően kezelte, azok összegét összeszámította. Ennek alapján megállapította azt, hogy 2001-ben több olyan összehasonlítható munkavállaló is volt, aki pótlékkal együtt 300.000.-Ft-ot meghaladó jövedelemmel rendelkezett, 2002-ben voltak olyan szerkesztők, akiknek a munkabére 350.000 - 400.000.-Ft. volt. Így a felperesnek 2001-ben július 1-től /a felperesi igény jogalapját megalapozó Mt. 142/A. § hatálybalépése napjától/ kezdődően havonta legalább 280.000.-Ft-ot, 2002-ben a teljes évre legalább havi 340.000.-Ft-ot kellett volna kapnia. 2003-ban három olyan szerkesztő is volt, akinek a munkabére a 400.000.-Ft-ot elérte, így erre az évre felperest legalább 400.000.-Ft. munkabér megillette volna, ugyanígy számolta el a 2004-es évre vonatkozó bérkülönbözetet, 2005. évre pedig a felperes havi 220.000 Ft-tal szemben havi 450.000.-Ft-ot tartott elérhető keresetnek. Így a teljes elmaradt bérkülönbözet összege 2001. július 1-től 2005. december 31-ig 8,895.455.-Ft., amelynek megfizetésére a középarányos időtől számított kamatokkal együtt kötelezte az alperest. Ítéletében úgy rendelkezett, hogy a híradós pótlék és műszakpótlék, valamint a teljesítménypótlék iránti igényt megalapozatlannak találja és elutasítja, az egyéb kártérítésként megjelölt 2,000.000.-Ft-os igénnyel pedig érdemben azért nem foglalkozott, mert egyrészt annak pontos jogalapját a felperes nem jelölte meg, másrészt olyan okokra is hivatkozott, amelyeket a nem vagyoni kártérítés jogalapjánál is kért figyelembe venni.

A nem vagyoni kártérítés jogalapját részben találta megalapozottnak, összegszerűségében azonban az igényt eltúlzottnak találta. Az alperes ugyanis azzal, hogy figyelmen kívül hagyta az Mt. 142/A. §-ában foglaltakat, az egyenlő bánásmód követelményét megsértette, amit nem kizárólag vagyoni kártérítéssel lehet kompenzálni, hiszen a sérelem megvalósulásának körülményei megalapozhatják a nem vagyoni kártérítést is. Utalt a 34/1992. /VI.1./ alkotmánybírósági határozatra és kifejtette, hogy ha az egyenlő bánásmód követelményének megsértése egyúttal az emberi méltósághoz való jogot is sérti, az megalapozhatja a nem vagyoni kárigényt. A jelen perbeli esetben a felperes 6 éven keresztül nem részesült béremelésben, indokolás nélkül maradt ki éveken keresztül a jutalmazásokból is, ez az alperesi eljárás pedig alkalmas volt arra, hogy a munkavállaló emberi méltósághoz való jogát sértse, hiszen annak egyik módja éppen a munkavégzés. De az alperes a munkához való alkotmányos alapjogát is megsértette a felperesnek akkor, amikor - egyértelműen azért, mert a felperes 2004. június 3-án egy értekezleten szakmailag kritikai észrevételeket tett - másnaptól nem engedélyezte a munkavégzését a híradóban. Ezért a felperes közel fél éven keresztül, bár megkapta a munkabérét, munkát nem végezhetett, amire az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a munkáltatónak még abban az esetben sem lett volna lehetősége, ha a felperes magatartása a munkatársaival szemben valóban összeférhetetlen lett volna. 2004. december 2-tól az alperes ismételten beosztotta munkavégzésre a felperest, azonban a magasabbnak minősülő KÜL A beosztás, - amit korábban zömében ellátott - helyett leggyakrabban a KÜL C beosztásban foglalkoztatta, anélkül, hogy ennek bármi indokát adta volna, ami rendeltetésellenes joggyakorlásnak minősül. Mindezen alperesi magatartások, továbbá az, hogy ezek követelményeként a felperesnél és házastársánál is egészségügyi problémák jelentkeztek, a nem vagyoni kártérítést megalapozzák. Nem bizonyította viszont a felperes azt, hogy konkrét magasabb munkakörbe történő előlépését akadályozta volna meg az alperes, illetőleg, hogy az alperes a felperessel szemben az általa benyújtott elnöki pályázat miatt alkalmazott volna bármiféle retorziót, ezért nem vagyoni kártérítés alapjául ezen körülmények nem szolgálhatnak. Így összességében az igényelt 12,000.000.-Ft-tal szemben 1,000.000.-Ft-ot talált arányban állónak az ítélet hozatalkori értékarányok alapján.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!