Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Veszprémi Törvényszék K.701409/2023/5. számú határozata. [2017. évi I. törvény (Kp.) 78. § (4) bek.] Bíró: Kertész Zsuzsanna

Veszprémi Törvényszék

6.K.701.409/2023/5.

A Veszprémi Törvényszék a személyesen eljáró Felperes1 (Cím1) felperesnek - a dr. Fekete-Nagy Gábor aljegyző által képviselt Kincsesbányai Közös Önkormányzat Jegyzője (Cím2) alperes ellen indított állatvédelemi bírság tárgyában indult közigazgatási perében meghozta és nyilvánosan kihirdette az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság a keresetet elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 60 (hatvan) napon belül fizessen meg 30.000,- Ft (harmincezer forint) összegű eljárási illetéket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal illetékbevételi számlájára.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 2.430,- Ft (kettőezer-négyszázharminc forint) perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s:

A bíróság a megelőző eljárás iratai, a keresetlevél és a védirat alapján az alábbi tányállást állapította meg:

[1] Alperes az ISZ/852-4/2023. számú határozatával felperest 2.250.000,- Ft állatvédelmi bírság megfizetésére kötelezte.

[2] A döntés indokolása tartalmazza, hogy alperesnél Név1 2023. szeptember 27. napján bejelentést tett, mely szerint az Helység1, Cím3 úton egy közepes méretű, fekete színű, rövid szőrű kutya megharapta. A bejelentő előadta, hogy a kutya a gépkocsibejárón át szalad ki az útra, és nem eresztette a bokáját, amíg egy férfi ki nem jött a házból és vissza nem hívta, sérülését traumatológián látták el.

[3] A határozatban alperes rögzítette, hogy meghallgatásra idézte felperest, aki elmondta, hogy az ügyben szereplő kutya az ő tulajdona, és fiával és férjével a tárgybeli napon az ingatlanban tartózkodtak. A kutya kiszökésének körülményeire nem tudott nyilatkozni, de előadta, hogy az esetet követően az állatorvos a kutyát megvizsgálta, az erről készült jegyzőkönyvet bemutatta. Felperes a meghallgatásán nem vitatta a kutyaharapás tényét, a sérelmet szenvedett személyét, és hogy a kutyája kiszökött az ingatlanból.

[4] Az alperes a bírságot az Ávt. 43. § szerint, mint objektív szankciót szabta ki, és a 244/1998. (XII. 31.) Korm. rend. 2. § (2) - (5) bekezdés alapján határozta meg összegét.

[5] A döntés ellen felperes keresetet terjesztett elő, határozott kérelmét a tárgyaláson úgy pontosította, hogy az az alperesi döntés megsemmisítésére irányul.

[6] A jogsértést a határozat megalapozatlanságban jelölte meg, arra hivatkozással, hogy alperes az ügyben eljárt hatóságként nem tett maradéktalanul eleget a tényállás tisztázási kötelezettségének. Nem tárta fel teljeskörűen a tényállást, nem gyűjtötte össze a döntéshez szükséges jogilag releváns tényeket, így az hiányos, és a megállapítottakat sem okszerűen mérlegelte, illetve azokból téves jogkövetkeztetést vont le. Hivatkozott a Kúria Kf.VI.37.870/2018/9. számú ítéletére, amely a tényállás valósághű feltárásáról rendelkezik. Álláspontja szerint a lényeges tények vonatkozásában nem valósághű, részben felderítetlen, iratellenes, hiányos, és okszerűtlen a döntés. Ez pedig olyan lényeges eljárásjogi jogszabálysértés, ami a perben nem orvosolható.

[7] Felperes kifogásolta, hogy a bizonyítás felvétel nem teljeskörű, a bizonyítékok erejének értékelése logikailag hibás is. Ezért a határozat megalapozatlan, és sérti az Ákr. 2. §-ában megfogalmazott jogszerűség elvét is, mert a rendeltetésszerű joggyakorlás, valamint a méltányosság és arányosság elve nem érvényesült.

[8] Mindezeken túl felperes hivatkozott még a Kúria Kfv.II.39.175/2011/4-es döntésére, amely szerint a hatóság humanizmusának alapelve szerint kell, hogy eljárjon, ez tükröződik a Legfelsőbb Bíróság Kf.III.29.845/1999/5. számú döntésében, valamint a Legfelsőbb Bíróság Kfv.I.35.410/2006/4-es döntésében is. Álláspontja szerint a per tárgyát képező határozat nem felel meg a hatóság humanizmusa alapelvének és ezáltal sérti a rendeltetésszerű hatósági jogalkalmazás követelményét, ugyanis az alperes indokolatlanul állapított meg a terhére bírságfizetési kötelezettséget.

[9] Felperes hivatkozott arra, hogy az ügyben eljárt aljegyző elfogult volt, ez a 2023. október 04-ei meghallgatáson derült ki, és ezt a jegyzőkönyv kifejezésre is juttatta, azzal, hogy rögzíti, hogy a bejelentő Helység1 település főépítésze. Mivel a Önkormányzat1 az aljegyző munkáltatója, alappal feltételezhető, hogy az aljegyző részéről a munkáltatónak való megfelelési kényszer okán részrehajlás történt.

[10] Felperes meglátása szerint nem bizonyított az a tény sem, hogy 2023. szeptember 25. napján 20:50-kor kutyaharapás történt, sem pedig az, hogy közúton történt, sem pedig az, hogy ezt a tulajdonában álló Név2 nevű kutya követte volna el, kiszökve a zártkerti ingatlanról.

[11] Felperes iratellenesnek tartotta a határozat azon megállapítását, hogy nem vitatta a kutya kiszökését az ingatlanból, sem a kutyaharapás tényét, sem a sérelmet szenvedett személyét. A meghallgatási jegyzőkönyv 4. pontjában az ügyfél nyilatkozatát tartalmazó részben még csak szó sem esett kutyaharapásról, és azt sem kérdezte meg a jegyző, hogy elismeri-e a felelősségét, a jegyzőkönyvben csak azt tartalmazza, hogy nem tudta, hogy kiszökhetett-e a kutyája, a felelősségét nem ismerte el. Mivel a sértett meghallgatási jegyzőkönyvéből egyértelműen kiderül, hogy nincs tanú arra, hogy a kutyája volt kint az úton, és megharapta a bejelentőt, bizonyítottság hiányában teljességgel megalapozatlan az alperesi döntés.

[12] Felepres hivatkozott arra, hogy a Kormányhivatal1 megszüntette az elrendelt hatósági megfigyelést, amely 2023. szeptember 25. napjától 14 napon át tartott, és az eb megfigyelés időszaka alatt egészségesnek bizonyult.

[13] Felperes azt nem vitatta, hogy alperes szakmailag helyesen, és jó szorzószámokat alkalmazva állapította meg a bírság mértéket, amennyiben a tényállás úgy valósult volna meg, ahogy azt az alperes határozata rögzíti. Felperes álláspontja szerint azonban alperes elmulasztotta figyelembe venni a bírság kiszabása során közigazgatási szabályszegésnek szankcióiról szóló törvény rendelkezéseit. A szankció törvény indokolása kifejezetten rögzíti, hogy csak nagyon súlyos közigazgatási szabályszegések kivételével a figyelmeztetés a privilegizált jogalkalmazás. Az alperes azonban teljesen figyelmen kívül hagyta az eljárás során a fokozatos szankcionálás elvét, ez pedig ellentétes a jogszabály társadalmi céljával, és a jogalkotó szándékával.

[14] Felperes kifogásolta, hogy alperes nem indokolta meg a határozatában, hogy a bírság kiszabására miért került sor, és miért nem volt alkalmazható a figyelmeztetés, és téves jogszabályi értelmezés miatt rögzítette, hogy kógens jelleggel bírságot kell kiszabni. Az Ákr. 81. § (1) bekezdése szerint a határozatnak tartalmaznia kellett volna a mérlegelési szempontrendszert.

[15] Felperes a tárgyaláson úgy nyilatkozott, hogy nem ismeri el a jogsértést elkövetését, a jegyzőkönyvben nem szerepel, hogy azt elismerte volna, és senki nem látta az esetet, nincs rá tanú. A megelőző eljárásban azért nem hivatkozott arra, hogy nem a kutyája harapta meg a bejelentőt, mert ezt nem kérdezték, és ha nem kérdezték, akkor erre nem tudott válaszolni. Az állatorvosi hatósági megfigyelésről pedig azt gondolta, hogy ez csak azért van, mert a bejelentőt megharapta egy kutya.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!