Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1999.7.307 Kórteremben a betegek ellátása céljából tartózkodó ápolónő, aki munkája végzése közben hallja meg az örökhagyó végakarat-nyilvánítását, a szóbeli végrendelet tanújának még akkor sem tekinthető, ha a végakaratról egyidejűleg készített nyilatkozatot utóbb maga is aláírja [Ptk. 635. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével a szóbeli végrendelet érvényességének megállapítása iránti keresetet elutasította. A megállapított tényállás szerint P. Gy. örökhagyó 1990. március 10-én a kórházban az őt meglátogató élettársa: B. J. (a felperesek jogelődje) és régi ismerőse: R. M.-né előtt rosszullétre panaszkodott, és kérte élettársát, hogy hívjon közjegyzőt vagy ügyvédet, mert végrendelkezni kíván, minthogy azonban munkaszüneti nap volt, erre nem került sor. Ugyanezen a napon az örökhagyó - élettársa távollétében - R. M.-né előtt olyan szóbeli végrendeletet tett, hogy minden vagyonát halála esetére élettársára hagyja. Az elsőfokú bíróság H. L.-né ápolónőnek a hagyatéki eljárás során kétszer történt tanúkénti meghallgatása és a perbeni tanúvallomása alapján tényként megállapította azt is, hogy a nevezett a szóbeli végrendelkezés idején a kórteremben tartózkodott, az örökhagyónak infúziót kötött be, majd más betegeket is ellátott, és időközben ki is ment a kórteremből. Az örökhagyó szóbeli végrendelkezése idején nem volt végig az örökhagyó ágya mellett, és azt elejétől végéig nem hallotta. Tudomása volt azonban arról, hogy az örökhagyó miként rendelkezett, amit R. M.-né nyomban írásba is foglalta és azt utóbb a tanú is aláírta. Ilyen tényállás mellett, bár a lefolytatott bizonyítási eljárás anyaga - a beszerzett orvos szakértői vélemény és a kezelőorvos tanúvallomása - alapján megállapítható volt, hogy a szóbeli végrendelkezéshez a Ptk. 634. §-ában megkívánt két alapvető feltétel fennállt, és az örökhagyó cselekvőképességgel rendelkezett - tehát az alperesként perbe vont törvényes örökösök által hivatkozott érvénytelenségi okok nem álltak fenn -, a szóbeli végrendelet érvényesen mégsem jött létre, mert a két tanú a végrendelkezéskor annak teljes időtartama alatt együttesen nem volt jelen. A szóbeli végrendelet tehát a Ptk. 635. §-ának (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek nem felel meg.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, és megállapította, hogy az örökhagyó 1990. március 10-én tett szóbeli végrendelete érvényes. Az ítélet indokolásában kifejtette: H. L.-né mindhárom előadása során azt vallotta, hogy jelen volt, amikor az örökhagyó kijelentette: végrendelkezni kíván, és ha bármi történik vele, mindent élettársára hagy. Kijelentette azt is, hogy ez az ő végakarata. Előadása szerint a végakaratot teljes terjedelmében hallotta, míg közben a többi beteggel foglalkozott, igaz, hogy időközben kiment a helyiségből, de a végakarat-nyilvánítás akkor hangzott el, amikor a kórteremben tartózkodott. Ennek folytán az elsőfokú bíróság "miután helyesen megállapította, hogy az egyéb feltételek fennállanak, helytelenül vonta le azt a következtetést, hogy a két tanú elejétől végig együttesen nem volt jelen a végrendelet megtételénél. A tanúvallomás arra vonatkozott, hogy nem volt végig jelen, amíg néhai B. J. és a másik végrendeleti tanú bent volt a kórteremben. A szóbeli végrendeletről készült nyilatkozatot is aláírta, ami ugyancsak alátámasztja a szóbeli végrendelet érvényességét." Mindezekre figyelemmel a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és megállapította, hogy az örökhagyó szóbeli végrendelete érvényes.

A jogerős ítélet ellen az alperesek felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be, és a másodfokú ítélet megváltoztatásával az elsőfokú ítélet hatályában való fenntartását kérték. Álláspontjuk szerint a másodfokú bíróság tévesen jutott arra a következtetésre, hogy a szóbeli végrendelet tételéhez a Ptk. 635. §-ának (1) bekezdésében megkívánt feltételek fennálltak. Sérelmezték azt is, hogy a másodfokú bíróság az egyéb érvénytelenségi okokkal érdemben nem foglalkozott.

A felülvizsgálati kérelem az alábbi körben megalapozott.

A Pp. 270. §-ának (1) bekezdése értelmében jogerős ítélet ellen felülvizsgálati kérelem előterjesztésének jogszabálysértés esetén van helye. A Pp. 275. §-ának (2) bekezdése pedig a felülvizsgálati kérelem keretei között engedi meg a jogerős határozat felülvizsgálatát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!