Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.10.295 Tartás elmulasztásának vétségéért az elkövető csak akkor vonható felelősségre, ha a tartási kötelezettségét önhibájából nem teljesíti. Az önhiba negatív értékítéletet jelent, amely az elkövetőnek akár jogilag, akár erkölcsileg felróható.

Nem állapítható meg az önhiba, ha a kötelezett teljesítésre képtelen. Ilyennek kell tekinteni azt is, aki esetenként, lehetőségeihez képest végez alkalmi munkát, azonban az saját létfenntartásának biztosítására sem elegendő [1978. évi IV. tv. 196. § (1) bek.].

[1] A járásbíróság a 2013. április 17-én kelt, és ugyanakkor jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet tartás elmulasztásának vétsége miatt mint többszörös visszaesőt 1 évi - 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte, és kötelezte a bűnügyi költség megfizetésére.

[2] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás a következő.

[3] A terhelt - a bv. intézetbe kerülése előtt - munkanélküli volt, élettársa tartotta el, akinek 5 éves gyermekét együtt nevelték. A büntetés végrehajtása alatt a terhelt belső fürdőtakarítóként dolgozott.

[4] A terheltnek előző élettársi kapcsolatából egy kiskorú gyermeke született, aki után - a városi bíróság a 2009. május 13-án jogerős egyezséget jóváhagyó végzésével - 2009. május 1. napjával kezdődően havi 20 000 forint tartásdíjat volt köteles fizetni H. E.-né Sz. R. részére.

[5] A terhelt 2010. január hónapban 10 000 forintot, és négyszer 10 500 forintot, összesen tehát 52 000 forintot fizetett H. E.-né részére.

[6] H. E.-né 2009. június hónapban a terhelttel szemben végrehajtást kért, amely azonban eredménytelen maradt. A terhelt 2011. december 8. napjától szabadságvesztés büntetését töltötte.

[7] A bv. intézetből, ahol fürdőtakarítóként havi 19 500 forint rabkeresménye volt, háromszor 7000 forintot, összesen 21 000 forintot küldött H. E.-né részére.

[8] Az elsőfokú bíróság ítélete szerint a terheltnek 2009. június 1. napjától 2011. november 30. napjáig összesen 548 000 forint hátraléka keletkezett.

[9] A tartásdíjat 2009. november 30. napjától az állam folyósította H. E.-né részére.

[10] Az ítélet szerint a "hátralék tekintetében az önhiba megállapítható, mivel a vádlott egészséges, munkaképes, és a vádbeli időben alkalmi munkát is végzett".

[11] A terhelt terhére a megyei főügyészség a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

[12] A felülvizsgálati indítvány szerint a szabadságvesztés végrehajtásának próbaidőre történő felfüggesztésére az alapügyben eljárt bíróságnak nem volt törvényes lehetősége, ugyanis a bűncselekmény elkövetésekor a terhelttel szemben korábban kiszabott szabadságvesztés végrehajtása még nem fejeződött be.

[13] Ennek megfelelően indítványozta, hogy a Kúria a felfüggesztésre vonatkozó rendelkezést mellőzze, egyebekben a megtámadott határozatot hatályában tartsa fenn.

[14] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt változatlan tartalommal fenntartotta.

[15] A Kúria az ügyben nyilvános ülést tartott, ahol a Legfőbb Ügyészség képviselője az átiratban foglaltakkal egyezően nyilatkozott, indítványozva a szabadságvesztés próbaidőre történő felfüggesztésének mellőzését, egyebekben az elsőfokú bíróság határozatának hatályában fenntartását.

[16] A terhelt védője egyetértett a felülvizsgálati indítvánnyal, mindazonáltal aggályosnak tartotta az önhiba megállapítására vonatkozó elsőfokú bírósági megállapítást.

[17] A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint, részben alapos.

[18] A Be. 423. § (4) bekezdése értelmében a Kúria a megtámadott határozatot - az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel - csak a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében, és csak a felülvizsgálati indítványban meghatározott ok alapján bírálja felül, a terhelt terhére benyújtott felülvizsgálati indítvány esetén azonban a megtámadott határozatot a terhelt javára is megváltoztathatja. Ugyanakkor az (5) bekezdés akként rendelkezik, hogy a Kúria a megtámadott határozatot a 416. § (1) bekezdésének c) pontja alapján, vagyis eljárási szabályok megtartása szempontjából is felülvizsgálja, függetlenül attól, hogy az indítványt nem ebből az okból nyújtották be.

[19] A Be. 423. § (1) bekezdése szerint a felülvizsgálat során is irányadó tényállásból megállapítható, hogy a városi bíróság a 2007. május 24-én jogerős 7.Bk.124/2007/6. számú összbüntetési ítéletével 2 év 8 hónapi szabadságvesztés büntetést állapított meg, amelyből a terhelt 2009. január 7. napján feltételesen szabadult.

[20] Ugyanezen bíróság a terheltet a 2009. május 22. napján jogerős ítéletével lopás bűntette miatt mint különös visszaesőt 1 év 6 hónapi börtönbüntetésre ítélte.

[21] E büntetését 2011. december 8. napjától 2013. június 4. napjáig töltötte.

[22] A tartás elmulasztásának vétségét a terhelt 2009. május 15. és 2011. november 15. napja között - a feltételes szabadság tartama alatt - követte el, vagyis e tekintetben helytálló a felülvizsgálati indítvány azon megállapítása, amely szerint az alapügyben eljáró bíróság az elkövetéskor - és az elbíráláskor - hatályos 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 91. § (1) bekezdés c) pontjának kizáró rendelkezése ellenére, törvénysértő módon függesztette fel próbaidőre a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztés végrehajtását.

[23] A Be. 427. § (1) bekezdése szerint a Kúria a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatot megváltoztatja, és a törvénynek megfelelő határozatot hoz, ha a büntetés végrehajtását a Btk. 86. § -ában foglalt kizáró ok ellenére függesztették fel.

[24] A Be. 428. § (1) bekezdése értelmében viszont a Kúria a határozatot hatályon kívül helyezi, és a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságot új eljárásra utasítja, ha a 427. § (1) bekezdése szerinti határozat meghozatala az iratok alapján nem lehetséges.

[25] Az alapügyben eljárt elsőfokú bíróság a Be. 259. § (1) bekezdése alapján eljárva úgynevezett rövidített indokolással ellátott ítéletet szerkesztett, amelyből következik, hogy a Kúria számára nem álltak rendelkezésre azok a tények és adatok, amelyek a szabadságvesztés próbaidőre történő felfüggesztésére vonatkozó rendelkezés megalapozott mellőzéséhez, avagy a büntetés megváltoztatásához szükségesek.

[26] A bíróság rövidített ítélete értelemszerűen nem tartalmazza azokat a büntetéskiszabási tényezőket, amelyeket a bíróság a terhelt javára, illetve a terhére értékelt, és azokat a körülményeket sem, amelyek a szabadságvesztés próbaidőre történő felfüggesztéséhez vezettek.

[27] A felülvizsgálati eljárásban bizonyításnak nincs helye, ezért a Kúria nem kerülhetett abba a helyzetbe, hogy a felfüggesztésre vonatkozó rendelkezés mellőzéséhez szükséges adatokat, körülményeket feltárhassa, illetve azokat a megalapozott döntéshez szükséges mértékben megismerhesse.

[28] Nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény sem, hogy a terhelt perorvoslati nyilatkozatát alapvetően befolyásolhatta az a körülmény is, hogy a bíróság a vele szemben kiszabott szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre felfüggesztette.

[29] Végeredményben a Kúria nem volt abban a helyzetben, hogy az egyebekben megalapozott felülvizsgálati indítványban írtaknak megfelelően a megtámadott határozatnak a büntetés kiszabására vonatkozó rendelkezését megváltoztatva, a törvénynek megfelelő határozatot hozzon.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!