Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37593/2012/10. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ÖNKORMÁNYZATI HATÓSÁGI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 327. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 15. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kalas Tibor, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

A közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatára a felperes abban az esetben rendelkezik kereshetőségi joggal, ha a határozatban foglaltak és anyagi jogszabályban szabályozott alanyi joga között fennáll a közvetlen kapcsolat. A közvetlen kapcsolat - többek között - akkor áll fenn, ha a határozat a felperesre nézve rendelkezést tartalmaz.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.37.593/2012/10.szám

A Kúria a dr. Pataki Norbert András ügyvéd által képviselt felperesnek,

a dr. Egervári Éva jogtanácsos által képviselt alperes ellen,

önkormányzati hatósági ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, mely perbe az alperes pernyertessége érdekében beavatkozott a dr. Szalimka Nafsika jogtanácsos által képviselt H.M.E.,és V. alperesi beavatkozó,

a Fővárosi Törvényszék 2012. április 25. napján kelt 18.K.33.153/2011/10. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 11. sorszámon benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Bíróság által hozott 18.K.33.153/2011/10. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek és az alperesi beavatkozónak külön-külön 20.000 - 20.000 (azaz húszezer - húszezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (azaz hetvenezer) forint le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s:

Az alperes a tulajdonát képező B.,... kerület S. út, ...hrsz. alatti, tulajdonát képező perbeli ingatlanra határozatával, díj ellenében területhasználati jogot engedett a felperes részére. Az alperesi beavatkozó a perbeli közterületi ingatlant a felperessel kötött szerződés révén havi 650.000 forint + Áfa használati díj ellenében parkolás céljára használta.

Az alperes a felperes részére adott közterületi használati jogosultságot a 130/2011.(III. 17.) számú határozatával megszüntette, egyben 131/2011.(III. 17.) számú határozatával az alperesi beavatkozó részére közterület-használati jogosultságot biztosított. Utóbbi határozatát módosította, ám annak tartalma nem változott: az alperes K/30430/2/2011/XXXV. szám alatt 250.000 forint + Áfa díj ellenében, ötéves időtartamú közterület-használati jogosultságot biztosított az alperesi beavatkozó számára.

A felperes részben keresettel támadta a közterület-használati jogát a perbeli ingatlan tekintetében visszavonó alperesi határozatot, amely peres eljárás a Fővárosi Törvényszék 15.K.34010/2011. szám alatt van folyamatban. Ugyanakkor keresettel támadta az alperesi beavatkozó számára közterület-használatot biztosító megjelölt határozatot is annak ellenére, hogy azt az alperes a részére nem kézbesítette. Álláspontja értelmében ugyanis a támadott határozat jogát, jogos érdekét érinti, illetve sérti.

Az alperes a Fővárosi Törvényszék előtt, 18.K.33153/2011. számon folyamatban volt perben vitatta a felperes ügyféli minőségét és ezzel összefüggésben perbeli legitimációját is. Érdemben azzal védekezett, hogy a felperesre nézve a támadott határozat nem tartalmaz rendelkezést, egyebekben a felperes területhasználati jogosultsága a perbeli ingatlan esetében megszűnt.

A Törvényszék 2012. április 25-én kelt, 10. sorszámú ítéletében a felperes keresetét kereshetőségi jogának hiányára tekintettel - érdemben - elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a támadott határozat közvetlenül nem érinti a felperes jogát vagy jogos érdekét. A Törvényszék ítéleti döntése értelmében az üzleti érdek nem minősíthető törvényes érdeknek, így annak sérelme csupán közvetett érintettséget hoz létre a felperes és az alperesi határozat között. Az alperes egyebekben tulajdonosa a perbeli közterületi ingatlannak, azzal tulajdonosként gazdálkodik, amely tényt az sem változtatja meg, hogy a terület-használati kérelem elbírálása tekintetében a képviselő-testület - az Alkotmánybíróság gyakorlata értelmében - hatósági eljárásban hozza meg a döntését.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatály kívül helyezését, a Törvényszék új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Vitatta, hogy csak abban a közigazgatási eljárásban lenne ügyfél, amelyben közterület-használati jogát megsértették, hiszen mindkét eljárás közvetlenül érinti a felperes érdekeit, közterület-használati jogát. A Törvényszék ítéleti döntése tehát ellentétes a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény ( a továbbiakban: Ket.) 15. § (1) bekezdésével, a hatóság tényfeltárási kötelezettségét meghatározó 50. §-al. Jogsértőnek minősítette az ítéletet azért is, mert az ellentétes az 53/1995. (X. 20.) Főv. Kgy rendelet 3. § (2) bekezdésével. Végül a Pp. 97. §-ába ütközően jogsértő az ítélet azért, mert a Törvényszék több iratot nem a bejelentett jogi képviselőnek, hanem közvetlenül a felperesnek kézbesített.

Az alperes és az alperesi beavatkozó ellenkérelmében az ítélet hatályában fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!