ÍH 2022.133 MUNKÁLTATÓI KÁRTÉRÍTÉSI FELELŐSSÉG - ANYAGI PERVEZETÉS SZÜKSÉGTELENSÉGE A MÁSODFOKÚ ELJÁRÁSBAN
Amennyiben a munkavállaló kereseti kérelmében megjelölt követelés az Mt. alapján kifejezett jogcímen érvényesíthető, nem tartozhat a munkáltatói kártérítési felelősség körébe. [2012. évi I. tv. (Mt.) 166. §, 167. §, 169. §, 173. §, 136. §]
A felperes 2015. december 21-étől 2019. augusztus 26-ig, nyugdíjazásáig állt alperessel munkaviszonyban, szennyvíztelepi gépkezelő munkakörben, munkavégzési helye a M-i Üzemmérnökség, M-i Szennyvíztelep volt. A munkaviszony létesítésekor 800 forint/óra díjazásban állapodtak meg a felek. A felperes általános feladatait a munkaköri leírás tartalmazta. A felperes főbb feladatai közé tartozott az üzemeltetési előírások szerinti üzemviteli és adminisztrációs teendők ellátása; üzemeltetési és TMK előírások szerinti karbantartások elvégzése; lakossági és közületi szennyvízbekötések ügyintézése; üzemzavarok, meghibásodások elhárítása; munkaidőn kívül ügyeletet adni az alperes Kollektív Szerződésében foglaltak szerint; munkavédelemmel kapcsolatos feladatok ellátása; a szennyvíztelepre beszállított szippantmány fogadása; a szennyvíztelepen levő összes műtárgy, gép, berendezés és átemelők technológiai utasítások szerinti üzemeltetése; munkanapló naprakész vezetése. A M-i Szennyvíztelepen a felperes ténylegesen ellátott feladatai közé tartozott a befolyó szennyvíz figyelése, a szivattyú kezelése, őrjáratok végzése a telepen, présgép kezelése, hipózás, a bukólé takarítása, fogadórész takarítása és szerződés szerint dögtelepi feladatok ellátása.
Az alperes 2010. május 1-től és 2018. január 1-től hatályos Kollektív Szerződésének III/5. pontja rendelkezett az egészségügyi pótlék alkalmazásáról, ennek értelmében akkor állapítható meg egészségügyi pótlék, ha az egészségi ártalom a dolgozó személyi alapbérének megállapításánál nem lett figyelembe véve, továbbá szennyvíztelepeken és szennyvízhálózaton, valamint szennyvíztisztító és csatornatisztító gépek kezelésével és javításával átmenetileg foglalkoztatott fizikai dolgozókat egészségügyi pótlék akkor illeti meg, ha legalább napi 3 órán keresztül végeznek ilyen körülmények között munkát. Az egészségügyi pótlék mértéke az időszakra járó alapbér 20 %-a volt. Az alperes 2015, 2016, 2017. és a 2018. évekre is kockázatbecslést és kockázatértékelést végzett a M-i Szennyvíztelep vonatkozásában. Minden év tekintetében megállapította, hogy 1 db közepes és 13 db alacsony kockázati veszélyforrású kémiai kockázat van, javasolt újabb intézkedés nincs, a telepen végzett tevékenység a szabályzatok betartása esetén alacsony kockázatú. A biológiai kockázat szempontjából 1 db közepes és 13 db alacsony biológiai kockázatú tevékenység van, a kockázati szint elviselhető mértékű.
Az alperes 2017. június 27-ei levelében értesítette a felperest, hogy az órabére 2017. január 1-től visszamenőlegesen 840 forintra módosult, majd 2018. január 1-től 1.142 forintra emelkedett.
Felperes 2018. március 19-én levelet írt az alperesnek, kérte besorolása felülvizsgálatát arra tekintettel, hogy szakmunkás minimálbérre és műszakpótlékra is jogosult. A felperes levelében az egészségügyi pótlékra nem tért ki. A felperes az alperes bérkorrekcióját 2018. május 1-ei munkaszerződés módosítással elfogadta.
Az alperes 2018. augusztus 9-ei levelében tájékoztatta a felperest, hogy egészségügyi pótlék nem jár részére, mert ilyen pótlék fizetését az Mt. nem írja elő, valamint az alperes az egészséges és biztonságos munkakörülményeket biztosítja. Az átmenetileg foglalkoztatott munkavállalók részesülnek ilyen pótlékban, a felperes munkabére a M-i Szennyvíztelepen dolgozókéhoz hasonlóan lett megállapítva.
A felperes 2018. január 1-től érvényes munkabérébe 36 %-os műszakpótlék volt feltüntetve, amely beépítésre került az alapbérbe.
Az alperes az új munkavállalókkal történő munkaviszony létesítésekor - a munkaerőpiaci versenyt is figyelembe véve - hozzávetőleg olyan összegű munkabérre tett ajánlatot, mint amilyet az adott munkakört korábban betöltő munkavállaló kapott. Az alperes figyelemmel volt arra is, hogy az azonos munkakörben foglalkoztatott munkavállalók közel ugyanannyit keressenek, hogy ne legyen bérfeszültség a munkavállalók között.
Az alperes 2014. év végétől, 2015. év elejétől a M-i Szennyvíztelepen belül M. település állati melléktermék gyűjtőhely ("dögtelep") feladatait látta el. Ennek üzemeltetője a M-i Városi Önkormányzat volt és vállalkozási szerződés alapján közreműködőként járt el az alperes. Az alperes, mint közreműködő feladatait a M-i Városi Önkormányzattal kötött szerződés 2. pontja rögzítette. Ez alapján az alperes feladata volt a dögtelep őrzése, jogosultak beengedése, gondoskodás a beszállított tetemek mérlegeléséről, elhelyezéséről, továbbá az állati tetemet szállító járművek fogadása, a közterületen begyűjtött kutya és macska tetemek elhelyezéséről való gondoskodás, igazolás kiadása az átvett állati tetemekről és üzemnapló vezetése. A tetemeket tároló gyűjtőedény telítettsége után az elszállítás a Zrt. feladata volt. Az alperes gondoskodott a telepen használt vegyszerek szabályszerű tárolásáról, felhasználásáról, és az alapvető higiéniai feltételek biztosításáról, valamint adatot szolgáltatott. A szerződés tartalma szerint az alperesnek nem volt feladata az állati tetemek gyűjtésére szolgáló edények tisztítása, az elszállított edények helyett a feldolgozó tiszta edényt biztosított. A telepen éves szinten 35-40 alkalommal történt a tetemek elhelyezése, melyeket zsákban kellett a telepre beszállítani. A M-i Szennyvíztelepen dolgozó alperesi munkavállalókra másfél havonta egy dög elhelyezése jutott átlagosan. Az alperes az üzemeltetőnek jelezte, ha a konténer megtelt, és évente néhány alkalommal történt a teli konténerek elvitele. A telepen bűz szokott lenni, és a tetemeken legyek, férgek jelentek meg.
A felperes és a többi gépkezelő a M-i Szennyvíztelepen a dögteleppel kapcsolatos feladatok közül ténylegesen elvégezték a tetemeket hozók fogadását, beengedését, és a szerződéses feladataikon kívül, munkaköri kötelezettségbe nem tartozó feladatként segítettek a dögök konténerbe való elhelyezésében, klórozást, fertőtlenítést, a konténer környezetének takarítását végezték és szerződéses feladatként az adminisztrációt is teljesítették.
A felperes módosított keresetében kérte, a bíróság kötelezze az alperest 1.334.178 forint és 1.102.530 forint után 2019. január 5-től, 231.648 forint után 2018. augusztus 26-tól számított törvényes mértékű késedelmi kamat megfizetésére is. Keresetének jogalapját kártérítési igényként jelölte meg, a 2012. évi I. tv. (Mt.) 166. § (1) bekezdésére, 167. § (1) bekezdésére, 169. § (1) bekezdésére, 173. § (2) bekezdésére, a 6. § (1)-(2) bekezdésére, és a 177. § alapján alkalmazandó 2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:518. §-ra, 6:522. § (2) bekezdés b) pontjára, 6:527. § (1) bekezdésre, 6:531. §-ra, 6:532. §-ra, valamint az 1997. évi LXXX. tv. (Tbj.) 21. § c) pontjára, a késedelmi kamat tekintetében a Ptk. 6:48. §-ára, és a Tbj. 21. § e) pontjára, valamint az 1995. évi CXVII. tv. 1. § (9) bekezdés b) pontjára hivatkozott.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!