BH 1993.1.3 A 16. életévét betöltött fiatalkorú által elkövetett emberölés minősített esete miatt kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama 15 évi fiatalkorúak börtöne; a 16. életévét be nem töltött fiatalkorú esetén pedig 10 évi fiatalkorúak börtöne [Btk. 110. § (2) bek. a) pont, (3) bek., 120. § (1) bek., 166. § (2) bek.].
A megyei bíróság mint fiatalkorúak bírósága az 1991. december 2. napján kelt ítéletével a fiatalkorú I. r. vádlottat nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés büntette, 2 rb. súlyos testi sértés bűntettének kísérlete és 2 rb. társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt halmazati büntetésül 12 évi, fiatalkorúak börtönében végrehajtandó szabadságvesztésre és 10 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.
Tévedett a megyei bíróság amikor az Alkotmánybíróságnak a halálbüntetés alkotmányellenességét megállapító 23/1990. (X. 31.) AB határozatára és arra figyelemmel, hogy e határozat meghozatalát a Btk. 110. §-a (2) bekezdése a) pontjának a módosítása nem követte, arra a jogi álláspontra helyezkedett, hogy a 16. életévét betöltött fiatalkorú vádlottal szemben az emberölés minősített büntette miatt kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama 10 év.
A Btk. rendszerében a halálbüntetés minden esetben vagylagos büntetés volt az életfogytig tartó szabadságvesztéssel. Ezzel összhangban a Btk. 110. §-a (2) bekezdésének a) pontja akként rendelkezett: a bűncselekmény elkövetésekor 16. életévét betöltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama "halállal is büntethető bűncselekmény esetén 15 év".
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!