Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2001.7.308 I. Nem társtettese, hanem felbujtója a nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének, aki a gépkocsit vezető társát rábírja arra, hogy a kerékpáron pénzt szállító postai kézbesítőt gázolja halálra, majd a gépkocsiból kiszállva a sértett táskájában levő pénzt elveszi, amelyen utóbb megosztoznak;

ilyen esetben a felbujtói tevékenység tárgyi súlya jelentősebb, mint a tettes cselekményéé [Btk. 20. § (2) bek., 21. § (1) bek., 83. §, 166. § (2) bek. b) pont].

II. Az emberölés előre kiterveltként történő elkövetése csak abban az esetben állapítható meg, ha a rendelkezésre álló adatok egyértelműen arra a következtetésre nyújtanak alapot, hogy a sértett életének a kioltására irányult az elkövető egyenes szándéka [Btk. 166. § (2) bek. a) pont].

A megyei bíróság az 1999. április 1-jén meghozott ítéletével bűnösnek mondta ki az I. r. és a II. r. vádlottat társtettesként, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében, és mindkét vádlottat - az I. r. vádlottat mint visszaesőt - 15 évi fegyházbüntetésre és 10-10 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

A két vádlott 1998. február 19-én a város külvárosában - avégből, hogy a nála levő kézbesítendő pénzt megszerezzék - személygépkocsival 50-55 km/óra sebességgel haladva elütötték az úton kerékpárral közlekedő postai kézbesítőt. A sértett olyan súlyos fejsérüléseket szenvedett, hogy perceken belül meghalt. A halála elháríthatatlan volt.

A gépkocsit a II. r. vádlott vezette, a mellette ülő I. r. vádlott az elütés után kiszállt, a sértett táskáját, benne 526 100 forinttal magához vette, visszaült, majd a helyszínről elhajtottak. Az elvett pénzen megosztoztak, a II. r. vádlott a neki jutott pénzből 238 000 forintot még aznap délelőtt elhelyezett az OTP-ben, az I. r. vádlottnak jutott pénz sorsa ismeretlen.

Az ítélet ellen az ügyész az I. r. vádlott büntetésének a súlyosítása, életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabása végett fellebbezett; a vádlottak és a védőik felmentés végett; a II. r. vádlott és a védője téves minősítés miatt is fellebbezést jelentett be.

A legfőbb ügyész az ügyész fellebbezését fenntartotta, bizonyítás felvételét - ennek keretében két tanú kihallgatását - indítványozta; a másodfokú tárgyaláson az előre kiterveltség megállapítására, az I. r. vádlottal szemben életfogytig tartó fegyházbüntetés kiszabására, egyebekben az ítélet helybenhagyására tett indítványt.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú ítélet felülvizsgálata során eljárási szabálysértést nem észlelt.

Az ítélet megalapozottságát vizsgálva az volt megállapítható, hogy az elsőfokú bíróság az ügyet kellően felderítette, az elbíráláshoz szükséges bizonyítékokat a tárgyaláson megvizsgálta, és azok hibátlan értékelésével helyes tényállást állapított meg.

Arra a tényre, hogy a bűncselekményt a vádlottak követték el, közvetlen bizonyítékként csak a II. r. vádlott vallomásának egyes részletei állnak rendelkezésre úgy, hogy a vádlottnak ezektől eltérő vallomásai is voltak. A közvetett bizonyítékok azonban olyan rendszert alkotnak, amely kizárja a II. r. vádlott azon vallomásainak a hitelességét, amelyek nem állnak összhangban a tényállásban végül is megállapított tényekkel, az e tényekkel összhangban álló vallomásainak hitelességét pedig a közvetett bizonyítékok olyan mértékben valószínűsítik, hogy ezek igaz voltának az elfogadása felel csak meg a logikus és az ésszerű gondolkodás szabályainak.

Tanúvallomásokkal igazolt, hogy az elütés idején és az azt közvetlenül megelőző időben egy Polski Fiat gépkocsi közlekedett a helyszín közelében, és a helyszínen B. A. Polski Fiat gépkocsija az elütés előtt rövid idővel sértetlen volt, röviddel utána pedig sérülések voltak rajta. A műszaki szakértő szakvéleménye szerint ezek a sérülések egybeesnek az elütött kerékpáron levő sérülésekkel. Tanúvallomásokkal igazolt, hogy ezt a gépkocsit B. A. a II. r. vádlottnak engedte át használatra, és azt a cselekmény előtt és rövid idővel utána a II. r. vádlott vezette.

Ezekből a bizonyítékokból az a következtetés vonható le, hogy a sértettet ezzel a gépkocsival ütötték el, s azt az elütéskor a II. r. vádlott vezette, ezért a vádlottnak az a vallomása felel meg a valóságnak, amelyben ezeket a tényeket elismerte.

A sértett elütésének szemtanúja nem volt, de érdektelen tanúk vallomásai egymástól függetlenül igazolják, hogy közvetlenül a cselekmény előtt és utána két személy ült a Polski Fiatban, más tanúk pedig azt, hogy viszonylag rövid idővel a cselekmény után a két vádlott szállt ki a gépkocsiból, és ezt az I. r. vádlott is elismerte.

K. K.-nak egyéb tényekkel megerősített vallomása szerint az I. r. vádlott a cselekmény előtt hosszabb ideig a kézbesítő sérelmére ugyanitt, ugyanilyen módon elkövetendő bűncselekmény elkövetését tervezte, és állítása szerint készült is erre; a II. r. vádlott az I. r. vádlottnak küldött üzenetében közösen elkövetett cselekményként írt a bűncselekményről, és C. T. zárkatárs vallomása szerint az I. r. vádlott elmondta neki, hogy a II. r. vádlottal együtt követték el a bűncselekményt.

Ilyen bizonyítékok mellett a II. r. vádlottnak csak azt a vallomását lehet igaznak elfogadni, amely szerint a bűncselekményt nem egyedül, hanem az I. r. vádlottal együtt követte el.

Meg kell jegyezni, hogy a zárkatársak vallomásának csak kivételes körülmények megléte esetén lehet bizonyító erőt tulajdonítani. C. T. esetében a vallomását hitelesítő körülmény, hogy a tanú nem a nyomozóhatósággal, hanem a védőjével közölte, hogy olyan tényekről van tudomása, amelyeknek az I. r. vádlott ügyében jelentőségük lehet, így a nyomozótól bíztatást vagy az ügyről tájékoztatást nem kaphatott, és a vallomását azután is fenntartotta, hogy a várakozása ellenére nem helyezték szabadlábra. E körülmények miatt C. T. vallomásának az elfogadása nem kifogásolható.

Az elkövetők a nyugdíjak kézbesítésének a napján a kézbesítő szokásos útvonala közelében várakoztak, s amikor a sértett előttük elhaladt, a gépkocsit felgyorsítva utána mentek, a jól belátható úton szabályosan haladó sértettet elütötték, megálltak, a pénzes táskát magukhoz vették, és gyorsan eltávoztak.

A cselekmény említett tárgyi ismérveiből azt a következtetést lehet levonni, hogy az elkövetők célja a pénz megszerzése volt. Az I. r. vádlott K. K. előtt olyan kijelentést tett, hogy pénzszerzés végett tervezi a bűncselekmény elkövetését, és C. T.-nak is azt mondta, hogy a pénz megszerzése miatt ütötték el a sértettet. Mindebből az következik, hogy a vádlottak célja a sértettnél levő pénz megszerzése volt.

Tekintettel arra, hogy a műszaki szakértő szerint az ütközésnek műszaki vagy egyéb tárgyi jellegű oka nem volt, az kizárólag emberi magatartásra volt visszavezethető, és hogy az elkövetők a sértett elütésével érhették el a céljukat - amint a sértett szándékos elütését C. T. előtt az I. r. vádlott is elismerte, valamint a II. r. vádlott is tett a kihallgatásai során ilyen vallomást -, csak azt a következtetést lehet levonni, hogy a sértett elütése szándékosan történt.

Az ügydöntő tények megállapítása az ítéletben tehát hibátlan, az ítélet megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!