Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21176/2009/4. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 17. §, 234. §, 590. §, 598. §] Bírók: Csentericsné dr. Ágh Bíró Ágnes, Orosz Árpád, Szabó Julia

Pfv.I.21.176/2009/4.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága dr. Dobos András ügyvéd által képviselt felperesnek dr. Szente Gabriella ügyvéd által képviselt I. rendű, II. rendű alperesek ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt a Mezőkövesdi Városi Bíróságon P.20.442/2007. számon megindított, majd a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 2009. március 26-án meghozott 2.Pf.20.328/2009/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében, az említett számú másodfokú határozat ellen a felperes részéről 47. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 2.Pf.20.328/2009/4. számú jogerős ítéletét hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alpereseket, hogy személyenként 15 nap alatt fizessenek meg a felperesnek 25.000 (Huszonötezer) forint másodfokú, továbbá 85.000 (Nyolcvanötezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A 2007. május 25-én elhunyt Sz. J.-né sz. Sz. T. - a továbbiakban: örökhagyó - az I. rendű alperes a gyermeke. A felperes az örökhagyó unokája. A m.-i, az ingatlan-nyilvántartásba 148/2. hrsz. alatt bejegyzett ingatlan 1/2 részben az örökhagyó, 1/2 részben az özvegyi jogával terhelten az I. rendű alperes tulajdona volt. Az örökhagyó a 2003. december 4-én kelt, ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett végrendeletében általános örökösévé a felperest nevezte; meghagyta, hogy eltemettetéséről a helyi szokások szerint gondoskodjon. A végrendeletben rögzítettek szerint az unokája gondoskodását és iránta tanúsított szeretetét ily módon kívánja viszonozni. A végrendelet 6. pontja szerint az I. rendű alperest az öröklésből kizárta.

A 2004. szeptemberében kórházi kezelés alatt álló 84 éves örökhagyónál agylágyulást, érelmeszesedést és szellemi leépülést állapítottak meg. Gondnokság alá helyezését javasolták: véleményezve, hogy önálló életvitelre, döntéshozatalra nem képes. 2004. novemberében tíz napig az alpereseknél lakott Gy.-n, akikkel hazatérését követően, 2004. december 14-én dr. P. I. m.-i ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett okiratba foglalt tartási szerződést kötött. A szerződésben a tartása és gondozása ellenében a fent megjelölt m.-i ingatlanon fennálló 1/2 tulajdonjogát átruházta az alperesekre, akiknek a tulajdonjogát a földhivatal tartás jogcímén 1/4-1/4 arányban az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

A tartási szerződés szerint az alperesek a saját lakásukban vállalták az örökhagyó tartását, ápolását, gondozását, gyógykezelését és illő módon való eltemettetését. Azt rögzítették, hogy szerződésben vállalt kötelezettségeiknek már öt éve eleget tesznek, az örökhagyó a nyugdíjával a jövőben is szabadon rendelkezhet.

Az örökhagyónak a szerződéskötés napján kelt - az okiratot szerkesztő ügyvéd által készített - feljelentése alapján a felperes ellen nyomozás indult, amiatt, hogy az örökhagyó utolsó havi nyugdíját és megtakarított pénzét felvette, azzal sajátjaként rendelkezett, az ingatlanából különböző ingóságokat vitt el. A nyomozati eljárás során kirendelt igazságügyi elmeorvos szakértő az örökhagyó személyes vizsgálata és a rendelkezésre álló orvosi iratok alapján azt állapította meg, hogy az örökhagyónak a vizsgálat idején, valamint a feljelentés napján - 2004. december 14-én - hiányzott az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége. A nyomozóhatóság tájékoztatása alapján a M.-i Városi Gyámhivatal által indított gondnokság alá helyezés iránti perben kirendelt dr. Sz. E. igazságügyi elmeorvos szakértőnek a korábbi szakértői véleménnyel egyező megállapítása szerint az örökhagyó önálló életvezetésre, ügyei önálló vitelére nem képes, belátási képessége szellemi fogyatkozása miatt tartósan, teljes mértékben hiányzik, állapotában javulás nem várható. A M.-i Városi Bíróság 2006. április 4-én jogerőre emelkedett ítéletével az örökhagyót cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezte.

A 2005. májusától ismételten otthonában élő örökhagyó gondnokául a felperest nevezték ki, aki időnként elvitte magához, de a hétköznapok során rendszeresen K. Z.-né szomszédasszony gondoskodott róla. Ez az alperesek megbízásából történt, akik egy-két havonta látogatták az örökhagyót. Az örökhagyó nyugdíja 2005. januárjától az I. rendű alperes számlájára került átutalásra.

Az örökhagyó tartási szerződéssel le nem kötött ingó és ingatlan hagyatékát a m.-i közjegyző 3114/Kjő/457/2007/10. számú végzésével végrendeleti öröklés jogcímén a felperesnek adta át, osztályos egyezség alapján 487.428 forint takarékbetétben elhelyezett összeg az I. rendű alperes tulajdonába került.

A felperes keresetében a tartási szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte arra hivatkozással, hogy az örökhagyó a szerződés megkötésekor belátási képességgel nem rendelkezett, emiatt a jognyilatkozata semmis [Ptk. 17. § (1) és (2) bekezdés]. Kérte az eredeti állapot helyreállítása körében az alperesek 1/4-1/4 tulajdonjogának törlését, valamint öröklés jogcímén a tulajdonjoga bejegyzését.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Hivatkozásuk szerint a Ptk. 17. § (3) bekezdése értelmében gondnokság alá helyezés nélkül is cselekvőképtelen nagykorú személy jognyilatkozatát cselekvőképtelenség miatt nem lehet semmisnek tekinteni, ha tartalmából és a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a jognyilatkozat a fél cselekvőképessége esetén is indokolt lett volna.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy néhai Sz. J.-né és az alperesek között 2004. december 14-én létrejött tartási szerződés érvénytelen. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Megkeresni rendelte a körzeti földhivatalt a tulajdonjogban bekövetkezett változás eredeti állapot helyreállítása címén való átvezetése iránt, amelynek tűrésére kötelezte az alpereseket.

A perben kirendelt igazságügyi elmeorvos szakértői véleményét ítélkezése alapjául elfogadta, figyelemmel arra, hogy annak megállapításai az eltartott személyes vizsgálatán alapultak. Állásfoglalása szerint a tartási szerződés a Ptk. 17. § (2) bekezdése alapján érvénytelen, mert a szerződés megkötésekor az örökhagyónak teljes egészében hiányzott az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége. Nem látta alkalmazhatónak a Ptk. 17. § (3) bekezdésének az alperesek által hivatkozott szabályát, mert az I. rendű alperest jogszabályon alapuló tartási kötelezettség is terhelte, ezért szerződéskötésre nem volt szükség. További megállapítása szerint a tartási szerződés egyébként sem ment teljesedésbe. Ezt támasztja alá az a körülmény is, hogy az örökhagyó néhány hónap elteltét követően visszaköltözött otthonába, a m.-i ingatlanába. Az eltartott gondozása K. Z.-né és a felperes által valósult meg.

Az alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a felperes keresetét - teljes egészében - elutasította. Álláspontja szerint a felperes a Ptk. 17. § (1) és (2) bekezdésére alapítottan a szerződés semmisségének megállapítása iránt perindításra nem jogosult, ugyanis az eltartott halála miatt "fogalmilag kizárt", hogy az eltartottnak bármilyen érdeke fűződjön a tartási szerződés érvénytelenségének megállapításához, azért is, mert a szerződés semmisségére csak a cselekvőképtelen szerződő fél érdekében lehet hivatkozni. Amennyiben a felperes perbeli legitimációja fennállna, úgy a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy az eltartott érdekeit sértette a tartási szerződés. E kötelezettségének azonban nem tett eleget. Indokolása szerint kétségtelen, hogy az I. rendű alperesnek mint leszármazónak a szülővel szemben törvényen alapuló tartási kötelezettsége van, az eltartott érdekét azonban hatékonyabban szolgálja a visszterhes szerződés keretében biztosított tartása, gondozása. E körben utalt arra is, hogy a II. rendű alperest törvényen alapuló tartási kötelezettség nem terhelte. A rendelkezésre álló aggálytalan elmeorvosi szakvélemények alapján, a bizonyítékok értékelésével - álláspontja szerint - helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy az örökhagyó a szerződés megkötésekor belátási képességgel nem rendelkezett. Azonban úgy ítélte meg, hogy cselekvőképessége esetén is indokolt volt a jognyilatkozat megtétele: az örökhagyó érdeke éppen az volt, hogy visszterhes szerződéssel gondoskodjon a tartásáról, gondozásáról. A felperes keresetét ezért a Ptk. 17. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés alkalmazásával is alaptalannak találta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!