Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21872/2008/4. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 356. §, 357. §] Bírók: Besenyeiné dr. Varga Katalin, Havasi Péter, Udvary Katalin

Pfv.III.21.872/2008/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Szűcs Péter ügyvéd által képviselt felpereseknek a jogtanácsos által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt a Fővárosi Bíróságnál 12.UP.633.239/2005. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 4.Pf.20.912/2007/12. számú részítéletével elbírált perében a jogerős részítélet ellen a felperesek részéről 33. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán a 2009. évi április hó 29. napján megtartott tárgyalás alapján meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős részítélet felülvizsgálattal támadott részét azzal a változtatással tartja fenn hatályában, hogy az alperes teljesítésének elszámolására a felperesek jogosultak.

A felek a felülvizsgálati eljárási költségeiket maguk, míg a felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

Az I-II.r. felperesek 2003. december 21-én gépkocsi utasaként közlekedési balesetet szenvedtek, amelynek következtében az akkor 37 éves I.r. felperes súlyos, maradandó fogyatékosságot eredményező sérüléseket szenvedett. A munkaképességét teljes egészében elveszítette. A II.r. felperes nyolc napon belül gyógyuló, könnyebb sérüléseket szenvedett.

Az I-II.r. felperesek, valamint gyermekeik, a III-IV-V.r. felperesek a balesetből eredő vagyoni és nem vagyoni káraikat érvényesítették az alperessel, mint a balesetet okozó gépjármű kötelező felelősségbiztosítójával szemben.

Az alperes a helytállási kötelezettségét nem vitatta, peren kívül teljesített is jelentős összegeket, a követelés összegét azonban túlzottnak tartotta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével az I.r. felperes részére 5.524.286 forint és kamatai, 2007. június 1-jétől 2015. november 30-ig havi 172.647 forint, míg 2015. december 1-jétől havi 137.680 forint járadék megfizetésére kötelezte az alperest. A II.r. felperes részére nem vagyoni kártérítés címén 1.676.644 forint és kamatai, a III.r. felperes részére 346.438 forint és kamatai, a IV.r. felperes részére 467.398 forint és kamatai, míg az V.r. felperes részére 1.676.644 forint és kamatai megfizetésére kötelezte az alperest. Rendelkezett a perköltségek, valamint az illetékek térítéséről.

A nem vagyoni kártérítés körében úgy látta, hogy az I.r. felperes esetében 6.000.000 forint az az összeg, amely alkalmas az őt ért hátrányok kiegyensúlyozására, de az alperes teljesítését a Ptk. 293. §-a szerint erre elszámolva megállapította, hogy az I.r. felperes nem vagyoni kárát a teljesítés kiegyenlítette. A II., a III., a IV. és az V.r. felperesek javára megállapított nem vagyoni kártérítés esetében is elszámolta az alperes teljesítéseit, és a még fizetendő összeget ennek figyelembevételével határozta meg.

A vagyoni károk körében a különféle jogcímeken megállapított, és 2007. május 31-ig lejárt járadékok megfizetésére kötelezte az alperest az I.r. felperes javára, míg 2007. június 1-jétől a fizetendő járadék összegét eltérő időpontokig és eltérő összegben állapította meg. A jövedelemveszteséget érintő járadék körében az elsőfokú bíróság abból indult ki, hogy ha a baleset nem éri, a jövedelméből nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási járulékot és munkavállalói járulékot levontak volna, és személyi jövedelemadó fizetésére is köteles lenne. A jövedelempótló kártérítési igény esetén sem lehet magasabb a nettó jövedelme, mint amilyen nettó jövedelemmel rendelkezett a baleset előtt. A jövedelemveszteség számításánál ezért a bruttó összegű illetményből levonta az illetmény után fizetendő járulékokat, majd a kapott táppénz, illetőleg a rokkantnyugdíj összegének levonásával határozta meg azt a tényleges jövedelemveszteséget, amelynek megtérítésére az alperes köteles.

Az V.r. felperes jövedelemveszteséget pótló kárigényének megítélésénél pedig abból indult ki, hogy a baleset időpontjában munkaviszonyban állt, minimálbérrel dolgozott, de az I.r. felperes balesete után átvette tőle a háztartás vezetését, és a III-IV.r. felperesek felügyeletét. Emiatt 2004 júliusában megszüntette a munkaviszonyát, majd az önkormányzattól ápolási díjat kapott. Az elsőfokú bíróság megítélése szerint az V.r. felperesnek jövedelemvesztesége nincs, mert az a havi 45.000 forint, amelyet az alperes az I.r. felperes körüli teendők ellátására fizet, az éppen az ő tevékenységének az ellenértéke, emellett az önkormányzattól is kap havi ápolási díjat. Ezek együttes összege eléri azt a nettó jövedelmet, amelyet munkaviszony esetén kapna.

A másodfokú bíróság részítéletével fellebbezett részében részben megváltoztatta az elsőfokú ítéletet, és a fellebbezett rendelkezéseiből az I.r. felperesnek a gépkocsi beszerzési költségének megtérítésére vonatkozó rendelkezését hatályon kívül helyezte és ebben a keretben az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A részítélettel elbírált vagyoni kárigények körében az alperes által fizetendő havi járadék összegét eltérő időpontoktól és jogcímenként megjelölve kötelezte az alperest az I.r. felperes részére 14.056.963 forint és kamatai, a II.r. felperes részére 3.000.000 forint és kamatai, a III. és IV.r. felperesek részére személyenként 1.000.000 forint és kamatai, míg az V.r. felperes részére 2.500.000 forint és kamatai megfizetésére. Ezt meghaladóan elutasította a keresetet.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperesnek az ítélet meghozatalát megelőző teljesítései elszámolására a Ptk. 293. §-ában foglaltak nem alkalmazhatók, ezért mellőzte az eszerinti elszámolást és feljogosította az alperest az általa teljesített összegek elszámolására a részítélet alapján fennálló teljesítési kötelezettség során.

Az I.r. felperes jövedelemveszteségének számítása körében az elsőfokú bíróság álláspontját helyesnek tartotta és utalt a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának I. számú véleményében kifejtettekre. Az V.r. felperes jövedelemveszteség megtérítése iránti keresetének elutasítását is helyesnek tartotta és kifejtette, hogy az I.r. felperes a maradványállapota alapján gondozási és háztartási kisegítői járadékra jogosult, amelynek megtérítésére az alperes köteles. Az I.r. felperes gondozását, és helyette a háztartási munkákat az V.r. felperes végzi el, így a munkájának ellenértékeként érvényesített igény olyan követelés, amely az alperes oldalán kétszeres kifizetést eredményezne.

Az I.r. felperes a jogerős részítélet meghozatala után, 2007. december 26-án meghalt.

A jogerős részítélet ellen a felperesek nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet és az I.r., valamint az V.r. felperesek jövedelemveszteségét érintő részében kérték a jogerős részítélet hatályon kívül helyezését, és részükre a kereset szerinti jövedelemveszteség megtérítését az I.r. felperes haláláig terjedő időre. Kérték továbbá a feljogosításukat arra, hogy az alperes teljesítését a Ptk. 293. §-a szerint elszámolják. Álláspontjuk szerint a jogerős részítélet sérti a Ptk. 356. §-ának (2), a 355. §-ának (4) bekezdésében és a Ptk. 293. §-ában foglaltakat. Megítélésük szerint a jövedelemveszteség számításánál nem kell levonni a bruttó bérből a társadalombiztosítási és egyéb jogcímen kötelezően fizetendő járulékokat, mert a Ptk. 356. §-ának (2) bekezdése szerint csak a társadalombiztosítási ellátást lehet levonni, a járulék pedig nem azonos az ellátással. Ha az I.r. felperes dolgozna, csak a társadalombiztosítási ellátást (táppénzt, majd rokkantnyugdíjat) lehetne és kellene levonni a Ptk. szerinti jövedelemveszteség meghatározásához, de a járulékokat nem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!