Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.6.295 I. Az önkormányzati képviselőnek - mint hivatalos személynek - ebben a minőségben a pedagógusok nevelőtestületi értekezletén elhangzott és a sértettet érintően tett elmarasztaló tényállítása esetén a nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségében való bűnössége nem állapítható meg;

a cselekmény - a törvényben megjelölt célzat fennállása esetén - legfeljebb közvádra üldözendő hivatali bűncselekmény (hivatali visszaélés) megállapítására nyújthat alapot [Btk. 10. § (1) bek., 137. § 1. pont a) alpont, 179. § (2) bek. b) és c) pont, 225. §].

II. A rágalmazás alapjául szolgáló, a becsület csorbítására alkalmas tényállítás tekintetében a valóság bizonyítása elrendelésének van helye, ha közérdek fűződik ahhoz, hogy az iskolaigazgatói állásba erkölcsileg feddhetetlen személy kerüljön [Btk. 182. §].

A terheltet a kerületi bíróság az 1992. február 26-án meghozott ítéletével jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétsége miatt 3 hónapi fogházbüntetésre ítélte, a büntetés végrehajtását 1 évi próbaidőre felfüggesztette.

A másodfokú bíróság az 1992. június 19-én meghozott ítéletével a terhelt cselekményét nagy nyilvánosság előtt elkövetettnek is minősítette, és a terheltet 180 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét 150 forintban állapította meg.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt Budapest egyik kerületében önkormányzati képviselő, és tagja az önkormányzat oktatási, közművelődési és kulturális bizottságának.

Az önkormányzat 1991-ben a kerületben levő egyik gimnázium igazgatói állására pályázatot írt ki, amelyre egyetlen személy - a magánvádló - nyújtott be pályázatot. Az idevonatkozó szabályoknak megfelelően a pályázatát 1991. június 4-én az iskola nevelőtestületi értekezlete is megtárgyalta és véleményezte. Jelen volt és felszólalt ezen az értekezleten a terhelt is, ahol elmondta: végigjárta azokat az iskolákat, ahol a pályázó korábban tanított, és nyolc igazgató véleményét összegezve az a véleménye, hogy jobb volna, ha a magánvádló pár évig bizonyítaná szakmai tudását és tanítana.

A felszólalásában szó szerint a következők is elhangzottak:

"....rendszeresen kijárt családlátogatásra 14 és 16 óra között, de csak lányokat látogatni, amikor a szülők nem voltak otthon. Ez igen furcsa. Korrepetálást is kizárólag csak lányok részére folytatott és kizárólag zárt ajtók mögött. A nyári táborokból idő előtt távoznia kellett, mert sűrűn látogatta a lányok sátrát. Ez nem hagyományos, de elgondolkoztató. Egy szülő feljelentette. Három évre ítélték, de felmentették... Ezek a dolgok nem múltak el következmények nélkül, a bűnügy 12 éves kislánnyal esett meg..." A nevelőtestület ennek ellenére bizalmat szavazott a magánvádlónak, a pályázatot azonban az önkormányzat nem fogadta el.

A jogerős ítélet szerint az idézett tényállítások alkalmasak arra, hogy a magánvádlóról a környezetében kedvezőtlen társadalmi értékítéletet alakítsanak ki. Az állítások igaz vagy valótlan voltának bizonyítására a pályázati eljárás nem alkalmas, azok szükségképpen a gyanúsítás szintjén maradnak. Gyanúsításoknak az eljárni illetékes testület elé tárásához közérdek nem fűződik, ezért a valóság bizonyításának nincs helye.

A jogerős ítélet ellen a terhelt és a védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Ennek lényege az, hogy az állított tények megfelelnek a valóságnak, közérdek fűződik ahhoz, hogy a döntésre illetékesek a valóság ismeretében döntsenek, ezért a bíróságnak el kellett volna rendelnie a valóság bizonyítását. A bíróságoknak ezenkívül - a saját álláspontjukhoz képest is - fel kellett volna menteniük a terheltet tévedés címén, mivel a terhelt ezt a tevékenységet az önkormányzat felkérésére, abban a tudatban végezte, hogy ezzel a kötelességét teljesíti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!