Tippek

Pertörténet AI-összegzése

Az AI egy per teljes lefolyását, tehát az ügyben született valamennyi (első-, másodfokú, felülvizsgálati, alkotmánybírósági stb.) határozatot összefoglalja egy rövid, jól strukturált dokumentumban.
Bővebben »

AI-csevegés a jogszabállyal

Szabadszöveges kérdéseket tehetünk fel a jogszabályoknak. A válaszokat a Mesterséges Intelligencia a jogszabály normaszövegét értelmezve fogja megadni.
Bővebben »

Elgépelés kijavítása AI-jal

Ha esetleg elgépelte a keresett kifejezést, kijavítja Önnek az AI!

Bővebben »

AI-szinonimák a keresésben

Kereséskor az "AI-szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

Bővebben »

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

Bővebben »

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. Bővebben »

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). Bővebben »

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

Bővebben »

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

Bővebben »

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

Bővebben »

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

Bővebben »

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

Bővebben »

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. Bővebben »

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

Bővebben »

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

Bővebben »

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

Bővebben »

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

Bővebben »

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

Bővebben »

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

Bővebben »

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

Bővebben »

BH 2022.10.263 A felek személyében a végrehajtható okirat kiállítása előtt beállt változás esetén is határozni kell a jogutódlás megállapításáról, és ha ez a változás csak a végrehajtható okirat kiállítása után derült ki, a jogutódlás kérdésében a végrehajtást foganatosító bíróság dönt [1994. évi LIII. törvény (Vht.) 39. § (1) bek.].

A kijelölés alapjául szolgáló eljárás

[1] A közjegyző az általa kibocsátott és 2020. szeptember 11-én jogerőre emelkedett fizetési meghagyás alapján a végrehajtást kérő kérelmére 2021. augusztus 28-án végrehajtási lapot állított ki az adóssal szemben.

[2] Dr. Sz. P. I. önálló bírósági végrehajtó az előtte folyamatban volt végrehajtási eljárásban 2021. december 23-án arról tájékoztatta a fent nevezett közjegyzőt, hogy az adós 2021. július 13-án elhunyt.

[3] A közjegyző - a 2021. december 23-án meghozott és 2022. január 19-én jogerőre emelkedett végzésével megállapította hatáskörének hiányát, és az adós jogutódjának megállapítása iránti kérelmet a P.-i Járásbírósághoz mint a kérelem elbírálására hatáskörrel rendelkező bírósághoz rendelte áttenni. Döntését a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 39. § (1) bekezdésére és a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 174. § (1) bekezdésére alapította, továbbá hivatkozott a Kúria Pkk.I.24.746/2021/2. számú végzésében kifejtett indokokra.

[4] A Pásztói Járásbíróság a 2022. március 22-én kelt végzésével megállapította hatáskörének hiányát, és az eljáró "szerv" kijelölése végett elrendelte az iratoknak a Kúriához való felterjesztését. A végrehajtási ügyben eljárt önálló bírósági végrehajtó által beterjesztett iratanyag vizsgálata alapján megállapította, hogy jogutódlás megállapításának nincs helye, és a végrehajtási lap kiállítása a törvény megsértésével történt, ezért a Vht. 211. § (1) bekezdése szerint a végrehajtási lap visszavonásának van helye. Ezt azzal indokolta, hogy az adós a végrehajtás elrendelésének időpontjában perbeli jogképességgel nem rendelkezett, így a Vht. 9. §-a irányadó Pp. 33. §-a alapján a végrehajtási eljárásban félként nem szerepelhetett, s emiatt a közjegyző a végrehajtási lapot nem állíthatott volna ki. Ennek alátámasztásaként hivatkozott a Kúria Pkk.II.24.557/2019/2. számú végzésére. Hangsúlyozta: a közjegyző végzésében foglaltakkal szemben nem annak van jelentősége, hogy az adós haláláról a közjegyző mikor szerzett tudomást, hanem a halál bekövetkezése időpontjának.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!