44/1996. (V. 24.) OGY határozat
a gazdasági kamarákról szóló 1994. évi XVI. törvény végrehajtásának tapasztalatairól és az ezzel kapcsolatos intézkedésekről
1. Az Országgyűlés megvitatta a gazdasági kamarákról szóló törvény végrehajtásának tapasztalatait. Megállapította, hogy az új rendszer kialakításának kezdeti lépései mellett sok a hiányosság.
a) Az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem és a kézművesség területén alakult országos és területi kamarák 1995-ben megkezdték szervezeteik kialakítását és a felkészülést a közfeladatok ellátására. Az információgyűjtés, rendszerezés és továbbítás, a szakmai képzések szervezése, továbbá a kamarai alapszolgáltatások kiépítése területén sikeres volt tevékenységük. A közfeladatok átadása a Munkaügyi Minisztérium és a kamarák közötti együttműködés révén alakult ki.
b) A törvény belső tisztázatlanságai és a végrehajtás közben felmerülő ellentmondások következtében a jogalkotói cél megvalósulása jelentős mértékben elmaradt az eredeti elképzelésektől:
- nem érvényesül kellőképpen a kamarák önkormányzati jellege, a vállalkozók nem érzékelik, hogy a kamarákon, mint önkormányzatokon keresztül közvetlenül is részesei lehetnek a gazdasági folyamatok - helyzetüket is meghatározó - alakításának;
- a törvény előkészítése nélkülözte a közfeladatok átadásának egyértelmű kormányzati stratégiáját, mely teljeskörűen figyelembe vette volna azt a bonyolult érdekrendszert, amely a rendszerváltozást követően kialakult a gazdaság és közigazgatás területén.
2. A feltárt hibák, hiányosságok megszüntetése érdekében az Országgyűlés felkéri a Kormányt, hogy segítse elő a helyzet egyértelmű rendezését. A munkát az illetékes tárcák és a kamarák az ipari és kereskedelmi miniszter közreműködésével létrehozott Koordinációs Bizottság keretében - elsősorban az alábbi feladatok megoldására összpontosítva - végezzék el:
a) A piaci magatartás tisztességének megteremtése, fokozása érdekében teljessé kell tenni a gazdasági kamaráknak a tagjaikról vezetett, azok gazdasági tevékenységével kapcsolatos adatokat tartalmazó nyilvántartást. Biztosítani kell, hogy a cégek törvényes alapításával, működésével összefüggésben kialakított cégbírósági cégregisztráció és a gazdasági kamarai nyilvántartások között megfelelő informatika alakuljon ki.
b) Tisztázni kell a kamarák döntési kompetenciáját az alapvetően vállalkozásorientált - illetve a vállalkozói szféra működését közvetlenül befolyásoló - felhasználási jogcímekkel rendelkező elkülönített állami pénzalapok és pénzügyi célelőirányzatok odaítélése során.
c) A kamarák finanszírozásának és elhelyezésének kérdésében kialakult kritikus helyzet megoldására alternatív javaslatokat kell kidolgozni. Kívánatos, hogy a kamarák finanszírozási igényeire számítások készüljenek. Ezen számítások alapján a kamarai tagdíjak adóból való levonásának, illetve adóból való részleges levonásának lehetőségét szükséges újragondolni.
3. Az Országgyűlés Gazdasági bizottsága a kamarák helyzetének vizsgálatára - még ez év végéig - térjen vissza.