Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Pfv.20857/2017/9. számú precedensképes határozata szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása (ÁLTALÁNOS szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 209. §] Bírók: Madarász Anna, Magosi Szilvia, Molnár Ambrus

A határozat elvi tartalma:

Biztosítási szerződésben az elévülési időt lerövidítő általános szerződési feltétel tisztességtelenségének vizsgálata közérdekű kereset alapján. Tisztességtelen az a szerződési kikötés, melyben a biztosító úgy vállal korlátozott teljesítést az ingóságok 85%-osnál nagyobb elhasználtsága esetére, hogy a fogyasztó díjfizetési kötelezettsége ezt nem követi, nem csökken annak megfelelően. 18/1999. Korm. rend. 1. § (1) i), 1959. IV. Tv. 209. § (1), 1959. IV. Tv. 205/B. §

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Pfv.V.20.857/2017/9.

A tanács tagjai: dr. Molnár Ambrus a tanács elnöke, dr. Magosi Szilvia előadó bíró, dr. Madarász Anna bíró

A felperes:

A felperes képviselője: Legfőbb Ügyészség gyintéző: dr. Gúti Zoltán legfőbb felperes neve ségi felperes neve)

Az alperes:

Az alperes képviselője: Dr. Láng-Miticzky Balázs jogtanácsos

A per tárgya: általános szerződési feltétel érvénytelenségének megállapítása

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: a felperes és az alperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma:

Fővárosi Ítélőtábla 16.Gf.40.001/2016/10.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma:

Fővárosi Törvényszék 27.G.41.895/2015/7.

Rendelkező rész

- A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

- Kötelezi az államot, hogy fizessen meg 15 napon belül az alperesnek 20.000 (húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

- A le nem rótt 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes 2013. január 1. és december 31. közötti időben alkalmazta a fogyasztókkal kötött szerződéseiben az ABH-12950/3. számú "Allianz lakóközösség-biztosítás" elnevezésű általános szerződési feltételeket (a továbbiakban: ÁSZF). Az ÁSZF részét képező általános biztosítási feltételek 15.2. pontja úgy rendelkezik, hogy a jelen feltételek alapján létrejött vagyonbiztosítási szerződésből eredő igények a biztosítási esemény bekövetkezésétől számított két év, felelősségbiztosítási szerződésből eredő igények a kárnak, ill. a kárigénynek a biztosítottal való közlésétől számított egy év, családi baleset-biztosítási szerződésből eredő igények a biztosítási esemény bekövetkezésétől számított két év alatt évülnek el. Az ÁSZF vagyonbiztosítás szerződési feltételeinek az épület egészére kötött vagyonbiztosítás (II/A.) 18.1.2. pontja, valamint a közös tulajdonra vagy a szövetkezeti tulajdonra kötött vagyonbiztosítás (II/B.) 26.2. pontja egyaránt azt tartalmazza, hogy a biztosító kockázatviselése - külön díjfizetés nélkül - kiterjed a közösségi ingóságokra is a mindenkori épületbiztosítási összeg öt ezrelékéig. A vagyonbiztosítás szerződési feltételei 20.6., illetőleg 28.6. pontjában az a kikötés szerepel, miszerint a biztosító a károsodott vagyontárgy káridőponti új értékét téríti meg, kivéve, ha az javítással előállítható, vagy ha az a 20.11. pontban, illetőleg a 28.11. pontban felsorolt vagyontárgy. A káridőponti új érték megállapításának alapja a károsodottal azonos minőségű vagyontárgy káridőponti felépítésének, beszerzésének általános forgalmi adóval csökkentett átlagos költsége (a 20.7. és a 20.8. pontokban, illetőleg a 28.7. és a 28.8. pontokban foglalt eltérésekkel). A 20.11. és a 28.11. pontok a vagyonbiztosítás feltételeiként egyaránt azt tartalmazzák, hogy a biztosító káridőponti avult értéken téríti meg a kár időpontjában 85%-osnál nagyobb elhasználtságú közösségi ingóságok kárait. A 20.11.1. és a 28.11.1. pont szerint a vagyontárgy 85%-osnál nagyobb elhasználtságúnak minősül, ha - az eredetivel megegyező alkatrész, elem hazai kereskedelmi hiánya vagy technológiai váltás miatt - javítással nem állítható helyre. A 20.11.2. és a 28.11.2. pontokban foglaltak szerint a káridőponti avult értéket a biztosító úgy számítja ki, hogy az újraépítés, helyreállítás, illetve újrabeszerzés általános forgalmi adóval csökkentett (vagy a 20.8. illetve a 28.8. pont szerinti áfával növelt) költségéből levonja az eredeti építés, illetve beszerzés és a kár időpontja között eltelt időszakra eső amortizációt.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperes az 1978. évi 2. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Ptké. II.) 5. §-a alapján indított keresetében az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk) 209. § (1) bekezdése, valamint a 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 1. § (1) bekezdés i) pontja, 2. § e) pontja alapján a fogyasztói szerződésekben alkalmazott ÁSZF 15.2., 20.11. és 28.11. pontja tisztességtelenségének és ezért érvénytelenségének megállapítását kérte. Kérte továbbá a Ptké. II. 5/B. § (1) bekezdése alapján a tisztességtelen általános szerződési feltételek érvénytelenségét a feltétel alkalmazójával szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal megállapítani és elrendelni, hogy a kikötés alkalmazója saját költségére a kikötés érvénytelenségének megállapítására vonatkozó közlemény országos napilapban, valamint a weboldalán történő közzétételéről gondoskodjon, melynek szövegét és közzététel módját a bíróság állapítsa meg.

[3] Az ÁSZF 15.2. pontja vonatkozásában a Ptk. 205/B. § (2) bekezdésére, a Ptk. 324. § (1) bekezdésére és a 325. § (1) bekezdésére is hivatkozással azzal érvelt, hogy a kikötés jelentősen eltér az elévülési idő törvényi szabályozásától, erről a fogyasztót külön tájékoztatni kell, azt a fogyasztónak kifejezetten írásban el kell fogadnia, erre azonban a feltétel szerint nem kerül sor, melynek okán a feltétel tisztességtelen. Az ilyen feltételt a Kúria is érvénytelennek nyilvánította a Pfv.VIII.22.152/2010/10. számú ítéletében. A feltétel tisztességtelenségének másik oka, hogy az egy, illetve kétéves időtartam jelentős mértékben korlátozza a fogyasztó igényérvényesítési lehetőségeit, tartós betegség, távollét esetén ugyanis a rövidebb elévülési idő miatt nem tudja bíróság előtt érvényesíteni az igényeit.

[4] Az ÁSZF 20.11. és 28.11. pontja kapcsán arra hivatkozott, hogy a biztosító a díjat indexálja és a 20.6. pont és a 28.6. pont a káridőponti új érték megtérítését deklarálja, ennek ellenére a támadott feltételek csak avult értéken történő teljesítést tesznek lehetővé. A biztosított az új érték megtérítése érdekében egyre emelkedő díjat fizet, mégis csak avult értéken történő teljesítéshez jut, ez pedig tisztességtelen. A káridőponti avult érték fogalma a fogyasztó részére határozatlan, meghatározhatatlan, az avultság mértékéről a fogyasztónak nincs tudomása. A fogyasztó maga határozza meg a biztosítási összeget, melynek során azzal számol, hogy új értéken történő teljesítéshez juthat, nem hívják fel a figyelmét arra, hogy a biztosítási összeg megjelölésénél az ingóságok értékét hagyja figyelmen kívül, és arra sem, hogy a káresemény esetén azoknak csak az avult értékét téríti meg a biztosító. Az alperes a biztosítási összeg alapján számítja ki a fizetendő biztosítási díjat és nem jelöli meg, hogy mi az az összeg, amit a díj megállapításakor figyelmen kívül hagy. Nem egyértelmű és nem világos tehát, hogy a közösségi ingóságok értékét hogyan, milyen összegben veszi figyelembe. Káresemény esetén ezen ingóságok tekintetében az avult értéken való térítés hátrányos a fogyasztóra egyrészt, mert a hiányos szabályozás szerint nem kizárt, hogy mégiscsak figyelembe vette a biztosító a közösségi ingóságok értékét a biztosítási díj meghatározásakor, másrészt azért is, mert ha bizonyíthatóan nem veszi figyelembe ezen ingóságok értékét, de azokat biztosítottnak tekinti, ám káresemény esetén csak avult értéken térít, megfosztja a fogyasztót attól, hogy adott esetben nagyobb értékű, a káreseményeknek leginkább kitett vagyontárgyai után megfelelő kártérítést kaphasson. A felperes hivatkozott az EBH2010. 2221. számú eseti döntésre, mely szerint tisztességtelenek a biztosító által alkalmazott általános szerződési feltételek, melyekkel a biztosító új érték biztosítást vállal, azonban a 75% avultság elérése esetén csak az avult érték megtérítésére vállalt kötelezettséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!