Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7/2005. OIT szabályzat

a bíróságok igazgatásáról szóló 1999. évi 9. számú OIT szabályzat módosításáról

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (a továbbiakban: OIT) a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény 39. §-ának q/ pontja alapján a bíróságok igazgatásáról szóló 1999. évi 9. számú szabályzatot (a továbbiakban: igazgatási szabályzat) a következők szerint módosítja:

1. §

Az igazgatási szabályzat 15. § (3) bekezdésének i/ pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"az informatikai főosztály, osztály, csoport vezetője beszámolójának időpontja, eseti vizsgálata."

2. §

Az igazgatási szabályzat a következő címmel és 23/A.§-sal egészül ki:

"Tanácselnöki feljegyzés

23/A. §

(1) Az ítélőtábla tanácsának és a megyei (fővárosi) bíróság másodfokú tanácsának elnöke (a továbbiakban: tanácselnök), valamennyi felülbírált ügy alapján folyamatosan vezeti a megyei (fővárosi) és helyi elsőfokú bírák ítélkező tevékenységéről készített feljegyzéseket. E dokumentumokat az érintett bírákkal történő megismertetés céljából félévente átadja az ítélőtábla, illetve a megyei (fővárosi) bíróság elnökének.

(2) Az ítélőtábla elnöke a tanácselnöki feljegyzéseket késedelem nélkül megküldi a megyei (fővárosi) bíróság elnökének, aki e dokumentumokat, illetve a megyei (fővárosi) bíróság másodfokú tanácselnöki feljegyzéseit továbbítja a megyei (fővárosi) bíróság szakági kollégiumvezetőjének.

(3) A megyei (fővárosi) bíróság kollégiumvezetője intézkedik arról, hogy az érintett bírák a feljegyzések tartalmát évente egy alkalommal kötelezően megismerjék. A kollégiumvezető a tanácselnöki feljegyzéseket személyesen is ismertetheti, illetve gondoskodik a feljegyzéseket készítő tanács elnökének felkéréséről, akadályoztatás esetén más bíró kijelöléséről.

(4) Amennyiben a tanácselnöki feljegyzések ismertetését a kollégium vezetője végzi, a megbeszélésre meg kell hívni az érintett tanácselnököt, illetve a helyi bírákat illetően a helyi bíróság elnökét.

(5) A tanácselnöki véleményt az azonnali intézkedést igénylő kérdésekben - az (1)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - haladéktalanul továbbítani és az érintett bíróval ismertetni kell.

(6) A tanácselnöki feljegyzések értékelésének tartalmaznia kell különösen az adott ügyben hozott elsőfokú és másodfokú határozat számát, fajtáját, a tárgyalások előkészítése és a pervezetés minősítését, az esetleges kényszerintézkedések, kényszereszközök értékelését, hiányának jelzését, a kitűzés és írásbafoglalás időszerűségét, az indokolatlan halasztásokat, a határozatok szerkesztésének minősítését, figyelemmel annak szerkezetére, stílusára, és a bizonyítékok mérlegelésének helyességére, módjára, továbbá az ügy nehézségi fokát.

(7) Ha a bíróra vonatkozóan korábban tanácselnöki feljegyzés ismertetésére került sor, úgy indokolt értékelni, hogy munkavégzésében történt-e, s ha igen milyen irányú változás.

(8) A tanácselnöki feljegyzések (6) bekezdésben foglalt tartalmi elemeinek meghatározásával végzett értékelés során a bírói függetlenség pervezetésben, döntésben való megnyilvánulása nem szenvedhet sérelmet.

(9) Az ítélőtábla és a megyei (fővárosi) bíróság kollégiumvezetője szakmai vezetői tevékenysége részeként ellenőrzési hatáskörében folyamatosan figyelemmel kíséri a tanácselnöki feljegyzések vezetésének rendszerességét, tartalmi elemeinek meglétét, az ítélőtábla illetve a megyei (fővárosi) bíróság elnökéhez történő továbbításának időszerűségét, a megyei (fővárosi) bírósági kollégiumvezető pedig a bírákkal való időszakos megismertetés teljesülését is. Amennyiben mulasztást tapasztal, azonnal intézkedik az említett feladatok megjelölt határidőben történő pótlásáról, s megvizsgálja elmaradásuk okait.

(10) A kollégium vezetője évente összegzi a tanácselnöki feljegyzések általánosítható tapasztalatait, s a kollégium munkatervében tervezi e témakör megvitatását.

(11) A tanácselnöki feljegyzéssel érintett bíró az értékelés tartalmára észrevételt tehet, amelyet írásban rögzíteni kell."

3. §

Az igazgatási szabályzat mellékletében közzétett összbírói értekezleti tájékoztató szempont-rendszere a következő új 5. ponttal egészül ki, egyúttal a jelenlegi 5-12 pontok számozása 6-13-ra változik:

"5. A soronkívüliség elrendelésének és érvényesülésének gyakorlata, ellenőrzésének tapasztalatai"

4. §

Záró rendelkezések

(1) Ez a szabályzat 2006. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az igazgatási szabályzat 23. § (4) bekezdése és a 33. § (2) bekezdés e.) pontja hatályát veszti.

(2) Az ítélőtábla és a megyei (fővárosi) bíróság elnöke a szabályzatban foglaltak végrehajtása érdekében 2006. január 31-ig intézkedik a tanácselnöki feljegyzések vezetésének és az ezzel kapcsolatos iratok kezelésének részletes szabályairól.