Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Gfv.30448/2008/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 123. §, 270. §, 368. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 117. §, 227. §] Bírók: Murányi Katalin, Török Judit, Vezekényi Ursula

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság P.88947/2005/12., Fővárosi Törvényszék Pf.637099/2006/21., *Kúria Gfv.30448/2008/5.*

***********

Gfv.XI.30.448/2008/5.szám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Benkőné dr. Valentinyi Ágnes ügyvéd (...) által képviselt N. L. (...) felperesnek a dr. Sárvári István ügyvéd (...) által képviselt A. Bt. (...) alperes ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Pesti Központi Kerületi Bíróság előtt 1.P.88.947/2005. szám alatt indított perében a Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság 2008. április 25-én kelt 53.Pf.637.099/2006/21. számú ítélete ellen a felperes részéről 18. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - a 2009. február 16. napján megtartott tárgyalás alapján - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Fővárosi Bíróság 53.Pf.637.099/2006/21. számú jogerős ítéletét hatályában fenntartja.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A jogerős ítéletben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából irányadó tényállás szerint a Pesti Központi Kerületi Bíróság 12.G.303.809/1993/53. számú - a Fővárosi Bíróság mint másodfokú bíróság 2.Gf.76.078/1999/8. számú helybenhagyó ítélete folytán - jogerőre emelkedett ítéletében kötelezte a jelen per felperesét, mint alperest 1.679.870 Ft és ez összeg után 1993. április 5-től a kifizetésig járó kamatok megfizetésére az A. Bt., jelen per alperese javára. A jogerős ítéleti tényállás szerint 1991-ben a G. Bt. részéről vállalkozóként N. S., megrendelőként pedig N. L. (jelen per felperese) szóbeli megállapodást kötött 14 db műanyag fröccsöntő szerszám elkészítésére, mely munkavégzés a vállalkozó részéről 1991. október 1-től 1992. július 31-ig tartott. A megrendelő 1992. folyamán 2.285.000 Ft vállalkozói díjat kifizetett a vállalkozó részére. 1993. február 25. napján a jelen per felperese és az alperes képviseletében N. S. megállapodást kötött, melyben a felperest megrendelőként az alperest pedig vállalkozóként jelölték meg, és az alperes, mint vállalkozó vállalta, hogy a G. Bt. által a szóbeli megrendelésre legyártott 14 db műanyag fröccsöntő szerszámot a megrendelő felperes tulajdonába adja 3.171.895 Ft + ÁFA (összesen: 3.964.868 Ft) áron. A felperes azonban a már megfizetett 2.285.000 Ft-on túl nem fizette meg a vállalkozói díjat az alperesnek, ezért a bíróság ítéletében - a szakvéleménnyel is alátámasztott - vállalkozói díj és a már kifizetett előleg különbözetének megfizetésére kötelezte a jelen per felperesét a jelen per alperese részére a Ptk. 389. §-a alapján. A jogerős ítélettel szemben a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem eredményeként a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság Pfv.VII.20.783/2001/3. számú ítéletében a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta és nem vezetett eredményre a jelen per felperesének utóbb benyújtott perújítási kérelme sem.

Ilyen előzmények után a felperes az 1993. február 25. napján kelt megállapodás érvénytelenségének megállapítása iránt indított pert 2005. június 3-án mely perben végleges keresetét a Pp. 123. §-ára alapította. A megállapodás érvénytelenségének okaként azt jelölte meg, hogy az jogszabályba - a Ptk. 117. §-ába - ütközik, ezért a Ptk. 200. § /2/ bekezdése értelmében semmis.

A megállapodás ugyanis azt tartalmazza, hogy az alperes az általa legyártott szerszámokat a felperes tulajdonába adja, holott a szerszámokat a G. Bt. gyártotta le, amely a megállapodásban írtakkal ellentétben nem szűnt meg. Ezért a szerszámok a G. Bt. tulajdonában voltak, s mivel az alperes nem volt tulajdonos, a Ptk. 117. §-a értelmében nem volt joga a szerszámok tulajdonjogának átruházására.

Az elsőfokú bíróság az alperes elsődleges védekezésének megfelelően vizsgálta, hogy a Pp. 130. § /1/ bekezdés c) pontjában, illetőleg 229. § /1/ bekezdésében foglaltakra figyelemmel helye van-e a per megszüntetésének ítélt dolog okából. E körben megállapította, hogy a felek között korábban a vállalkozási szerződésükből eredően teljesítés (vállalkozói díj megfizetése) iránt volt folyamatban per. Ennek során az 1993. február 25-én kelt megállapodás érvényességével, vagy érvénytelenségével kapcsolatos kereset, illetőleg viszontkereset előterjesztésére nem került sor, ezért az alperes által hivatkozott perben a megállapodás érvényességére vonatkozóan döntés nem is született. A jelen per felperese által benyújtott perújítási kérelmet - melynek indokai a jelen kereset indokaival gyakorlatilag azonosak voltak - az elsőfokú bíróság a kérelem elkésettsége miatt utasította el, nem pedig érdemi okból. Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság ítélt dolog okából nem látott alapot a jelen per megszüntetésére.

Ezt követően a bíróság azt vizsgálta, hogy a Pp. 123. §-ában írtaknak megfelelően a megállapítási kereset feltételei fennállnak-e. E körben a bíróság szükségesnek ítélte a felperes részéről annak bizonyítását, hogy a kért megállapítás jogainak az alperessel szembeni megóvása végett szükséges és a felperes teljesítést nem követelhet. A bíróság megállapítása szerint a felperes a Pp. 164. § /1/ bekezdésében írt bizonyítási teher ellenére sem jelölte meg melyek azok a jogai, amelyeknek az alperessel szembeni megóvása érdekében szüksége van az 1993. február 25-i megállapodás érvénytelenségének a megállapítására. Azt fejtette ki, hogy marasztalást azért nem kér, mert a bíróságnak hivatalból kell az eredeti állapotot helyreállítania a szerződés érvénytelenségének megállapítása esetén. Ebből az első fokú bíróság azt a következtetést vonta le, hogy a felperes maga is azon az állásponton volt, hogy az alperes marasztalásának lenne helye. A bíróság azonban a felek kérelmeihez kötve van, nincs hivatalbóli eljárási, bizonyítási kötelezettsége, így a jogkövetkezményekről sem dönthet kérelem nélkül. Mindebből az első fokú bíróság arra a jogi következtetésre jutott, hogy az érvénytelenség megállapításának a Pp. 123. §-ában írt feltételei nem állnak fenn. Emellett azonban az első fokú bíróság kifejtette, hogy a felperes a megállapodás érvénytelenségére alaptalanul hivatkozott. Amennyiben ugyanis nem a dolog tulajdonosa köt tulajdon átruházási szerződést, a jogkövetkezmény a szerződés lehetetlenülése lehet abban az esetben, ha a szerződéskötéskor a tulajdon megszerzése az eladó részéről nem volt kizárt, továbbá lehet a jogkövetkezmény semmisség is, de nem jogszabályba ütközés miatt, hanem azért, mert a szerződés lehetetlen szolgáltatásra irányult. A rendelkezésre álló adatokból azonban azt állapította meg, hogy korábban a felperes és a G. Bt. között vállalkozási szerződés jött létre, amelyre vonatkozó szabályok szerint a vállalkozás tárgya nem a vállalkozó tulajdona. Egyébként ezt a felek ki is kötötték, tehát a legyártott szerszámok mindig is a felperes tulajdonában voltak, a felperes a korábbi perekben erre hivatkozott is. Emiatt a felperesnek a szerződés semmisségére való hivatkozását érdemben is alaptalannak találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!